Czym zajmuje się menedżer czyli fakty i mity o zarządzaniu

Menedżer to obecnie jeden z najbardziej popularnych zawodów, w dodatku jest również jednym z najbardziej rozpowszechnionych. Praktycznie żadna firma czy przedsiębiorstwo, nie może się bez takiej osoby obyć. Kim jednak jest menedżer, czym się zajmuje i czy rzeczywiście praca, którą wykonuje jest naprawdę taka wspaniała, jak wszystkim się wydaje?

Kim jest menedżer?

Menedżer to inaczej zarządca, osoba której podstawowym zadaniem jest proces zarządzania firmą oraz ludźmi, pracującymi w danej firmie. Zajmuje się on planowaniem, podejmowaniem decyzji, organizowaniem pracy firmy, motywowaniem pracowników oraz ich kontrolą. Taka osoba znajduje się w każdej firmie ale to czym się zajmuje, w dużej mierze jest zależne od szczebla na którym się znajduje. Tak więc lista zadań, jakie spoczywają na barkach menedżera, jest spora a co za tym idzie, odpowiedzialność jaka na nim ciąży również jest niemała.

Zakres obowiązków menedżera

Przytoczona wyżej definicja jest bardzo ogólnikowa i nie przedstawia pełnego obrazu roli, jaką przyjmuje menedżer. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że nie jest to stanowisko jednorodne, które wszędzie wygląda tak samo. Wręcz przeciwnie! Każda branża charakteryzuje się zupełnie innym stylem zarządzania, a to oznacza że w każdej z nich menedżerowi przyznaje się nieco inne obowiązki, związane z zupełnie innymi rodzajami zarządzania. Wyróżniamy więc menedżera produktu, account menedżera (gównie w firmach reklamowych, ale nie tylko) czy HR menedżer (związane z zasobami ludzkimi). Każdy z nich ma odmienne zadania i skupia się na innych sprawach.

Siedzący przy stole człowiek

Jaki powinien być dobry menedżer?

Dobry menedżer to bardzo złożona osobowość. Studia związane z zarządzaniem to nie wszystko, ponieważ aby być dobrym zarządcą, należy odznaczać się wieloma właściwymi dla tego zawodu cechami. Ponieważ jest to głównie praca z ludźmi, ważne są umiejętności komunikacyjne, mediacyjne oraz umiejętne prowadzenie dyskusji. Menedżer to także dobry psycholog, ekonomista oraz kierownik. Właściwe relacje międzyludzkie to podstawa tej pracy, zatem nie każdy się do tego nadaje. Prócz tego, menedżer powinien się odznaczać również dużą wiedzą z zakresu znajomości rynku i jego praw bo bez tego bardzo trudno skutecznie zarządzać przedsiębiorstwem. Powinien cechować się szczerością, patrzeć w przyszłość i być inspiracją dla pracowników. Do tego musi być kompetentny, bezstronny oraz pomocny.

Wady i zalety pracy menedżera

Każda praca, niezależnie od branży i stanowiska, ma swoje mocne i słabe strony. Jak już zostało to wcześniej wspomniane, praca menedżera wiąże się z dużą odpowiedzialnością za firmę i jej pracowników. Od jego pracy niejednokrotnie zależy los całej firmy, więc dobre umiejętności zarządzania są tu podstawą, bez której nie da się obejść. Jego decyzje mają duży wpływ na pracę zakładu, jak również na jego pracowników. Ponieważ najczęściej jest to nienormowany czas pracy, wiąże się to z częstszym przebywaniem w biurze. To bardzo trudny i wymagający zawód, który ma również swoje zalety. Wiąże się to przede wszystkim z możliwością ciągłe rozwoju osobistego, podróżami, co pozwala na realizacje swoich pasji oraz poznawanie nowych miejsc. Zarobki są dość zróżnicowane ale na ogół bardzo dobre, dzięki czemu jest tak wielu chętnych na to stanowisko, a walka o nie często są bardzo zażarte.

Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...

jeden komentarz dla “Czym zajmuje się menedżer czyli fakty i mity o zarządzaniu

  1. Terkina says:

    Rzeczywiście takie stanowisko to tylko dla tzw. wybrańców,którzy dobrze się sprawdzą w takim zawodzie.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *