Zabawki dla niemowlaka – przede wszystkim bezpieczne i rozwijające

Nie wszystkie zabawki nadają się dla niemowlaków. To oczywiste i nie podlega to dyskusji. Dlatego trzeba je dobierać ze szczególną uwagą i ostrożnością. Po pierwsze, powinny być bezpieczne i na to trzeba położyć jeszcze większy nacisk niż w przypadku zabawek dla starszych dzieci (wiemy przecież, jakie są delikatne). Sprawdzaj więc, czy zabawki mają odpowiednie atesty. Po drugie, powinny pomagać niemowlakowi się rozwijać. W początkowym okresie życia najważniejszy jest prawidłowy rozwój i także zabawa powinna temu służyć.

Gdzie szukać zabawek dla niemowląt

Może zdarza Ci się przekopywać w sklepie te sterty zabawek i czuć narastającą frustrację bo praktycznie wszystko to, co możesz zobaczyć na półkach, nadaje się najwcześniej dla kilkulatków ale na pewno nie dla niemowląt. Nie dasz półrocznemu dziecku Barbie ani autka na baterie czy jakiegoś wypasionego zestawu LEGO, który sam miałbyś problem złożyć. Gdzie się podziały proste zabawki dla maluchów? Jakoś ich nie widać.

Ale to nie znaczy, że w ogóle nie ma takich w sprzedaży. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. A że mamy XXI wiek, to wiadomo, że najlepiej i najszybciej szuka się w sieci. Tak więc bez problemu zabawki dla niemowlaka znajdziesz w internetowych sklepach z zabawkami jak urwis.pl itp. Zwykle takie serwisy mogą się pochwalić bogatą ofertą. A czego konkretnie szukać? Jakie są najodpowiedniejsze zabawki dla dzieci, które nie przekroczyły jeszcze pierwszego roku życia?

grzechotki w kształcie zwierzątek

1. Grzechotka – dźwięk i dotyk

To jedna z tych zabawek, z którymi najwcześniej możesz zaznajomić swoją pociechę. Gdy zauważysz, że niemowlę zaczyna interesować się przedmiotami, co objawia się chociażby tak że wodzi za nimi wzrokiem, wtedy jest właściwa pora by podarować dziecku jego pierwszą grzechotkę. Najpierw będziesz musiał sam pokazać mu, jak to cudo działa ale gdy już należycie wzbudzisz jego zainteresowanie, samo nauczy się obsługi tego skomplikowanego urządzenia.

Część naukowców jest zdania, że opanowanie tej sztuki wyrabia w niemowlęciu pewność siebie a kształtuje się ona już na tak wczesnym etapie. Nabiera jej ono, widząc, że ma wpływ na otaczający je świat i jeśli zechce, żeby grzechotka zagrzechotała, to zagrzechocze. Więc jeśli chcesz dbać o dobry rozwój swego dziecka (a przecież wiadomo, że chcesz), to bez grzechotki ani rusz.

mata-edukacyjna-wesola-farma

2. Mata edukacyjna – postaw na rozwój dziecka

Takie specjalne maty są nieocenioną pomocą gdy w grę wchodzi prawidłowy rozwój dziecka. Już u trzymiesięcznego niemowlęcia pobudzają ciekawość, pierwszy stopień na drodze do poznawania świata. Dziecko nie przepuści tym wszystkim bajecznie kolorowym elementom, stanowiącym zwykle integralną część takiej zabawki będzie wpatrywać się w nie i wyciągać do nich rączki.

Dobra mata edukacyjna pobudza zmysły dziecka, zarówno wzrok, jak i słuch czy dotyk. Różnorodne materiały z których wykonane są poszczególne części, zachęcają dziecko, by badało je dotykiem a towarzyszące temu dźwięki i melodyjki urozmaicają zabawę. Niemowlę będzie się czuło, jakby odkrywało nowy, fascynujący świat.

3. Pluszak – coś do przytulenia

Pluszaki też się nadają dla niemowląt. Tak małe dziecko nie jest jeszcze w stanie zachwycić się słodkim wyglądem maskotki ale pierwszoplanową rolę gra tu dotyk, jeśli więc pluszak będzie wystarczająco miękki i puchaty, twoje dziecko powinno być zadowolone.

Dużo maskotek dla niemowląt ma w środku dzwoniące kuleczki i to właśnie takie zabawki są najodpowiedniejsze. Dlaczego? Z tych samych powodów, o których była tu już mowa przy okazji grzechotki.

książeczka z kolorowymi obrazkami

4. Książeczka – magiczny świat kolorów

To oczywiste, że tak małe dzieci nie czytają, a jednak istnieją książeczki przeznaczone właśnie dla niemowlaków. I można taką podarować już trzymiesięcznemu dziecku. Oczywiście nie są to dzieła literatury, składają się przede wszystkim (lub wyłącznie) z obrazków. Dla najmłodszych niemowląt poleca się książeczki kontrastowe, najczęściej czarno-białe. Przeciwstawne, wyraźne kolory łatwiej przyciągają uwagę tak małego dziecka, którego wzrok nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Potem stopniowo udostępniaj dziecku książeczki z większą paletą barw, by oswajało się z nimi i uczyło je rozróżniać.

5. Klocki – by ćwiczyć zręczność i kreatywność

Nie ma to jak klocki, naprawdę! Kiedy tylko twoje dziecko nauczy się siedzieć, można wprowadzić je w ich świat i zobaczysz, że ta zabawa pochłonie je bez reszty. Co ważniejsze, rozwija u dziecka kreatywność, a na to nigdy nie jest za wcześnie.

Oczywiście niemowlęta nie bawią się takimi samymi klockami co starsze dzieci. Dla malucha zaczynającego dopiero swoją przygodę z tym rodzajem zabawek trzeba dobrać te, w których poszczególne elementy są wyjątkowo duże. Niemowlakowi łatwiej będzie ich używać, a zarazem zażegnasz ryzyko połknięcia a wiadomo, że dziecko na tym etapie życia pcha do ust wszystko, co się da, więc nie dawaj mu zabawek składających się z małych elementów.

Dla naprawdę małych dzieci klocki robi się nie tylko wielkie, ale też nieraz pluszowe bo, jak już wiesz, jeśli chodzi o zabawki dla niemowląt, bezpieczeństwo przede wszystkim.

Rating: 5.0/5. From 4 votes.
Please wait...

3 komentarze dla “Zabawki dla niemowlaka – przede wszystkim bezpieczne i rozwijające

  1. henryk says:

    Zabawki bawią i rozwijają tylko w różnym stopniu, ale nie wszystkie są bezpieczne. Rodzice decydują, co dac dziecku do zabawy. Na szczęście są na zabawkach oznaczenia wiekowe i to pomaga.

  2. Dumna_Ciocia says:

    Mata edukacyjna jest świetna, moja siostra kupiła taką swojej córeczce i mała jest zachwycona. Polecamy :)!

  3. lenia says:

    Niezwykle urocze te zabaweczki, to trzeba przyznać, a rozwój dziecka już od najmłodszych lat jego życia to podstawa!

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *