Konto firmowe a prywatne przelewy — co musisz wiedzieć?

Wiele osób, zakładając pierwszą firmę, zastanawia się, jak wygląda kwestia przelewów i prywatnych wydatków. Niektórzy mogą mieć nie lada problem w momencie, w którym przypadkowo zapłacili kartą firmową za prywatne zakupy lub odwrotnie – przelali z pieniądze z prywatnego konta na firmowe, na przykład w chwili, w której firmie brakowało środków. Jak wyglądają regulacje odnośnie osobistych przelewów związanych z kontem firmowym?

Konto firmowe – czym jest i kiedy musisz je mieć?

Jeśli prowadzisz firmę, w większości przypadków będziesz potrzebował konta firmowego – jednak nie zawsze jest to wymagane. Prawo stanowi, że jednoosobowa działalność i tak zwane mikroprzedsiębiorstwa nie mają obowiązku posiadać rachunku bankowego, a za wszelkie wydatki związane z firmą mogą płacić na przykład przelewem pocztowym. Inaczej jednak inaczej sprawa ma się w przypadku zwrotu podatku, wtedy nawet jednoosobowe działalności muszą konto założyć. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa zasadniczo możemy także płacić za przelewy firmowe z prywatnego rachunku, jednak wszystkie wydatki muszą być odpowiednio uporządkowane. Natomiast sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku spółek akcyjnych, komandytowych czy z ograniczoną odpowiedzialnością oraz gdy przelewy przekraczają 15 tysięcy złotych – wtedy odrębny rachunek jest wymagany. Odpowiedni produkt dla przedsiębiorców jest bardzo ważny z wielu względów, warto poświęcić czas, aby wybrać najlepszy z możliwych. Konto firmowe możesz założyć przez www.zgarnijpremie.pl, gdzie oprócz korzystnych warunków rachunku masz szansę zyskać atrakcyjną premię pieniężną.

Czy z konta firmowego możesz robić prywatne przelewy?

Ponieważ w kwestii kont firmowych zdania w ogóle są podzielone i sporo jednoosobowych działalności nie zakłada osobnego konta firmowego, warto wiedzieć kiedy można, a kiedy nie wolno realizować z konta firmowego prywatne przelewy. W tej sytuacji sprawa wygląda tak samo jak w przypadku założenia rachunku – teoretycznie w przypadku jednoosobowej działalności możesz z konta firmowego robić prywatne przelewy. Praktycznie jednak wydatki będą musiały być notowane, aby uniknąć problemów w momencie rozliczeń z Urzędem Skarbowym – w przypadku posiadania jednego rachunku do celów firmowych i prywatnych, sprawa jest mocno utrudniona.

Natomiast jeśli chodzi o spółki, robienie prywatnych przelewów z konta firmowego nie jest zgodne z prawem – taki przelew możesz zrobić jedynie w formie wynagrodzenia, dywidendy, czy opłat za czynsz. Podobnie sprawa wygląda z prywatnymi zakupami – jeśli zdarzy Ci się zakupić artykuły z firmowej karty, należy sprawę potraktować jako pożyczkę i zwrócić pieniądze z prywatnego konta.

Czy z prywatnego konta można przelewać środki na konto firmowe?

Czasem zdarza się, że firma nie ma wystarczająco pieniędzy, aby wypełnić swoje zobowiązania i przedsiębiorcy ratują nieco sytuację prywatnym przelewem. Na to trzeba jednak uważać. Teoretycznie, w przypadku jednoosobowej działalności jest to możliwe, trzeba jednak zgłosić konto jako rachunek powiązany z działalnością, nie może to być również konto wspólne. Dodatkowo warto zauważyć, że wiele banków zaznacza w regulaminie, iż rachunek prywatny nie może być używany do wykonywania transakcji powiązanych z celami firmowymi.

Natomiast w przypadku spółek, przelewanie prywatnych pieniędzy na cele firmowe jest niedozwolone.

Dlaczego warto mieć konto firmowe?

Konto firmowe to sposób na uregulowanie wydatków firmy. Wiele osób wzbrania się przed otworzeniem osobnego rachunku firmowego, jednak w istocie jest to najlepszy z możliwych pomysłów. Nawet jeśli prowadzisz działalność, i prawo nie wymaga od Ciebie prowadzenia osobnego rachunku, i tak będziesz musiał tłumaczyć się przed różnymi instytucjami w firmowych wydatków. Mieszając wydatki prywatne i firmowe na jednym rachunku, uporządkowanie wydatków firmy będzie niezwykle trudne. Problematyczna może także być sprawa przelewów wynagrodzeń dla pracowników z prywatnego konta. Zawsze dużo lepiej jest korzystać z osobnego, firmowego konta bankowego.

No votes yet.
Please wait...

2 komentarze dla “Konto firmowe a prywatne przelewy — co musisz wiedzieć?

  1. Witek says:

    Jak dla mnie to straszna głupota mieszanie prywatnych i firmowych przelewów. Nawet jak można to po co, zwłaszcza czasach, gdy osobiste rachunki są w 99% darmowe

  2. Baśka says:

    Prawda? Po co komu taki bajzel i przelewanie z prywatnego konta wynagrodzeń, albo robienie zakupów do pracy?

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *