Kawa speciality czyli ekskluzywna kawa w dobrej cenie

Uwielbiasz kawę i nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia bez jej wybornego aromatu? Takie reakcje dotyczą prawdziwych smakoszy kawy, ale także koneserów. Bo przecież jak już pić, to nie byle jaką kawę, tylko tę najwyższej jakości. Czy zatem znasz kawę speciality? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Skąd wzięło się określenie „kawa speciality”?

W 1974 roku po raz pierwszy zostało użyte wyrażenie „speciality coffe” przez Ernę Knutsen w Tea &Coffe Trade Journal. Owa pani użyła tego sformułowania, by określić najlepsze ziarna produkowane w specjalnych warunkach mikroklimatycznych. Obecnie Speciality Coffe to kawa najwyższej jakości, a taką nazwę daje się tylko kawom otrzymującym 80 na 100 punktów w specjalistycznej ocenie. Jeśli jednak myślisz, że to rarytas, którego trzeba poszukiwać i na który stać tylko nielicznych, jesteś w błędzie – kawa speciality jest do kupienia także w sklepach internetowych (beanbrothers.pl).
Oceniający kawę biorą pod uwagę zarówno zielone jak i wypalone ziarna Arabiki z danego kraju, tym jednak, na co zwraca się szczególną uwagę jest smak i aromat zaparzonej kawy. Nad jej jakością działa Coffe Assosiation of Europe.

Rodzaje kawy

Jak rozpoznać ekskluzywną kawę?

Jeśli należysz do zagorzałych kawoszy na pewno nie zdziwi Cię fakt, że warto zwrócić uwagę na smak kawy speciality oraz jej świeżość. Na smak kawy składa się wiele czynników, przede wszystkim smak pojedynczej kawy to kombinacja wielu aromatów, smaków. W języku angielskim określa się je mianem Flavour, a termin ten obejmuje ocenę kawy na przykładzie koła smaków stworzonego przez Speciality Coffe Asosiation of America. Pijąc ekskluzywną kawę możesz bowiem doznawać całego wachlarza odczuć, chociaż my jesteśmy w stanie rozróżnić tylko cztery smaki: słodki, kwaśny, słony i gorzki. A czy wiesz o tym, że kawa ma ponad 800 różnych aromatów?

Z kolei świeżość kawy jest czymś co należy dwojako rozumieć: istnieje bowiem świeżość kawy surowej, nieuprażonej oraz świeżość kawy zakupionej w palarni. W pierwszym przypadku liczy się czas dostarczenia kawy do palarni, nie dłuższy niż rok po dokonaniu zbioru. W drugim przypadku świeża kawa to taka, którą możemy wypić w domu w przeciągu 3 miesięcy po jej wypaleniu w palarni. Teraz już wiesz dlaczego tak ważna jest znajomość daty wypalenia ziaren.

Czy dobrej klasy kawa musi być droga?

Niekoniecznie musisz wydawać fortunę na dobrej jakości kawę licz się jednak z tym, że pewne koszty należy ponieść. Pewnie pijąc doskonałej klasy kawę nie zastanawiasz się nad tym jak wiele osób pracowało, byś mogła delektować się tym wyjątkowym smakiem i aromatem. Smakując kawę doceniasz pracę wielu ludzi i wspierasz finansowo ich działania. Obecnie wiele sklepów oferuje kawy w doskonałych cenach, niekoniecznie więc kawa speciality musi być przywilejem ludzi bogatych.

Jeśli nigdy nie miałaś okazji pić kawy speciality możesz w przybliżeniu wyobrazić sobie, że ma ona lekkie owocowe nuty, podążające poprzez przyprawy, aż po kakao czy orzechy. Pamiętaj, że taką kawę należy smakować tak jak doskonałe wino, powoli i do ostatniej kropli.

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Kawa speciality czyli ekskluzywna kawa w dobrej cenie

  1. Annalie says:

    Wygląda to interesująco. Mój brat jest miłośnikiem kawy i szukam czegoś dla niego 😉

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *