Czy hipnoza naprawdę istnieje?

Czy hipnoza istnieje? Jeżeli tak, to czy jest ona bezpieczna? Wiele się na ten temat mówi, jednak konkretnych informacji brakuje. Zdania się podzielone, zarówno wśród badaczy, jak i zwykłych ludzi. Co więc można o niej powiedzieć?

Czym jest hipnoza?

Według najprostszej definicji, hipnoza to odmienny stan świadomości, polegający na tym, że uwaga danej osoby jest bardzo silnie skupiona na określonych bodźcach. Natomiast świadomość związana z pozostałymi bodźcami, które mieszczą się poza granicami tego zogniskowania, jest w znacznym stopniu ograniczona. Uważa się również, że jest to także stan znaczniej podatności na sugestie. Hipnoza to metoda, która często wykorzystywana jest przez lekarzy i psychologów jako terapia lecznicza, jak również w celach diagnostycznych. Niestety nie da się podać jednoznacznej definicji tego pojęcia, jak również liczne wątpliwości odnoszą się, co do rzeczywistych możliwości, jakie ze sobą niesie. Badania nad tą kwestią ciągle trwają.

Jak działa hipnoza

Hipnoza to odmienny stan świadomości i choć według greckiej nazwy oznacza „sen”, to ze snem ma niewiele wspólnego. Wiąże się to ze specyficzną aktywnością mózgu, która w trakcie hipnozy wytwarza różnego rodzaju falę delta, alfa, theta, a nawet zdarza się również, że i fale beta. Kojarzy się to przede wszystkim ze stanem relaksu, gdy spokojnie siedzimy albo leżymy na kozetce z zamkniętymi oczami. Największe szanse powodzenia, według niektórych, ma wówczas gdy istnieje silna więź zaufania między hipnotyzerem a pacjentem. Badania nad tym jednak nadal trwają i nie ma tu pewności. Teoretycznie, zahipnotyzować można każdego, poza nielicznymi wyjątkami, jak zwierzęta czy małe dzieci. Istnieją także różne poziomy hipnozy, które rozrastają się od poziomu lekkiego, po kilka poziomów głębokich.

Trans spowodowany hipnozą

Czy hipnoza istnieje?

Ciężko powiedzieć. Spory na ten temat trwają do dziś. Wiele osób mocno wierzy w jej istnienie i nawet są w stanie poświadczyć własnym przykładem, że hipnoza naprawdę istnieje. Znajdą się również ludzie, którzy za nic w świecie nie uwierzą w hipnozę ani jej działania, uznając je za odurzenie albo wymysł. Zdania są mocno podzielone, a badacze tego tematu ciągle nie są w stanie uzyskać jednoznacznej opinii. Możliwe, że nigdy nie dojdzie się do porozumienia. Niewątpliwie jednak jest do dziś używana i praktykowana przez wiele osób, często wykorzystuje się ją w terapiach różnego rodzaju, przeważnie o charakterze psychologicznym.

Czy hipnoza jest bezpieczna?

Jest bezpieczna. Wiele osób obawia się hipnozy, twierdząc że hipnotyzer może w ten sposób zmusić ich do rzeczy, których nie chcieliby robić, czy też o których nie chcieliby mówić. Jest to jednak błędne przekonanie i skłonienie takiej osoby, do zrobienia czegoś wbrew swojej woli jest niemożliwe, albo bardzo mało prawdopodobne. Mówi się, że hipnoza zwiększa podatność na sugestie, jednak wcale nie jest to takie proste. Istnieją o wiele skuteczniejsze metody wpływania na ludzi niż hipnoza. Właściwie więc nie da się wykorzystać takiej osoby. Są jednak pewne zagrożenia, związane z wmawianiem nieprawdziwych wspomnień. Jednak i tu można mówić o niepełnej prawdzie ponieważ coś podobnego można wmówić każdemu, niekoniecznie osobie będącej pod wpływem hipnozy.

Tak więc, to czy hipnoza istnieje, jest w dużej mierze uwarunkowane przez Naszą wiarę. Niewątpliwie jest ona wykorzystywana w medycynie i nie tylko. Wiele osób potwierdza jej działanie i jest bardzo popularna, można więc przyjąć, że coś w tym naprawdę jest.

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Czy hipnoza naprawdę istnieje?

  1. realny says:

    Jak mam być całkiem szczery, to w hipnozę kompletnie nie wierzę. To jakieś kompletne bzdury, chyba że ktoś rzeczywiście ma wyjątkowo słaby umysł i daje się na takie sztuczki nabierać.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *