Kiedy musisz przejść na pełną księgowość?

W każdej działalności gospodarczej powinna być osoba, która zajmuje się księgowością. Jej zadaniem powinno być m.in. sporządzanie odpowiednich sprawozdań finansowych, prowadzenie ksiąg rachunkowych, a także księgowanie bieżących wydatków. Tego typu wsparcie jest szczególnie przydatne w firmach, które muszą prowadzić pełną księgowość. W niniejszym artykule podpowiemy, kiedy należy na nią przejść, a także opiszemy pokrótce pracę księgowego.

Na czym polega pełna księgowość?

Księgowość jest niebywale ważną kwestią w każdej działalności gospodarczej. Dzięki niej można rozplanować budżet oraz wykonać rozliczenia firmy tak, aby były zgodne z wytycznymi. W przypadku, gdy mamy do czynienia z pełną księgowością, konieczne jest zapoznanie się z przepisami, które jej dotyczą. Jeśli przedsiębiorca posiada duże przychody lub ma firmę w formie spółki akcyjnej, z o.o., komandytowo-akcyjnej ma obowiązek przejścia na skomplikowaną pełną księgowość. Istnieje wiele biur rachunkowych, m.in. księgowość dla dużych firm oferuje Sykulska, która może pomóc w jej prowadzeniu. Dzięki temu przedsiębiorca ma pewność, że wszystkie kwestie załatwione są zgodnie z prawem oraz rzetelnie. Na czym więc polega pełna księgowość? Jest to zaawansowany system rachunkowy, który polega na zaksięgowaniu wszystkich operacji związanych z wydatkami jakiejś działalności gospodarczej. Do tego dochodzą jeszcze różne transakcje finansowe, przelewy przychodzące i wychodzące — które oczywiście są archiwizowane. Księgowy jest przede wszystkim odpowiedzialny za kontrolę środków finansowych, aby firma mogła funkcjonować bez żadnych ograniczeń.

Co obejmuje pełna księgowość?

Każde takie biuro rachunkowe powinno przedstawiać szeroki wybór usług z tym związanych. Podstawowymi zakresami są przede wszystkim archiwizacje wszelkich transakcji itp. Jednakże w przypadku dużych firm, pełna księgowość może pełnić jeszcze inne funkcje. Jakie? Może obejmować prowadzanie ewidencji dla celów podatku od towarów i usług – VAT, przygotowywanie sprawozdań finansowych za rok obrotowy, sporządzanie bilansów oraz sporządzanie rachunków wyników itp. Można jeszcze wymienić kilka istotnych funkcji tj. okresowe opracowanie sprawozdań dla GUS i NBP, sporządzanie miesięcznych/kwartalnych deklaracji podatkowych itp. jednakże ważne w tym wszystkim jest kontrola środków finansowych i prawidłowe ich rozplanowanie. Wymienione powyżej funkcje odnoszą się do jednego z innych sposobów przy rozliczeniu w księdze handlowej – pełna księgowość. Można także przedstawić drugi sposób rozliczeniowy, jakim jest Podatkowa Książka Przychodów i Rozchodów, który jest odpowiedzialny za wprowadzanie dokumentów księgowych, prowadzenie ewidencji dla celów podatku od towarów i usług – VAT itp.

Kiedy należy przejść na pełną księgowość?

Każda osoba, która posiada swoją działalność gospodarczą, jest zobowiązana do ewidencji. W tym celu przedsiębiorca powinien znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe, aby mogło pomóc firmie w utrzymaniu środków finansowych itp. Kiedy należy przejść na pełną księgowość? W przypadku, gdy mamy do czynienia z dużą firmą, w której jej budżet z ubiegłego roku nie przekroczył równowartości kwoty ok. 2 000 000 euro w polskiej walucie, przedsiębiorca może ubiegać się o pełną księgowość.

No votes yet.
Please wait...

2 komentarze dla “Kiedy musisz przejść na pełną księgowość?

  1. Bizgirl says:

    Piszecie: „W każdej działalności gospodarczej powinna być osoba, która zajmuje się księgowością. ” i ja jestem tego samego zdania. Jak słyszę, że ktoś sam sobie księgowość ogarnia przy pomocy jakiegoś tam programu, to mnie skręca. To tylko pakowanie się w tarapaty! Jak księgowość, to tylko powierzona specjalistom.

  2. Kira says:

    Powiem tak: wiele firm próbuje ciąć koszty na pracownikach i kosztach administracyjnych, w tym księgowości. Czy to się opłaca? Do czasu. Jeśli firma jest mała, można sobie pozwolić na zatrudnianie księgowego „dorywczo”, ale co, jeśli pojawią się jakieś nieścisłości? Księgowość to podstawa każdej firmy, trzeba o tym wiedzieć!

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *