Roztocze – co warto zobaczyć? 5 pomysłów na udany weekend

Roztocze to piękna kraina łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. Rejon ten znany jest ze swoich niepowtarzalnych walorów przyrodniczych i licznych atrakcji turystycznych. Zwiedzanie Roztocza to idealny sposób na udany weekend. W Naszym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów na ciekawe spędzenie wolnego czasu w tym regionie.

1. Przyroda to twoja pasja? Odwiedź Roztoczański Park Narodowy!

Założony w 1947 roku Roztoczański Park Narodowy kusi turystów urozmaiconym krajobrazem, oryginalną szatą roślinną oraz przechodzącymi przez jego teren pięcioma szlakami turystycznym. Fani rowerowych wycieczek mogą skorzystać z Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza, trasy rowerowej Ziemi Józefowskiej, trasy rowerowej Wzgórze Polak – Pogranicze regionów, trasy rowerowej gminy Zamość oraz Krasnobrodzkiej trasy rowerowej.

Osoby preferujące piesze wędrówki również znajdą coś dla siebie. Na terenie parku znajduje się bowiem dziewięć pieszych ścieżek poznawczych. Obszar można zwiedzać również drogą wodną, za pomocą kajaka na rzece Wieprz ale trzeba na to uzyskać zgodę dyrektora obiektu. Podobne zezwolenie musimy uzyskać gdy chcemy przemieszczać się zaprzęgiem. Jazda bryczką dozwolona jest bowiem jedynie po drodze do Florianki na odcinku do „Malowanego Mostu”.

Teren Roztoczańskiego Parku Narodowego ma charakter historyczny. Obszar ten stanowił miejsce walk w czasie Powstania Styczniowego oraz pierwszej i drugiej wojny światowej. Park Narodowy można zwiedzać w ściśle określonych formach turystyki. Informacje o cenach biletów na atrakcje znajdujące się na jego terenie oraz godziny wstępu znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej obiektu.

łódka nad jeziorem

2.Sposób na ciekawe spędzenie wolnego czasu? Spacer po rezerwacie przyrody Piekiełko koło Tomaszowa Lubelskiego

Położony na terenie Roztocza Środkowego rezerwat został utworzony w 1962 roku. Celem jego powstania była ochrona skupiska głazów narzutowych w miejscowości Łaszczówka niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Nazwa rezerwatu wzięła się z legend, które uznają pojawienie się głazów, za dzieło szatana. Skały mają duże znaczenie naukowe. To jedno z niewielu tak dobrze zachowanych skupisk piaskowców krzemionkowych na świecie.

Obszar rezerwatu pokryty jest zwartym drzewostanem sosnowym, który prawie przysłonił głazy. Na terenie Piekiełka znajduje się około 68 sztuk tych skalnych atrakcji. Położone są w pierścieniu o średnicy około 50 metrów. Bloki skalne są częściowo pokryte mchem i porostami. Legendy głoszą, że jest to prasłowiańskie miejsce kultu. Stąd też wzięła się jego zwyczajowa nazwa, nadana przez miejscową ludność, czyli Uroczysko.

łąka w Roztoczu

3. Nie masz pomysłu na weekend? Wybierz się do Kamieniołomu w Krasnobrodzie!

Położone na północ od zalewu w Krasnobrodzie miejsce od zawsze cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Dzisiaj kwitnie ono przez cały sezon. Oprócz możliwości zobaczenia odsłoniętej ściany wapiennej, mierzącej 30 metrów wysokości i 165 metrów długości, turyści mogą również zwiedzić odnowioną niedawno basztę, z której rozciąga się widok na przepiękne południowo-zachodnie tereny Krasnobrodzkiego Parku Narodowego.

Miłośnicy przyrody mogą z tego miejsca podziwiać wspaniałą panoramę pól i lasów oraz położone w dole kąpielisko. Dodatkową atrakcją jest fakt, że na terenie kamieniołomu zachowały się liczne odciski fauny i flory datowane na kilka milionów lat wstecz.

rezerwat skalny piekiełko

4. A może skusisz się na wypad do Kraśnika?

Ta malownicza miejscowość położona nad rzeką Wyżnicą jest jednym z najstarszych miast Lubelszczyzny. Kraśnik to raj dla archeologów i pasjonatów historii. Badania naukowe przeprowadzone na tych terenach wykazały istnienie osadnictwa już od okresu neolitu. Kraśnik leży w obrębie Kraśnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, który jest uważany za jeden z najbardziej interesujących regionów geobotanicznych Lubelszczyzny.

Na jego terenie występuje około 100 gatunków rzadkich roślin. Zobaczymy tutaj m.in. parzydło leśne, groszek wschodniokarpacki, szczyr trwały, paprotnika kolczastego, paprotnicę kruchą, widłaki, łuskiewnik różowy, lilię złotogłów, wawrzynka wilczełyko. Na łąkach w okolicy Kraśnika można zobaczyć rzadkie i chronione gatunki motyli, trzmieli i płazów.

Fani architektury powinny wybrać się do klasztoru kanoników regularnych z XV wieku, kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z gotyckim prezbiterium i zakrystią, renesansowym ołtarzem głównym i barokowymi ołtarzami bocznymi. Warto również odwiedzić tutejsze cmentarze, na których znajdują się klasyczne dziewiętnastowieczne nagrobki.

zamek na rynku w Zamościu

5.Lubisz aktywny wypoczynek? Park linowy to propozycja w sam raz dla ciebie!

Świetna propozycja dla fanów aktywnego wypoczynku. Na terenie Roztocza znajdują się dwa parki linowe w Krasnobrodzie i Zamościu. Park linowy w Krasnobrodzie jest położony nad wodami Zalewu Miejskiego. Obecnie składa się z trzech tras wspinaczkowych: łatwej (16 przeszkód), trudnej (18 przeszkód) i zjazdowej (3 zjazdy). Zostały one zawieszone na wysokości od 2 do 15 metrów nad ziemią. W skład tras wchodzą różne atrakcje: mosty, kładki, pętle, zjazdy, trapezy i ścianki.

Najbardziej efektowną trasą jest trasa zjazdowa. Składa się z trzech zjazdów: 120m, 20m, 120m. Jej pokonanie nie należy do łatwych i dostarcza uczestnikom wielu emocji. Park linowy w Zamościu został otworzony niedawno, bo w 2015 roku. Na razie składa się z dwóch tras i jest skierowany dla małych dzieci i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze wspinaczką. Trasa mała składa się z 18 przeszkód, a średnia to 21 przeszkód. Park został zaprojektowany w taki sposób aby trasy znajdowały się nad urozmaiconym terenem co zwiększa jego atrakcyjność.

park linowy w Zamościu width=

W parkach obowiązuje system asekuracji własnej. Przed wejściem na platformy każdy uczestnik otrzymuje kask, uprząż oraz atestowany sprzęt alpinistyczny. Składa się on z dwóch długich lonż z karabinkami, które służą do poruszania się po mostach oraz krótkiej lonży bloczkiem do pokonywania zjazdów.

Koszt pokonania tras w Zamościu to: 15 zł za małą i 20 zł za średnią. Cennik w Krasnobrodzie to 20 zł za trasę zjazdową, 25 zł za trasę łatwą, a trasa trudna to koszt rzędu 30 zł. Grupy zorganizowane, korzystające z rozszerzonej usługi, mają indywidualną kalkulację danej usługi.

Więcej pomysłów na weekend w Roztoczu znajdziesz na stronach internetowych:
www.rozotocze.info
www.roztoczewita.pl
www.magiczneroztocze.pl

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

3 komentarze dla “Roztocze – co warto zobaczyć? 5 pomysłów na udany weekend

  1. Margaret says:

    Fajnie bo zbliża się weekend więc może wezmę to pod uwagę przy organizowaniu wolnego czasu.

  2. zdrowa krowa says:

    Koleżanka tam była. Mówiła, że są tam świetne miejsca na spływy kajakowe i chyba jakiś park liniowy. W sumie po tych wszystkich zdjęciach sama mama ochotę tam pojechać!

  3. Anula says:

    Śliczne jest to miejsce. Byłam tam już kilka razy i na pewno jeszcze nie raz tam pojadę. Polecam każdemu!

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *