Jak oszczędzać na paliwie? 10 sposobów na ekonomiczną jazdę samochodem

Nie zależnie od tego jakim jeździsz samochodem, jakiego rodzaju paliwa używasz, jaki masz silnik w samochodzie – zawsze możesz zrobić coś, co sprawi że więcej pieniędzy zostanie na Twoim koncie. Jak zmniejszyć koszty na paliwie? Sprawdź w artykule poniżej.

  1. Ogranicz prędkość
  2. Sprawdź ciśnienie w kołach
  3. Sprawdź filtr powietrza
  4. Przyspieszaj stopniowo
  5. W korku utrzymuj stałą prędkość
  6. Ograniczaj klimatyzację
  7. Postaw na skromność
  8. Wyczyść samochód
  9. Wielkość ma znaczenie
  10. Nie używaj auta, jeśli nie ma potrzeby

1. Ogranicz prędkość

To chyba jedno z najlepszych sposobów oszczędzania paliwa. Wystarczy po prostu zwolnić. To prosty rachunek – wraz ze zmniejszeniem prędkości, wykładniczo zmniejsza się zużycie paliwa. Staraj się zatem ograniczać prędkość jazdy, ale w sposób który nie będzie utrudniał życia innym uczestnikom ruchu drogowego np. 50km/h na drodze ekspresowej.

2. Sprawdź ciśnienie w kołach

Niedopompowane opony są jedną z najczęstszych przyczyn szybszego zużywania paliwa ponieważ opony tracą powietrze pod wpływem upływu czasu i zbyt wysokiej temperatury. Poza tym słabo napompowane opony stwarzają większy opór podczas toczenia się. Innymi słowy trzeba spalić więcej paliwa, aby móc utrzymać samochód w ruchu. Sprawdzaj opony przynajmniej raz w miesiącu na zimnych oponach. Pamiętaj że po przebytej jeździe opony nagrzewają się a powietrze wewnątrz nich, dodatkowo może powodować zafałszowanie wyników pomiaru.

3. Sprawdź filtr powietrza

Zabrudzony filtr ogranicza przepływ powietrza do silnika, a to źle wpływa na jego wydajność. Filtr powietrza można bardzo łatwo sprawdzić i wymienić. Jak sprawdzić czy filtr nie jest zabrudzony. Wystarczy go wyjąć i spróbować przez niego spojrzeć. Jeżeli w ogóle nie docierają przez niego promienie światła, to oznacza że trzeba go koniecznie wymienić.

4. Przyspieszaj stopniowo

Nagłe przyspieszanie podczas ruszania to duży błąd. W ten sposób samochód spala bardzo dużo benzyny. Nie chodzi tu oczywiście o bardzo powolną jazdę i ruszania ale o umiarkowanie przyspieszanie. To samo dotyczy hamowania – gwałtowne hamowanie powoduje duże straty paliwa.

5. W korku utrzymuj stałą prędkość

Może niewielu z Was to zauważyło ale podczas kiedy podczas korku większość aut przyspiesza i gwałtownie hamuje do zera, ciężarówki i inne samochody o podobnym obciążeniu, jadą sobie jednostajną prędkością na swoim pasie. Warto wiedzieć, że jednakowa prędkość pozwala jechać nie zmieniając biegu co jest także bardzo ekonomiczne i pozwala na mniejsze zużycie paliwa.

6. Ograniczaj klimatyzację

Zamiast robić ze swojego samochodu mini chłodnię w upalne dni – otwórz okna lub włącz wiatrak. Może nie będzie to luksus jakiego oczekiwałeś ale to z pewnością pomoże Ci w zaoszczędzeniu paliwa, zwłaszcza przy małych prędkościach. Przy większych prędkościach bardziej opłacalne będzie włączenie klimatyzacji ponieważ otwarte okna lub szyberdach zwiększają opór powietrza.

7. Postaw na skromność

Zrezygnuj z nowych, szpanerski felg i kół, które może wyglądają rewelacyjnie ale mogą jeśli są szersze, niż tradycyjne, to tym samym zwiększają opór powietrza podczas obracania się.

8. Wyczyść samochód

Jeżeli jesteś typem, który nie specjalnie dba o porządek w samochodzie, raz na jakiś czas zrób przegląd wszystkiego, co się uzbierało i wyrzuć rzeczy, które nie są ci potrzebne lub wynieś je do garażu. Im większa jest masa samochodu, tym więcej spali paliwa. Najważniejszy w tym zakresie jest bagażnik, sprawdź co jest w nim zbędne i co możesz z niego wyrzucić aby zmniejszyć ciężar samochodu.

9. Wielkość ma znaczenie

Mniejsze samochody zawsze zużywają mniej paliwa, dodatkowo stwierdzona w rozmaitych testach motoryzacyjnych, że mały samochód może przetrwać znacznie więcej, niż duże auta. Małe auto z pozoru jest znacznie bezpieczniejsze i zwrotniejsze, zdolne uniknąć zderzenia dzięki lepszej zwrotności.

10. Nie używaj auta, jeśli nie ma potrzeby

Zastanów się czy w dane miejsce dotrzesz spokojnie na piechotę, czy może bardziej by Ci się opłacało pojechać pociągiem lub autobusem. Zarówno dla portfela jak i dla zdrowia lepiej iść na piechotę lub przejechać się rowerem.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *