Dlaczego warto czytać? 6 powodów, dla których warto polubić książki

Zastanawiasz się jak wypełnić wolny czas i zarazem poszerzyć słownictwo? Zacznij czytać książki! Wzbogacisz zasób słów, spędzisz miłe chwile z bohaterami, a także poprawisz sobie nastrój. Poznaj powody, dla których warto czytać

.

1. Nabywasz życiowej mądrości

Stykając się z wydarzeniami w książkach, możesz je łatwo przenieść na grunt rzeczywistości. Historie opisywane w powieściach, rzadko kiedy są wyssane z palca. Przedstawione sytuacje mogą w przyszłości przydarzyć się Tobie, więc jeśli nabędziesz wiedzy o pewnych zachowaniach, trudniej będzie Cię w życiu zaskoczyć. Dzięki czytaniu książek uczysz się na błędach bohaterów, zatem już wiesz jakich zdarzeń w przyszłości unikać.

2. Wzbogacasz zasób słów

Czytanie książek doskonale wpływa na zdolność przyswajania nowych słów. Każda przeczytana powieść, może wnieść coś nowego do Twojego myślowego słownika. Dzięki temu łatwiej będzie Ci budować zdania, formułować sądy. Przełoży się to też na sposób postrzegania Twojej osoby przez innych ludzi. Erudyta jawi się jako osoba obyta, wszechstronnie mądra, z taką osobą chętniej się również przebywa.

Książka, zegar i świeczka tworzą nastrój tajemnicy

3. Dostarczasz tematów do rozmów

Przeczytana książka może być świetnym tematem do rozmowy ze znajomymi lub bliskimi. Wymiana opinii na temat powieści, poradnika, czy kryminału z pewnością będzie inspiracją do nawiązania ciekawej debaty. Jeśli wiesz że Twoi znajomi pasjonują się, na przykład chodzeniem po górach, czytając książki na ten temat stajesz się dla nich dobrym kompanem do prowadzenia dyskusji.

4. Rozwijasz wyobraźnię i pobudzasz kreatywność

Czytając rozwijasz wyobraźnię poprzez stwarzanie sobie w myślach obrazu bohaterów, przedmiotów, wyimaginowanych krajobrazów. Rozwój wyobraźni wpływa także na Twoją kreatywność, zaczynasz dostrzegać w życiu codziennym więcej możliwości, nietypowych rozwiązań pewnych problemów. Czytanie może przełożyć się na sukces w Twoim życiu zawodowym. Pomysły którymi oczarujesz szefa, mogą być wynikiem inspiracji jakąś powieścią.

5. Relaksujesz się i zabijasz nudę

Czytanie jest świetną formą spędzania wolnego czasu, pozwala na oderwanie się od codziennych trosk, jest też sposobem na relaks po ciężkim i wyczerpującym dniu. Pogrążenie się w świecie fantazji czy zgłębienie ulubionej tematyki jest doskonałym sposobem na poświecenie czasu samemu sobie.

Grube książki przypięte do pleców czytelnika

6. Wpływasz na poprawę pamięci

Pod wpływem czytania tworzysz nowe ścieżki neuronalne i pomagasz w rozwoju swojego mózgu. Czytanie świetnie wpływa na poprawę pamięci i inteligencji. Lekarze jako jedno z ćwiczeń dla pacjentów w podeszłym wieku, zalecają czytanie kilku stron książki dziennie. Poprawia to nie tylko percepcję, ale także zdolność koncentracji.

Są osoby które twierdzą, że nie lubią czytać. Jest to pewnie spowodowane faktem, że nigdy nie trafiły na interesującą książkę. Wystarczy zastanowić się nad swoimi zainteresowaniami i poszukać w sieci odpowiednich tytułów. Czytanie daje wiele korzyści, może przyczynić się do przyszłego sukcesu zawodowego, książka może dać także wiele odpowiedzi na nurtujące pytania.

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...

4 komentarze dla “Dlaczego warto czytać? 6 powodów, dla których warto polubić książki

 1. Mania says:

  Nie wyobrażam sobie życia bez książek 🙂

 2. Studentka_literatury says:

  Czytanie niesie za sobą same korzyści, pogłębia wiedzę, rozwija kreatywność. Uwielbiam książki i nie wyobrażam sobie bez nich życia. Nie rozumiem kompletnie ludzi, którzy nie czytają. To tak jakby świadomie rezygnowali z bardzo ważnego elementu swojego życia.

 3. kapitan Nemo says:

  Albo się to lubi albo nie. Ja akurat lubię, ale nie czuję potrzeby, żeby tych, którzy nie lubią, przekonywać, by polubili. Co kogo kręci, no nie?

 4. Belferka says:

  Tak, tak, tak! Wszystko to całkowita prawda! Już po samym sposobie wysławiania się danej osoby można stwierdzić czy sporo czyta, czy nie. To naprawdę rozwija, a do tego w baaardzo przyjemny sposób.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *