Remonty, które wykonujemy w naszym domu wymagają precyzji i używania w miarę najlepszych materiałów. Niewątpliwie ważnym elementem, jeśli chcemy dobrze zaizolować na przykład płytki, jest także fuga. Od wielu lat niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszy się tak zwana fuga mineralna. Jakie są jej zalety?
Rodzaje fug
Fuga to substancja, której używamy do wypełnienia dziur między kafelkami. Istnieją zasadniczo dwa rodzaje fug, których możemy użyć do naszej łazienki lub kuchni.
Pierwszym rodzajem jest ostatnio coraz popularniejsza fuga epoksydowa, inaczej fuga żywiczna. Jest ona wykonana na bazie żywicy epoksydowej. Żeby jej użyć, należy zmieszać pastę epoksydową z utwardzaczem. Taka fuga nie przepuszcza grzybów i bakterii, jest ponadto plamoodporna. Tego rodzaju fugi są trwałe i dość żywotne, co jednocześnie może wiązać się z niedogodnościami – plamę po fudze ciężko będzie zmyć.
Innym rodzajem fugi, któremu nieco bliżej przyjrzymy się w niniejszym artykule, jest fuga mineralna, inaczej zwana cementową. To klasyczna fuga, stworzona z suchych składników, do których musimy dodać wody, aby uzyskać należytą konsystencję.
Zalety i wady fugi mineralnej
Fuga mineralna to znany od dawna typ fugi, który jest suchą mieszanką różnego rodzaju składników mineralnych, w tym w dużej mierze cementu. Oprócz niego, w skład fugi mineralnej wchodzą wypełniacze mineralne i różnego rodzaju modyfikatory. Fugi mineralne mogą mieć szeroką gamę kolorystyczną. Zależnie od proporcji składników, można wybierać spośród fugi bardziej elastycznej, używanej do powierzchni odkształcających się i sztywnej, preferowanej do bardziej stabilnych elementów.
Wśród zalet fug mineralnych należy niewątpliwie wymienić ich mniejszą niż w przypadku fug epoksydowych podatność na zagrzybienie. Są natomiast bardziej skłonne do zabrudzeń i zanieczyszczeń chemicznych. Co za tym idzie, częściej się również wykruszają. Na szczęście, wymiana figi mineralnej jest prosta i nie zajmuje dużo czasu.
Jak wymieniać fugi mineralne?
Jeśli stara fuga zacznie się kruszyć, lub po prostu będziemy chcieli wymienić kolor fugi, należy dokładnie wyczyścić resztki starej fugi. Możemy to zrobić za pomocą pilników lub elektrycznej mikro-szlifierki, która będzie miała końcówkę frezującą. Aby dokładnie wyczyścić miejsce, gdzie chcemy dodać nową zaprawę, należy dokładnie odkurzyć miejsce między kafelkami specjalną szczotką lub odkurzaczem. Jeśli mamy już pewność, że miejsce jest wyczyszczone, możemy nakładać nową fugę.
Fugę cementową rozrabia się z wodą i ważne jest uzyskanie dobrej konsystencji – gęstej, ale jednocześnie plastycznej. Fugę można nakładać gumową pacą, a nadmiar fugi ściągać wilgotną gąbką. Również gąbką możesz wyprofilować spoiny pomiędzy kafelkami, tak, aby były one płaskie.
Ja tam wolę fugę mineralną. Może i jest więcej czyszczenia, ale mój ojciec tak fugował, to i ja tak fugować będę.