Co zobaczyć we Wrocławiu? 8 najważniejszych punktów w Twoim planie wycieczki

Zbliża się urlop, a Ty nie wiesz, gdzie się wybrać? W Polsce jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Jednym z nich jest Wrocław. Piękne miasto z bogatą historią, którą widać na każdym kroku. A co jest tu wartego uwagi? Pełna lista byłaby zbyt długa, zatem przedstawiamy osiem najciekawszych, wybranych atrakcji.

1. Rynek

Oto prawdziwe serce Wrocławia. Ze swoimi wymiarami (175 na 212 metrów) jest drugim największym w Polsce, zaraz po krakowskim. Powstał w latach 1214-1232. Najważniejszym obiektem jest tu oczywiście pięknie ozdobiony Ratusz, łączący w sobie cechy architektury gotyckiej i renesansowej. Wnętrza są równie imponujące, szczególne wrażenie robią Sala Wielka, Sala Mieszczańska, kancelaria oraz kaplica. Mieści się tu też Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

Jednak Rynek Wrocławia to nie tylko Ratusz. Jest tu Kościół Garnizonowy św. Elżbiety, na którego wieży znajduje się punkt widokowy. Jest i Bazylika Marii Magdaleny, a także tak zwana dzielnica czterech świątyń, gdzie obok siebie zgodnie stoją kościół katolicki, ewangelicki, prawosławny oraz synagoga.

wroclaw-rynek

2. Ostrów Tumski

To najstarsza część miasta i jest tu co zwiedzać. Od gotyckiego kościoła św. Krzyża, który składa się właściwie z dwóch kościołów. Przez katedrę św. Jana Chrzciciela (również gotycką), aż po najstarszą wrocławską świątynię, kościół św.Idziego. Jak widać, wystarczy przespacerować się po tej części Wrocławia, żeby poczuć się bardziej uduchowionym.

Ostrów Tumski miasto Wrocław

3. Ossolineum

Zakład Narodowy imienia Ossolińskich to instytut naukowy ufundowany w 1817 roku przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Łączył w sobie wydawnictwo, bibliotekę oraz Muzeum Książąt Lubomirskich. Skupiał polski ruch umysłowy jako ważny ośrodek kulturalny, w którym prowadzono szeroko zakrojone badania nad polską historią i literaturą.

Jest tu jeden z największych księgozbiorów w kraju, obfitujący w najstarsze druki i średniowieczne rękopisy. Możemy tu znaleźć najważniejsze narodowe zabytki literackie, takie jak rękopisy „Zemsty”, „Pana Tadeusza” czy „Chłopów”, a także jedno z najstarszych wydań dzieła Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.

panorama wrocławia

4. Panorama Racławicka

To obowiązkowy punkt programu dla wszelkiej maści wycieczek klasowych. Być może wielu z Was miało okazję zapoznać się z nią jako dzieci. Jednak to nie powód, żeby nie odnowić wrażeń po latach. Jeśli jednak nie mieliście jeszcze styczności z Panoramą Racławicką, to nie zwlekajcie!

To jedyne w swoim rodzaju muzeum, w którym można zobaczyć „Bitwę pod Racławicami”. Ogromny obraz, przedstawiający tryumf polskich wojsk pod dowództwem Tadeusza Kościuszki nad rosyjskimi nieprzyjaciółmi Powstał w latach 1893-1894 jako zbiorowe dzieło zespołu malarzy, działających pod kierownictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

Czemu obraz jest tak niecodzienny? Otacza on całą salę, a jego ogrom sprawia że naprawdę można poczuć przestrzeń i patrzeć na to, jak na prawdziwy krajobraz i sceny faktycznie rozgrywające się przed Naszymi oczami. Wrażenie realizmu i głębi potęgują elementy dekoracji, ustawione bezpośrednio przed płótnem tak, by trudno było niekiedy nawet określić gdzie kończą się dekoracje, a zaczyna malowidło. To dodaje całemu dziełu trójwymiaru i między innymi dlatego robi to na widzach wrażenie.

5. Fontanna

Na pergoli przy Hali Stulecia znajduje się największa fontanna w Polsce i zarazem, jedna z największych w Europie. Grzech nie zobaczyć! Ma ona powierzchnię prawie hektara, a wyposażona jest w trzysta dysz wodnych, które są w stanie wytrysnąć wodą nawet na czterdzieści metrów. O dodatkowe wrażenia wizualne dba osiemset umieszczonych na dnie świetlnych punktów oraz trzy dysze ogniowe. W sezonie letnim odbywają się olśniewające pokazy. Tryskająca woda, odpowiednio dobrana muzyka i laserowe światła tworzą jedyne w swoim rodzaju widowisko.

Widowiskowa fontanna wrocławska

6. Ogród botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

To tu najchętniej wypoczywają Wrocławianie. Tutejszy ogród botaniczny jest drugim najstarszym w Polsce, założono go bowiem w 1811 roku. To miejsce, w którym naprawdę można znaleźć wytchnienie. Odpocząć od atmosfery wielkiego miasta, przechadzając się spokojnie i bez pośpiechu pośród pięknej, różnorodnej roślinności. A jest się gdzie przechadzać i co oglądać bo ogród rozciąga się na powierzchni 7,4 hektara i możemy tu znaleźć aż siedem i pół tysiąca gatunków roślin. Wśród nich rośliny ozdobne, naskalne, szklarniowe, wodne (jedna z największych kolekcji tropikalnych roślin wodnych na świecie), czy choćby największy w Europie zbiór pnączy.

Kwiaty ogrodu botanicznego

7. Ogród zoologiczny

Wrocławskie zoo jest najstarszym w Polsce. Posiada największą liczbę zwierząt, liczącą ponad siedem tysięcy, reprezentujących 1132 gatunki. Można spędzić tu cały dzień i wciąż jest co oglądać. Turyści oprócz zwierzaków mogą też radować oczy dziewiętnastowiecznymi zabytkami, takimi jak na przykład pawilony małp czy ptaków oraz słoniarnia i dom dużych drapieżców.

zebry duże i małe

8. Park Szczytnicki

Sto piętnaście hektarów zieleni. Prestiżowe czwarte miejsce w rankingu najpiękniejszych parków w Europie. Czy trzeba jeszcze zachwalać? Oprócz bogactwa roślin i zwierząt znajduje się tu także zabytkowy drewniany kościół z przełomu XVI i XVII wieku. Najciekawszą częścią parku jest założony w roku 1913 Ogród Japoński. Sadzawki, kompozycje kwiatowe i granitowe dziewiętnastowieczne latarnie przekazane przez rząd Japonii, wszystko razem tworzy unikalny dalekowschodni klimat. Mały kawałek Orientu w środku Europy.

Wrocław ma wiele do zaoferowania. Nie ma się co dziwić, w końcu to miasto o bogatej i daleko sięgającej historii. To naturalne, że każdy miłośnik zabytków i łowca wrażeń znajdzie tu coś dla siebie.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

2 komentarze dla “Co zobaczyć we Wrocławiu? 8 najważniejszych punktów w Twoim planie wycieczki

  1. Greta says:

    Ja planuję w weekend jechać do Wrocławia i w pierwszej kolejności chcę odwiedzić to zoo bo słyszałam, że jest w pompkę. Moi rodzice tam byli i mówili, że jest tak wielkie, że chodzili po nim kilka godzin, aż im nogi chciały odpaść.

  2. Zuzanka says:

    Wrocław ma piękny rynek, polecam odwiedzić. W ogóle to wspaniałe miasto, w którym można świetnie spędzić czas, wybierz się tam koniecznie!

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *