Węglowodany są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania Naszego organizmu. Stanowią główne paliwo dla Naszego ciała. Spożywanie dużych ilości węglowodanów jest zalecane dla osób aktywnych fizycznie. Jednak jeśli chcemy zachować zdrowie i piękną sylwetkę, musimy wybrać ich odpowiednie źródło. Jak to zrobić? Przeczytaj Nasz artykuł!
1. Czy węglowodany powodują tycie?
2. Czy można całkowicie wyeliminować węglowodany z diety?
3. Jakie produkty wybrać aby wzbogacić dietę?
4. Indeks glikemiczny – dlaczego jest tak ważny?
5. Jakie produkty zawierają najwięcej węglowodanów?
1. Czy węglowodany powodują tycie?
To nie do końca prawda. Do tycia przyczyniają się węglowodany w formie oczyszczonej, zwane węglowodanami prostymi. Uzyskuje się poprzez mechaniczne usunięcie, z roślin jadalnych, błonnika. W trakcie tego procesu usunięte zostaje również wiele potrzebnych składników odżywczych m.in. witaminy z grupy B, wapń, fosfor i żelazo. W efekcie ich wartość odżywcza zostaje sprowadzona do „czystych” węglowodanów.
Zjedzenie posiłku złożonego z cukrów prostych powoduje gwałtowne podniesienie się tego składnika we krwi. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm bardzo szybko je trawi i prawie natychmiast transportuje do krwiobiegu. Jeśli cukier nie zostanie natychmiast spalony, organizm wyprodukuje dużą ilość insuliny.
Usunie ona nadmiar glukozy z krwiobiegu, transportując ją do komórek. Tam, wskutek przemian metabolicznych, zostanie zamieniona w tłuszcz. Dieta bogata w węglowodany oczyszczone prowadzi do otyłości, hipoglikemii, cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, nowotworów oraz innych schorzeń.
Pokarmy zawierające węglowodany złożone nie wywołują takiego efektu. A to dlatego, że ten rodzaj węglowodanów podczas trawienia, jest wolniej rozbijany na glukozę. Dzięki temu energia powstała w wyniku tego procesu jest dostarczana do organizmu dłużej, co sprawia, że odczuwamy uczucie sytości przez dłuższy czas.
Mamy również więcej siły do działania. Naturalne produkty zawierające węglowodany złożone stanowią cenne źródło składników odżywczych i witamin. Dzięki nim jesteśmy po prostu zdrowsi.
2. Czy można całkowicie wyeliminować węglowodany z diety?
To bardzo trudne, gdyż cukry są składnikiem większości znajdujących się na rynku produktów spożywczych. Wyeliminowanie ich z diety nie jest również wskazane ze względu na to, że stanowią one podstawowe źródło energii dla naszego organizmu. Zamiast całkowicie rezygnować z węglowodanów lepiej wzbogacić dietę o ich zdrowszą formę, czyli węglowodany złożone.
3. Jakie produkty wybrać aby wzbogacić dietę?
Chcąc zachować zdrowie i piękną sylwetkę warto sięgnąć po pokarmy jak najmniej przetworzone. Kasza, ryż brązowy, makarony i pieczywo pełnoziarniste to produkty zdrowe i dostarczające energii przez długi czas. Zawierają również dużo błonnika, który spowalnia proces wchłaniania glukozy do krwi, a także hamuje głód i normalizuje pracę układu pokarmowego.
Unikajmy wysoko przetworzonych produktów takich jak np. czekolada mleczna, słodycze czy napoje gazowane. Są one szybciej przyswajane przez organizm, ale nie dostarczają składników odżywczych. Źle wpływają również na naszą sylwetkę, ponieważ powodują przybieranie na wadze.
4. Indeks glikemiczny – dlaczego jest tak ważny?
Pokarmy zawierające węglowodany można podzielić ze względu na posiadany przez nie indeks glikemiczny. Pod tą egzotyczną nazwą kryje się zdolność produktu do wpływania na poziom glukozy we krwi. Artykuły spożywcze mogą mieć niski, bądź wysoki indeks glikemiczny.
Niski indeks glikemiczny to cecha charakterystyczna dla produktów zawierających wolniej trawione i wchłaniane węglowodany. Posiłek złożony z takich pokarmów nie podnosi poziomu glukozy we krwi i nie stymuluje wydzielania insuliny. Dieta oparta na produktach o niskim indeksie glikemicznym obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę insulinozależną i wyrównuje poziom trójglicerydów u osób z hiperglicerydozą.
Węglowodany sprzyjają tyciu, wiadomo. Najlepiej iść do dietetyka, żeby ułożył indywidualną dietę.
Węglowodany powinno się jeść przed treningiem, bo tak jak zostało tu napisane – dają dużą dawkę energii. Ale trzeba mądrze wybierać węglowodany, bo czym innym jest zjedzenie kurczaka z makaronem pełnoziarnistym, a czym innym batona. Więc rezygnować nie można nich, ale trzeba dobrze komponować posiłki.