Logiczne myślenie to inaczej złożony proces myślowy polegający na umiejętności rozwiązywania problemów, myśleniu krytycznym, ocenie oraz analizie sytuacji z możliwością podejmowania przemyślanych decyzji. To inaczej mówiąc, przechodzenie od przesłanki do wniosku. Jest to Nasza cecha wrodzona, którą obdarzony jest każdy człowiek i co więcej, można mieć na nią wpływ i poprawiać ją przez ćwiczenia.
1. Ćwiczmy Nasz mózg
2. Zdobywanie wiedzy
3. Doświadczenie od dziecka
4. Trenuj, trenuj i jeszcze raz trenuj
1. Ćwiczmy Nasz mózg
Mózg, jak i zdolność do myślenia, to coś bardzo złożonego czego nie da się wyjaśnić w dwóch słowach. Zdolność do rozumowania pozwala Nam zupełnie inaczej postrzegać świat i to, co Nas otacza oraz Nas samych. Sprawia, że w głowie rodzi się myśl, pojawia się pomysł i powoduje, że jesteśmy zdolni rozwiązywać napotykane przez nas przeszkody i problemy. Mimo wszystko jest to coś niezależnego od naszej inteligencji która, podobnie jak posiadanie talentu, nie gwarantuje Nam wysokich umiejętności w myśleniu logicznym. Tak jak trening fizyczny może wzmocnić Naszą siłę i sprawić, że będziemy potrafili robić rzeczy których nie potrafią inni ludzie. Taki trening umysłowy sprawi, że będziesz potrafił wymyślać i realizować rzeczy, na które inni ludzie nawet by nie wpadli.
2. Zdobywanie wiedzy
To coś, co nabywa każdy z Nas i jest jedną z podstaw logicznego myślenia. Warto je również zdobywać samemu i dążyć do niego. Jeżeli więc czegoś nie wiemy lub coś Nas zainteresuje, nie czekajmy aż ktoś Nas oświeci, tylko sami poszukajmy informacji. Robiąc właśnie tak, wykorzystujemy logikę, by po sznurku do kłębka dojść do interesujących Nas wniosków. Jest to jeden z najbardziej podstawowych sposobów samodoskonalenia, niestety wiele osób o tym zapomina. To dobre ćwiczenie, które należy wykonywać często. Nie zamykajmy się we własnym świecie, tylko zacznijmy się nim interesować, zdobywać nową wiedzę oraz doświadczenie.
3. Doświadczenie od dziecka
Zdolność do analitycznego myślenie rozpoczyna się bardzo wcześnie, jeszcze zanim zdążymy nauczyć się chodzić, a z czasem się tylko coraz bardziej rozwija. Nie bez powodu dzieci są takie ciekawskie i ciągle o coś pytają. Chcą wiedzieć co, jak, kiedy i dlaczego i chcą tą wiedzę otrzymać już teraz. Podobnie wygląda to z grami planszowymi i nie tylko. Gry i zabawy to kolejne z metod, które służą do rozwijania myślenia logicznego. Przykładem może być gra w szachy oraz inne gry edukacyjne, zmuszające do myślenia, do działań na zasadzie założeń i wniosków. Duży wpływ ma na to również szkoła, która przynajmniej z założenia, powinna dążyć do rozwoju tego rodzaju inteligencji. Nauczając pewnych rzeczy, zmusza się do ich analizowania.
4. Trenuj, trenuj i jeszcze raz trenuj
Mimo, iż najbardziej intensywny rozwój ma miejsce w okresie dziecięcym, nie ma żadnego znaczenia w jakim wieku się znajdujemy. Stopniowe zdobywanie wiedzy, ciągłe zadawanie sobie pytań typu „co zrobić żeby?”, będzie pobudzało Nasz mózg do logicznego myślenia i znalezienie realnej, najlepszej opcji. To dążenie do rozwiązywania problemów, gry logiczne i strategiczne, jak również ciągła praca na sobą. Logiczne myślenie umożliwia lepsze radzenie sobie z nauką, pozwala efektywniej pracować, łatwiej planować i wyznaczać sobie cele do realizacji. To także lepsze radzenie sobie z wpływem emocji, spokojniejsze i rozważniejsze reagowania na trudne sytuacje i wychodzenie z nich. Zdecydowanie więc logiczne myślenie jest nam potrzebne w życiu, a dobrze rozwinięte, jest w stanie ułatwić nam funkcjonowanie w społeczeństwie.
Z wiekiem to już chyba coraz mniej się chce ćwiczyć mózg, choć ja bardzo lubię rozwiązywać krzyżówki, może też się zalicza?
Jak najbardziej się zalicza. Ćwiczysz w ten sposób pamięć i ogólnie zmuszasz szare komórki do myślenia. Każdy sposób jest dobry.
Ja jestem bardzo kiepska jeśli chodzi na przykład o grę w szachy, ale wszelkie szarady i krzyżówki jak najbardziej, bardzo lubię. No i czasem zdarzy mi się też rozwiązać jakąś trudniejszą łamigłówkę.