Jak szukać pracy? 5 porad, dzięki którym znajdziesz wymarzoną posadę

Problem bezrobocia dotyczy coraz większej liczby osób. Coraz częściej dotyka on również absolwentów wyższych uczelni. Rozesłałeś setki CV ale nie zostałeś zaproszony na żadną rozmowę kwalifikacyjną? Zastanawiasz się jakie błędy popełniłeś i co zrobić aby poprawić swoją sytuację? W Naszym artykule zaprezentujemy Ci 5 sposobów na to, jak osiągnąć sukces na rynku pracy!

1. Chcesz osiągnąć sukces na rynku pracy? Zaplanuj poszukiwania!

Przed rozpoczęciem wysyłania aplikacji warto zastanowić się nad tym, co chciałbyś robić. Jasno określony cel zawodowy ułatwi poszukiwanie satysfakcjonującego zajęcia. Jeśli ten etap masz już za sobą to znak, że przyszedł czas na obiektywne ocenienie własnych umiejętności i kwalifikacji do wykonywania danego zawodu. Zapisz na niej swoje mocne strony. Oprócz konkretnych umiejętności takich jak np. dobra znajomość obsługi komputera, powinny znaleźć się tam również cechy, które rekruterzy określają mianem „kompetencji miękkich”. Są to np. komunikatywność czy umiejętność współpracy w grupie.

Weź dużą białą kartkę. Tworząc tą listę uwzględnij również Twoje doświadczenia zawodowe oraz wszystkie ukończone szkoły i kursy. Tak przygotowany spis, pozwoli Ci dokładnie określić w jakim zawodzie będziesz czuł się najlepiej i jakich ofert powinieneś szukać.

wypisanie mocnych stron

Uważasz, że nie dasz rady sam znaleźć w sobie cech, dzięki którym osiągniesz sukces na rynku pracy? Zgłoś się do doradcy zawodowego! Z fachową pomocą na pewno uda Ci się odnaleźć swoje mocne strony.

2. Klucz do znalezienia wymarzonej pracy? Stwórz dobre CV!

CV to twoja wizytówka! Na podstawie tego dokumentu pracodawca dokonuje selekcji kandydatów. Dlatego musisz postarać się, aby było jak najlepiej przygotowane. Profesjonalnie napisane CV i list motywacyjny to połowa sukcesu! Zanim przystąpisz do pisania, powinieneś dokładnie zapoznać się z ofertą na którą chcesz aplikować. Dzięki dobremu poznaniu firmy, będziesz mógł dostosować swoje CV do potrzeb pracodawcy. Wystrzegaj się pisania nieprawdziwych informacji!

Tak wiemy, że praca na kierowniczym stanowisku czy zagraniczne kursy dobrze wyglądają w CV. Jednak jeśli nie możesz się pochwalić takim doświadczeniem, powstrzymaj się od umieszczania go w swojej aplikacji. Pracodawca bardzo łatwo może zweryfikować te informacje. Szybko zorientuje się, że go okłamałeś. A wtedy na pewno Cię nie zatrudni! Pisz w formie bezosobowej! Koncentruj się na swoich osiągnięciach, umiejętnościach i wartościach, nie na kursach i szkoleniach, które przeszedłeś. Pamiętaj o chronologii! Najwyżej umieść niedawne osiągnięcia i miejsca pracy. Pilnuj poprawności językowej. Wystrzegaj się błędów ortograficznych i stylistycznych. Nie używaj zwrotów gwarowych!

kobieta z notatnikiem

Zadbaj o przejrzystość dokumentu. Rekruter najpierw ocenia estetykę aplikacji, dopiero później jej zawartość. Podając maila do korespondencji unikaj nieformalnych domen. Są one automatycznie postrzegane jako nieprofesjonalne i odrzucane już na wstępie. Podobnie jest z loginem. Oficjalny adres e-mail powinien się składać z imienia i nazwiska lub samego nazwiska. Pseudonimy i zdrobnienia są zarezerwowane dla nieformalnych kontaktów.

Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie na samym wstępie CV swojego celu zawodowego. Dzięki niemu pokażesz potencjalnemu pracodawcy, że dobrze przemyślałeś swoją karierę zawodową. Nie jest ono wymagane. Jeśli jednak zdecydujesz się na dołączenie go do swojej aplikacji, pamiętaj o tym aby dobrać go w sposób umożliwiający jego łatwe wyjaśnienie i umotywowanie na rozmowie kwalifikacyjnej.

3. Pierwszy krok do sukcesu na rynku pracy? Poznaj dobrze przyszłego pracodawcę!

Zanim zdecydujesz się odpowiedzieć na ogłoszenie znalezione w prasie lub internecie, uważnie przeczytaj i przeanalizuj jego treść punkt po punkcie. Przed wysłaniem aplikacji sprawdź pracodawcę. Zapoznaj się z jego oficjalną stronę internetową i przeczytaj, zamieszczone w sieci, opinie na jego temat. Dzięki temu łatwiej Ci będzie określić czy chcesz pracować w tej firmie. Szybciej również podejmiesz decyzję o wysłaniu CV. Posiadając pewne informacje dotyczące pracodawcy unikniesz zdezorientowania przy odbieraniu telefonu od rekrutera.

4. Chcesz znaleźć świetną posadę? Dobrze poznaj rynek!

Wypisz listę kontaktów. Powiadom najbliższych o tym, że poszukujesz zajęcia. Stwórz listę znanych Ci firm i pytaj w nich o możliwość zatrudnienia. Odwiedź pracodawców twoich znajomych. Pamiętaj, że większość z nich woli zatrudniać osoby rekomendowane! Porozmawiaj z przyjaciółmi i poproś aby Cię polecili jednak nie oczekuj od nich, że znajdą pracę za Ciebie! Sam zgłoś się do pracodawcy lub wyślij CV.

rekrutacja na stanowisko w biurze

Kolejnym dobrym sposobem na otrzymanie dobrej posady jest bezpośredni kontakt z pracodawcą. Wydrukuj swoją aplikację i odwiedź osobiście interesujące Cię firmy. Nie masz czasu na chodzenie od drzwi do drzwi? Możesz skorzystać z dobrodziejstw techniki i wysłać CV mailem. Staraj się dobrze poznać stanowiska i osoby odpowiedzialne w danej firmie za rekrutację. Aplikuj do interesujących Cię firm, nawet wtedy gdy nie ogłaszały one rekrutacji. Do poszukiwania nowych ofert wykorzystaj internet i ogłoszenia w prasie. Pomyśl o praktykach, stażach czy pracy na zastępstwo. Ważne aby się gdzieś zaczepić! Jeśli udowodnisz, że jesteś dobrym pracownikiem i można na Tobie polegać, to pracodawca na pewno rozważy pozostawienie Cię w firmie na dłużej.

5. Marzysz o tym by mieć dobrze płatną pracę? Pamiętaj o stałym rozwoju!

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się, świecie to pracownik musi dostosować się do wymagań rynku pracy a nie odwrotnie. Dlatego zadbaj o to, aby ciągle poszerzać i aktualizować swoje umiejętności! Zapisz się na kurs języków obcych czy obsługi komputera. Jest to kosztowna inwestycja ale na pewno w przyszłości ci się zwróci z nawiązką.

tablica z  napisem sukces

Jeśli długo nie możesz znaleźć pracy w danej branży to znak, że powinieneś pomyśleć o zmianie swoich zainteresowań. Skupienie uwagi na innej dziedzinie może skutkować zdobyciem dobrze płatnej posady, więc czasem warto zastanowić się nad poszukaniem nowych rozwiązań. Przebranżowienie jest ryzykowne ale jak głosi stare powiedzenie „Kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa”.

Pamiętaj, że niepowodzenia się zdarzają. Są normalnym elementem procesu uczenia się. Ważne jest to w jaki sposób sobie z nimi poradzisz! Dlatego nie trać entuzjazmu i konsekwentnie dąż do wyznaczonego celu, pomimo przeciwności. Tylko tak osiągniesz sukces.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

jeden komentarz dla “Jak szukać pracy? 5 porad, dzięki którym znajdziesz wymarzoną posadę

  1. WaitingForTheSummer says:

    Kluczem do sukcesu jest na pewno dobre CV. Ale jak czasami patrzę, co mi kandydaci przysyłają, to mam ochotę krzyczeć. Pracuję w dziale rekrutacji i czasami jest naprawdę wesoło…

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *