Zdrowie psychiczne jest równie ważne, co zdrowie fizyczne. Jednak w odróżnieniu od licznych dolegliwości ciała, w przypadku problemów psychicznych sprawa nie jest już taka jasna i prosta. Zmaga się z tym wiele osób, ale bardzo niewielu chce o tym mówić, starając samemu radzić sobie z problemami. Nasza psychika jest codziennie atakowana przez liczne sytuacje, stres, zdenerwowanie i lęk co może Nam skutecznie utrudniać życie. O czym warto pamiętać, by nie zwariować?,/p>
Zwariowany świat a My
Psychika to skomplikowana rzecz i nieraz bardzo krucha i wrażliwa. Wydawać by się mogło, że najprostszą metodą byłoby uporządkowanie swojego życia bo odpowiedni układ i harmonia, są odpowiedzialne za Nasze psychiczne zrównoważenie. Problem jednak polega na tym, jak to osiągnąć bo sprawa wcale nie jest taka łatwa. Życie codziennie bombarduje Nas masą różnych sytuacji, całym swoim chaosem i nieuporządkowaniem, że czasem można tylko siąść i stwierdzić, że nie da się niczego „ogarnąć”. To jednak powoduje chaos w Naszej głowie i sprawia, że silnie odczuwamy brak kontroli nad czymkolwiek. Tracimy władzę nad własnym życiem, a Nasze myśli i uczucia stają się bezwładną mieszaniną. Wówczas to emocje, a nie rozum biorą nad nami górę.
Nie dać się zwariować
Wszystko zależy od Nas, tylko trzeba wziąć się w garść i zacząć działać. Strach i niepewność to uczucia, które często Nam towarzyszą, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy świat pędzi bez ustanku i nikt nie wie, co będzie jutro. Każdy dzień to nowa możliwość, nowe wyzwanie, które należy podjąć. Ważne jest to, by przeć do przodu, a nie tkwić w miejscu bo w przeciwnym razie z pewnością prędzej czy później Nasza psychika nie wytrzyma. Życie chwilą obecną, nie wybieganie zbytnio do przodu w niewiadome, ani nie siedzenie cały czas jedną nogą w przeszłości. Każdy dzień równa się podejmowaniu wielu małych decyzji, które mają wpływ na Nasze tu i teraz.
Kilka ważnych zasad
Przede wszystkim należy dbać o siebie. To nasze życie i My o nim decydujemy. Trzeba mieć do siebie szacunek, podobnie jak mieć go do innych. Należy umieć wyznaczać granice, sobie i innym, ale jednocześnie być otwartym na świat taki, jaki jest ale nie brać do siebie opinii innych ludzi. My wiemy jacy jesteśmy, znamy siebie i nikt inny nie zna Nas lepiej niż My sami. To, co mówią ludzie, czasem nawet Nam nie znani, nie powinno mieć żadnego wpływu na Nasze myślenie. Można słuchać, co mają do powiedzenia, bo każda taka opinia może nieść jakąś naukę ale jest wyraźna różnica między przyswajaniem konkretnych informacji, a przejmowaniem się tymi opiniami i przyjmowanie ich jako świętość. To może zaszkodzić Naszej psychice. Pamiętaj, że opinii innych ludzi nigdy nie powinno się brać jako rzeczywistości, bo nią nie jest.
Otwartość na ludzi
Zamykanie się na innych nie jest rozwiązaniem. Ludzie nie są samotnymi wyspami, więc trzeba umieć się dostosować do społeczeństwa. Chodzi tu przede wszystkim o nawiązywanie dobrych kontaktów z innymi ludźmi. Ważne jest, by unikać ludzi toksycznych, którzy tylko samą swoją obecnością są w stanie Nas przybić. Dobry przyjaciel, ktoś Nam bliski, będzie wspaniałym wsparciem w trudnych chwilach. To ktoś, komu możemy się wygadać, kto Nas przytuli, albo zbeszta. Przyjaźń, miłość to uczucia, które są w stanie podnieść na duchu i bardziej łaskawie spojrzeć na otaczający nas świat.
Wszyscy już chyba zwariowaliśmy 😀
Nie da się nie zwariować 😀 ale w tym szaleństwie jest metoda!
Człowiek musi znaleźć swoją receptę, odpowiednią do świata, otoczenia, w którym przyszło mu żyć.
Jak nie zwariować? Za późno! Za późno, za późno, za późno!