Sprzedaż domu nie jest prostym zadaniem. Znalezienie nabywcy to nie lada sztuka, zwłaszcza że najczęściej nie tyle chcemy się pozbyć niepotrzebnej Nam nieruchomości, ale zarobić na tym godziwe pieniądze. Jak się do tego zabrać? W jaki sposób przebiega ten proces i jak przebrnąć przez niego, nie tracąc za dużo nerwów? Jest kilka spraw, na które trzeba zwrócić uwagę.
1. Bezpośrednio czy przez pośrednika?
2. Jak wycenić nieruchomość?
3. Jak promować ofertę?
4. Jakie dokumenty?
5. Jak zaprezentować dom?
6. Jak sfinalizować sprzedaż?
1. Bezpośrednio czy przez pośrednika?
Na początek najistotniejsza decyzja, czy sam osobiście zajmiesz się sprzedażą domu? A może wolisz powierzyć to zawodowcom? Oba warianty mają swoje plusy i minusy. Na pewno istotnym czynnikiem, który wpłynie na Twoją decyzję, są koszty. Biuro nieruchomości życzy sobie zwykle od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych czyli najczęściej 1,5% – 3% ceny transakcyjnej. Te koszty poniesiesz nie tylko Ty, obciążą one również kupującego. Dlatego dla potencjalnych nabywców atrakcyjniej przedstawiają się ogłoszenia bezpośrednie. Miej to na uwadze. Z drugiej jednak strony skorzystanie z pośrednika oznacza dla Ciebie ogromną oszczędność czasu. A tego nie zawsze Masz w nadmiarze. Czy jesteś gotowy, by odbierać wszystkie telefony od zainteresowanych ofertą? Czy nie zniechęca Cię myśl o przynajmniej kilku osobistych prezentacjach domu, które będziesz musiał przeprowadzić? Jeśli brakuje Ci czasu albo po prostu nie masz głowy do takich rzeczy, wówczas skorzystanie z pomocy biura nieruchomości może być dobrym rozwiązaniem.
Najlepiej zdecyduj się na jednego pośrednika. Częstą praktyką jest zlecanie zadania kilku biurom w nadziei, że w ten sposób szybciej znajdzie się nabywców. To może być ślepa uliczka bo skutkiem będzie prawdopodobnie tak zwana inflacja ofert. Wysokość wynagrodzeń poszczególnych pośredników bywa różna więc korzystając z usług wielu, ryzykujesz że ta sama oferta pojawi się na rynku wielokrotnie ale z rozbieżnością cen. A taka sytuacja obniża wiarygodność Twoją i oferty w oczach potencjalnych nabywców.
2. Jak wycenić nieruchomość?
Oszacowanie wartości domu może nastręczać pewnych trudności, zwłaszcza jeżeli robisz to po raz pierwszy. Za wysoka cena już na wstępie odrzuci klientów, za to za niska może wzbudzić ich podejrzliwość że może z tym domem coś jest nie tak. Wyceniając dom, trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników tzn. powierzchnię mieszkalną, ewentualną potrzebę remontu, energochłonność budynku, czy nie ma potrzeby prac modernizacyjnych w tym zakresie oraz okolicę. Niełatwo wziąć wszystko pod uwagę i uwzględnić w cenie.
By zdobyć lepsze rozeznanie w temacie, dobrze jest sprawdzić ceny podobnych nieruchomości w Twojej okolicy. Wartość rynkową da się też sprawdzić w sieci. Nieraz na stronach serwisów ogłoszeniowych można znaleźć specjalne kalkulatory średnich cen nieruchomości.
3. Jak promować ofertę?
Najskuteczniejszym kanałem promocji jest w dzisiejszych czasach oczywiście internet. Co nie znaczy, że musisz rezygnować z umieszczania ogłoszeń w tradycyjnej prasie. To może być nawet lepszy sposób na dotarcie z ofertą do ludzi starszych. Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że internet daje pod tym względem więcej możliwości. Nie tylko pozwala Ci na zamieszczenie obszerniejszego opisu nieruchomości ale też umożliwia dodanie zdjęć czy nawet filmu. Gotowy formularz ogłoszeniowy też jest sporym ułatwieniem gdyż wypełniasz po prostu rubryki i nie musisz się obawiać, że przeoczysz jakiś aspekt ważny dla potencjalnego nabywcy. Za odpowiednią opłatą możesz też wyróżnić swoje ogłoszenie w danym serwisie.
4. Jakie dokumenty?
Nie wiesz, ile czasu zajmą Ci poszukiwania nabywców ale mogą się oni znaleźć w każdej chwili, dlatego warto mieć potrzebne dokumenty pod ręką. Niezbędna będzie kopia aktu notarialnego ale przyda się też na przykład wyrys i wypis z miejscowego planu zagospodarowania terenu.
5. Jak zaprezentować dom?
Jak już była o tym mowa musisz się liczyć z tym, że osobistą prezentację na miejscu będziesz musiał przeprowadzić co najmniej kilka razy, nim zakończy się ona powodzeniem. Tu kluczowe będzie odpowiednie przygotowanie domu na wizytę zainteresowanych kupnem. Zadbaj o odpowiedni wystrój, by zapanował przytulny nastrój i Twoi goście już z chwilą przekroczenia progu poczuli się „jak w domu”. Możesz uznać, że dobrze będzie zrobić małe przemeblowanie, by wnętrza wydały się bardziej przestronne. Bezwzględnie zaleca się przed taką wizytą pochowanie osobistych rzeczy czyli wszystkiego, co zbyt wyraźnie przypomina o Twojej obecności i użytkowaniu przez ciebie tego lokum. To siebie samego nabywca musi sobie wyobrazić w tych wnętrzach.
6. Jak sfinalizować sprzedaż?
Wreszcie trzeba wynająć notariusza, żeby sporządzić umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Zdarza się, że osoba chętna do kupienia domu niefortunnie nie może sobie w danym momencie pozwolić na zawarcie umowy. W takich warunkach można zawrzeć umowę przedwstępną, przy której jako pewnego rodzaju zabezpieczenia można sobie zażyczyć wpłacenia zadatku. Ale ostrożnie bo jeśli potem z Naszej winy nie dojdzie do podpisania umowy właściwej, będziemy musieli zapłacić dwa razy więcej.
Niełatwa sprawa z tą sprzedażą nieruchomości, ale nie powinno to raczej nikogo przerosnąć. Trzeba tylko odpowiednio się przygotować i uzbroić w cierpliwość. Nie zrażaj się. Pamiętaj, że to mocno wątpliwe, by już następnego dnia po tym, jak zamieścisz ogłoszenie, zwrócił się do Ciebie rozentuzjazmowany nabywca. Jeśli jednak będziesz wytrwały i staranny w kontaktach z klientami, w końcu musi się udać.
Sprzedaż domu to ciężki proces ale dobrze zaplanowany może zakończyć się sukcesem.
No wiadomo, że łatwo nie ma, ale wszystko da się zrobić, jak dla mnie to przede wszystkim liczy się dobrze skonstruowane ogłoszenie.