Jak sprawdzić czy jestem w OFE czy w ZUS?

Chcesz wiedzieć, czy firma, w której pracujesz, zgłosiła cię do ubezpieczenia? A może zastanawiasz się, ile pieniędzy zostało już odłożonych na OFE? Podpowiadamy, jak to sprawdzić.

Jak sprawdzić, czy pracodawca płaci ZUS?

Wbrew pozorom sprawdzenie, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczenia, wcale nie jest takie trudne. I na dodatek masz trzy sposoby do wyboru.

Możesz zgłosić się do najbliższego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w twoim regionie. Aby takie informacje zostały ci udzielone, musisz wypełnić wniosek na druku ZUS US-7, który dostępny jest na miejscu, w placówce lub na stronie internetowej. ZUS ma 7 dni na rozpatrzenie takiego wniosku, od dnia daty jego wpływu.

Druga metoda jest znacznie prostsza, ponieważ telefoniczna. Wystarczy zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej i po spełnieniu wszystkich formalności, uzyskać niezbędne informacje.

Pisaliśmy o trzech sposobach – ostatni z nich jest najwygodniejszy, bez wychodzenia z domu i bez oczekiwania na połączenie (a jak może miałeś okazję to sprawdzić, dodzwonienie się do ZUS-u nie zawsze jest prostym zadaniem). Co musisz zrobić? Założyć profil na PUE ZUS, czyli na Platformie Usług Elektronicznych. Przy czym jest kilka sposobów rejestracji:

  • założenie konta poprzez PUE ZUS i potwierdzenie tożsamości w placówce w ciągnu 7 dni od daty rejestracji;
  • rejestracja za pomocą profilu zaufanego ePUAP;
  • rejestracja za pomocą podpisu elektronicznego;
  • rejestracja za pomocą bankowości elektronicznej.

Gdy rejestracja przebiegnie pomyślnie, wystarczy się już tylko zalogować do konta i przejść od odpowiedniej zakładki. Jakiej? Ubezpieczenia i płatnicy – tam znajdziesz informację, czy płatnik składek, czyli twój pracodawca, zgłosił cię do ubezpieczenia.

Możesz też dowiedzieć się, czy członkowie twojej rodziny zostali poprawnie zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego poprzez zakładkę Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Jak sprawdzić, czy jesteś w OFE?

OFE to inaczej otwarty fundusz emerytalny, w którym członkostwo jest dobrowolne. Składki na niego przekazywane są przez ZUS, który doprowadza część składek płaconych przez twojego pracodawcę. Często jednak bywa tak, że osoby, które zapisały się do OFE kilka lat temu, nie pamiętają tego lub nie wiedzą, jak sprawdzić, który fundusz został wybrany oraz ile zgromadzonych jest na nim środków.

Jeśli masz już założony profil na PUE, jest to bardzo proste (a jeśli nie, polecamy go zarejestrować według wskazówek zawartych powyżej).

Co musisz zrobić? Tym razem poszukaj zakładki OFE i tam przejrzyj wszystkie dostępne informacje. Dodatkowo polecamy zajrzeć do dwóch kolejnych zakładek:

  • Stan konta ubezpieczonego – tam będzie widnieć kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kwota zwaloryzowanych składek na subkoncie;
  • Subkonto – tam znajdziesz kolejną zakładkę, która może cię zainteresować – Środki przekazane przez OFE.

 

Już wiesz, jak sprawdzić, czy jesteś w ZUS oraz OFE. Na koniec jeszcze raz chcielibyśmy zachęcić cię do założenia konta PUE, ponieważ oprócz powyższych danych, są w nim dostępne jeszcze m.in. informacje o podstawach i składkach, czy zaświadczenia lekarskie. Ciekawym narzędziem jest też kalkulator emerytalny, a dla rodzin zakładka z dokumentami 500+.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *