Wiertło jednolite, łączone, składane – czym różnią się te rodzaje wierteł do metalu?

Remonty oraz prace naprawcze nigdy nie należą do łatwych. Kiedy w grę chodzi wiercenie metalu może być nam jeszcze trudniej – będziemy potrzebować odpowiednio dobranego wiertła. Wbrew pozorom nie jest to takie proste jakby się wydawało. Istnieją różne rodzaje wierteł. Jak dobrać odpowiednie, i czym różnią się między sobą wiertła do metalu?

Wiertło jednolite – jak je rozpoznać?

Od wyboru odpowiedniego wiertła zależy tak naprawę powodzenie naszej pracy. Odpowiednie wiertło może nam pomóc dobrać fachowiec, warto również dopasować je w zależności od rozmiaru otworu, jaki chcemy wywiercić w naszym kawałku metalu. Wiertło jednolite posiada zazwyczaj małe rozmiary, ma też niewielką średnicę. Jego odrębność polega jednak na sposobie wykonania – zrobione jest ono w całości ze stali szybkotnącej HSS. Jest to stal wysokostopowa, która używana jest właśnie do wyrobu narzędzi skrawających, takich jak wiertła, pogłębiacze, nawiertaki czy noże tokarskie. Tego rodzaju stal jest dosyć droga, dlatego jedynie mniejsze narzędzia – jak wspomniane wiertło – robi się z tej stali w całości. Do produkcji większych artefaktów, używa się stali plus innego surowca, który łączy się ze stalową końcówką.

Wiertło łączone – czym się charakteryzuje?

Wiertło łączone to właśnie ten rodzaj wiertła, które wykonane jest z dwóch elementów. Jego „część wiercąca” nie musi być wykonana ze stali szybkotnącej, choć taki duet jest spotykany najczęściej. Wiertło łączone powstaje poprzez zgrzanie ze sobą dwóch części – elementu do chwytania, i części, za pomocą której będziemy wiercić. Najczęściej jest to wiertło o dużych rozmiarach, stąd też, aby zaoszczędzić na materiałach, część chwytową wykonuje się z gorszej jakości materiału, natomiast część roboczą najczęściej właśnie ze wspomnianej już stali szybkotnącej HSS. Takie wiertło przyda się, gdy nasz odwiert nie będzie tak szczegółowy, będziemy natomiast musieli wywiercić większą dziurę.

Co to jest wiertło składane?

Najbardziej chyba skomplikowanym, a zarazem precyzyjnym typem wierteł są wiertła składane. To maleńkie wiertła, stosowane do wiercenia otworów do maksymalnej średnicy 24 milimetrów. Są to między innymi wiertła z chwytem stożkowym Morse’a, które charakteryzują się płytkami wieloostrzowymi kwadratowymi zrobionymi z węglików spiekanych. Upraszczając, są to niewielkie wiertła,  charakteryzujące się płytkami, które można wymieniać na płytki wieloostrzowe.

Są to wiertła, którymi nie wywiercimy głębokiego otworu, a raczej poszerzymy dziurę lub wykonamy odwiert o większej średnicy, a małej głębokości. To wiertła szczegółowe, które poleca się przy poprawianiu już wywierconych elementów. Wiertła składane dzielą się na trzy odmiany: wiertła składane bez odprowadzania chłodziwa, wiertła składane z odprowadzaniem chłodziwa z pierścieniem stałym (używane do wiercenia w obracającym się przedmiocie), oraz wiertła składane z odprowadzaniem chłodziwa z pierścieniem obrotowym, które stosuje się w przypadku wiercenia w nieruchomym przedmiocie.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *