Detoks – jak oczyścić organizm po zimie?

Jeżeli zimą czujemy się senni, ociężali i zmęczeni, oznacza to, że nasze ciało nie jest w stanie przetworzyć i przefiltrować toksyn, które zaczynają się gromadzić w naszym organizmie. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie detoksu, czyli oczyszczenia ciała z tego, co nam szkodzi. Tylko jak to zrobić?

Kiedy potrzebny jest detoks?

Oczyszczanie organizmu to coś, co każdy z nas powinien raz na jakiś czas przeprowadzić. U każdego detoks będzie wyglądał inaczej, ale skąd w ogóle wiedzieć, że oczyszczanie jest nam potrzebne? Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie objawów, które wysyła nam nasz organizm, czyli: czy często czujemy się przemęczeni, mamy problemy z koncentracją i zasypianiem, a także problemy trawienne. Jeżeli nasze paznokcie łatwo się łamią, włosy są matowe, a skóra nie wygląda zdrowo, także powinno być to dla nas ważnym sygnałem. Dodatkowo jeżeli palimy, pijemy albo w nadmiarze korzystamy z innych używek, detoks także będzie koniecznością.

Jak oczyścić organizm przez dietę?

Sposobów na detoks jest kilka i nie bez znaczenia pozostaje tutaj odpowiednia dieta. Najlepiej w oczyszczaniu organizmu sprawdza się dieta warzywno-owocowa, która polega na doborze odpowiednich waży i owoców o niskim wskaźniku glikemicznym. Szczególnie pomaga tutaj jedzenie zielonych warzyw. Dodatkowo warto zwiększyć ilość spożywanego błonnika, w czym mogą pomóc produkty pełnoziarniste. Bardzo ważne w procesie oczyszczania jest także spożywanie dużej ilości wody. Koktajle owocowe, owocowo-warzywne, lekkostrawne zupy i sałatki, kasze z owocami i warzywami – to podstawa.

Powinno się za to odstawić na jakiś czas alkohol, a także unikać żywności przetworzonej, stawiając przede wszystkim na świeże produkty. Warto także odstawić ciężkostrawne potrawy, a także słodycze oraz zrezygnować z używania soli.

Koktajle owocowe

Detoks organizmu przez ruch

Na samej diecie oczyszczanie organizmu się nie kończy, ponieważ bardzo ważny jest w tym procesie także ruch. Nie ma potrzeby katowania się ćwiczeniami ani chodzenie na siłownie, wystarczy tylko kilka razy w tygodniu wykonywać parę prostych ćwiczeń typu brzuszki, skłony, przysiady. Z pewnością pomogą także spacery na świeżym powietrzu! Udowodniono także, że ćwiczenia takie jak pilates czy joga doskonale sprawdzają się w walce z toksynami w organizmie. O co tutaj dokładnie chodzi? Aktywność fizyczna pobudza układ krążenia, a to sprawia, że nasze ciało szybciej przetwarza toksyny i je wydala.

Jaki detoks ziołowy?

Kuracja ziołami sprawdza się doskonale w wielu różnych przypadkach, także przy detoksykacji organizmu. W celu przygotowania, należy zaopatrzyć się w zioła o właściwościach oczyszczających, takich jak skrzyp polny, łopian większy i mniszek lekarski. Nie jest to jednak zbyt szybka metoda, ponieważ kuracja ziołami trwa zazwyczaj kilka miesięcy, na natychmiastowe efekty nie ma więc co tutaj liczyć. Najważniejsza jest regularność, a także dobry dobór ziół, które nie będą się wzajemnie wykluczać.

Przeprowadzenie detoksu nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Ważne jest jednak zdrowe i rozsądne podejście. Odpowiednia dieta, regularne posiłku oraz ruch, a wówczas nasz organizm sam zadziała, oczyszczając się i pozbywając wszystkich toksyn. Detoks wymaga wysiłku i wyrzeczeń, ale przynosi pozytywne efekty i to już po kilku dniach.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *