Co widać i czego nie widać?

Chcesz się dowiedzieć, co widać i czego nie widać? Zacznij od przeczytania książki o takim tytule. Czego się z niej dowiesz? Czy warto po nią sięgnąć? Sprawdzamy.

Kim jest Frederic Bastiat?

Zanim przejdziemy do omówienia, co znajdziesz w książce Co widać i czego nie widać, chcielibyśmy przedstawić postać jej autora, Frederica Bastiata. To francuski ekonomista, żyjący w pierwszej połowie XIX w., który popierał gospodarkę wolnorynkową i jednocześnie krytykował socjalistyczne poglądy.

Jego specjalizacją była prywatna własność oraz, jak już wspominaliśmy, zagadnienia związane z wolnym rynkiem. Uważał, że rząd powinien ograniczyć się do zapewnienia ochrony życia, wolności własności obywateli, nie ingerując jednocześnie w kwestie związane z finansami. Tutaj jako ciekawostkę dodamy, że był także pisarzem oraz twórcą pamfletów.

Jego najpopularniejszym dziełem jest książka Co widać i czego nie widać. Oprócz tego, w języku polskim, można przeczytać takie publikacje jak Harmonie ekonomiczne, Matura i Socjalizm oraz Przeklęty pieniądz. Niektóre z nich dostępne są bezpłatnie online.

Co widać i czego nie widać?

Co widać i czego nie widać jest najpopularniejszą publikacją Bastiata. W przystępny sposób objaśnia najważniejsze zagadnienia ekonomii, także te, o których na co dzień się nie mówi, nie chcą ich „dostrzegać”. Napisana jest prostym, klarownym, nierzadko humorystycznym językiem, dzięki któremu jest łatwa w zrozumieniu, nawet przez laika (a w praktyce właściwie do takiego odbiorcy jest skierowana).

Mówi o zagrożeniach interwencjonizmu państwowego, a także o korzyściach gospodarki wolnorynkowej. To tematy, które obecnie są ciągle aktualne, nierzadko budzą wiele kontrowersji. I choć niektóre działania finansowe, które opisuje książka Co widać i czego nie widać są przestarzałe, pozycja ta może być inspirująca, a już z pewnością dostarczyć sporo pożytecznej wiedzy.

Jej dużym plusem są liczne przykłady, które sprawiają, że skomplikowana teoria staje się dziecinnie prosta. Czytelnicy cenią sobie także to, że Bastiat pokazuje praktyczny aspekt ekonomii, która dotyka każdego obywatela.

Interwencjonizm państwowy a wolny rynek w Co widać a czego nie widać?

Bastiat najwięcej uwagi poświęca dwóm przeciwstawnym zagadnieniom: gospodarce wolnorynkowej i interwencjonizmowi państwowemu. Aby lektura książki Co widać i czego nie widać była przyjemniejsza, pokrótce przybliżmy oba tematy.

Wolny rynek polega na wymianie dóbr w wyniku dobrowolnie zawieranych transakcji pomiędzy kupującym a sprzedającym. Co to oznacza w praktyce? M.in. to, że cen nie ustala państwo, lecz firma, która dostosowuje się do poziomu konkurencji, a także warunków rynkowych. Najczęściej cena jest wynikiem analizy popytu oraz podaży na dany produkt, dlatego na jej wysokość wpływa także zainteresowanie klientów. Warto tutaj zaznaczyć, że gospodarka wolnorynkowa stoi w opozycji do socjalistycznej, która była tak krytykowana przez Bastiata.

A czym jest interwencjonizm państwowy? To polityka zakładająca wpływ państwa na gospodarkę. Dotyczy to zarówno tworzenia norm prawnych, zarządzania dobrami publicznymi oraz przeciwdziałania powstawaniu zbyt dużych różnic społecznych, mogących prowadzić do konfliktów, jak i monopolizacji niektórych sektorów gospodarki, ograniczenia wolności jednostki, pojawiania się na rynku stanów nierównowagi.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *