Kotwy wklejane, czyli co trzeba wiedzieć o kotwie chemicznej, żywicznej?

Kotwy chemiczne stały się jednymi z najbardziej popularnych zamocowań materiałów w nowoczesnym budownictwie. Ich wytrzymałość jest wielokrotnie większa od trwałości połączeń mechanicznych i dlatego są bardzo dobrym zastępstwem dla kołków czy dybli. Na czym dokładnie polega technika kotwień wklejanych i gdzie warto je stosować?

Czym są kotwy wklejane?

Kotwy wklejane, inaczej nazywane kotwami chemicznymi, składają się z takich elementów jak: żywica oraz specjalny utwardzacz, które zapakowane są w kartridże, szklane ampułki lub ładunki foliowe. Dodatkowo, aby wykonać zamocowanie, potrzebny jest dozownik w formie pistoletu. Tuby o standardowych pojemnościach 165 oraz 300 mililitrów mogą być aplikowane za pomocą pistoletu do silikonu.

W zestawie powinny znajdować się także: dysza mieszająca składniki oraz tuleja siatkowa wykonana z tworzywa sztucznego bądź metalu, niezbędna do osadzania gładkich lub gwintowanych trzpieni mocujących (TDKO) w materiałach. To dzięki tej tulei, żywica odpowiednio rozlewa się w otworze w celu zakotwienia pręta. Ampułki oraz ładunki foliowe natomiast, wkładane są do otworów i rozbijane młotkiem bądź wiertarką.

Jakie są zalety kotew chemicznych?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że kotwy wklejane mają szereg zalet, które opisują producenci, przykład na: koelnerpolska.pl/produkty/zamocowania/kotwy-wklejane. Wśród nich bardzo istotnym atutem jest brak naprężeń. Oznacza to, że podczas mocowania, naprężenia w podłożu nie powstają i dlatego, kotwy chemiczne świetnie sprawdzają się nawet w materiałach zniszczonych bądź słabych. Są stabilne i wzmacniają podłoże, w związku z czym często polecane są do montażu przy krawędziach.

Kolejnym atutem jest szczelność mocowania i jest ona szczególnie istotna przy montażu na zewnątrz. Otwory szczelnie wypełniają się żywicą, co wzmacnia materiał i chroni przed powstawaniem pęknięć, przez które mogłaby się dostawać wilgoć i woda.

Bardzo ważna jest także wysoka nośność zakotwień. Jest ona równa nośności podłoża, dlatego zamocowania wklejane są zalecane do przenoszenia dużych obciążeń zmiennych.

Wszystko to wynika z technologii wykorzystującej siłę adhezji czyli przylegania pomiędzy łącznikiem i żywicą oraz żywicą i podłożem.

Gdzie najlepiej stosować kotwy wklejane?

Zamocowania chemiczne polecane są do podłoży pełnych mocnych typu beton, pełnych słabych takich jak np. cegła, a także w podłożach z pustkami np. pustakach. Świetnie sprawdzają się blisko krawędzi, w materiach słabych bądź zniszczonych i na zewnątrz, gdzie podłoża narażone są na działanie różnych warunków atmosferycznych.

Jakie są zasady kotwienia?

Kotwy chemiczne są proste w montażu. Jasne zalecenia producentów oraz instrukcje, dają możliwość samodzielnej aplikacji kotwy, bez konieczności wzywania fachowca. Otwory nie muszą być dokładnie dopasowane, gdyż żywica wypełni je szczelnie. Ważne jednak, by otwory były dokładnie wyczyszczone, aby nośność połączenia nie została osłabiona. Istotną kwestią jest również staranne wymieszanie obu składników, aż do uzyskania jednolitego koloru kleju.

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Kotwy wklejane, czyli co trzeba wiedzieć o kotwie chemicznej, żywicznej?

  1. Kniazia says:

    Dla mnie to nie jest nie jest temat, w którym bym się orientowała, ale dobrze jest wiedzieć, co i jak oraz rozróżniać pewne rzeczy.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *