Jak dbać o mózg i pamięć?

Dbasz o swoje ciało, prawda? Regularnie ćwiczysz, zdrowo się odżywiasz i stosujesz dobre, drogie kosmetyki. Wszystko po to, aby cieszyć się dobrą formą jak najdłużej. A czy wiesz, że powinieneś również zatroszczyć się o swój umysł? Aby zachować sprawność intelektualną ma dłużej musisz zadbać o swój mózg. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł!

Unikaj sytuacji stresowych

Pewnie teraz właśnie uśmiechnąłeś się i stwierdziłeś, że zwariowaliśmy. Przecież
w dzisiejszych czasach nie da się uniknąć sytuacji stresowej. Wysokie oczekiwania jakie ma wobec Ciebie twój pracodawca, partner życiowy, dzieci, rodzice sprawiają, że cały czas musisz się starać. A to na pewno nie przynosi ci spokoju ducha, wręcz przeciwnie.

Jest powodem, przez który żyjesz pod ciągłą presją. Niestety twój mózg również źle na to reaguje. Sytuacje stresowe działają na niego degradująco, zabijając szare komórki. Dlatego lepiej ich unikać, inaczej twój mózg ulegnie autodetrukcji. A tego byś raczej nie chciał, prawda?

Odpoczywaj

”Zachowanie optymalnej ilości snu jest bardzo ważne dla naszego organizmu” – przekonują nas naukowcy. A my, jak zawsze patrzymy na takie doniesienia z przymrużeniem oka, szczególnie jeśli pochodzą oni z Ameryki, to w tym wypadku musimy przyznać im rację.

Odpowiednio długi sen wpływa pozytywnie na nasz mózg, znacznie poprawiając jego funkcjonowanie. Dzięki temu jesteśmy w stanie przetwarzać docierające do nas informacje
w odpowiednim tempie. Podczas snu uruchamia się również produkcja nowych komórek, dlatego nie rezygnuj z drzemki. Na pewno wyjdzie ci to na zdrowie.

Odpowiednio się odżywiaj

Zła dieta prowadzi nie tylko do otyłości, problemów z wątrobą i sercem. Niedostarczając swojemu organizmowi odpowiednich składników uszkadzasz również swój mózg. To organ, który pracuje non-stop, dlatego musi mieć paliwo do działania. Odpowiednie paliwo. Nasz mózg uwielbia potas, sód, magnez, lecytynę i kwasy omega 3 i glukozę. Dzięki nim prawidłowo funkcjonuje. Dlatego nie zwlekaj już dłużej i wprowadź je do swojego codziennego jadłospisu. Twój mózg na pewno ci za to podziękuje.

orzechy włoskie

Ćwicz pamięć

Co robisz jak chcesz mieć piękne ciało? Odpowiedź jest prosta: ćwiczysz. Wylewasz z siebie na siłowni, zumbie, czy aerobiku siódme poty, aby potem przejrzeć się w lustrze i stwierdzić: jestem piękny/piękna. A co robisz, aby mieć piękny umysł? Z odpowiedzią na to pytanie masz już większy problem. I to nie dotyczy tylko Ciebie.

Niewielu ludzi wie, jak usprawnić swój mózg. A przecież jest to bardzo proste. Wystarczy go używać. Uczyć się, czytać książki, rozwijać swoje zainteresowania, czyli robić wszystko, aby pobudzać go działania. Dla mózgu nie ma nic gorszego niż stan spoczynku. Dlatego warto dostarczać mu codziennie kolejną dawkę atrakcji. Pamiętaj o tym!

mężczyzna czytający książkę

Nie daj się rutynie

Codziennie chodzisz do pracy, szkoły, na uczelnie, gdzie robisz zawsze te same czynności,
a potem przychodzisz do domu i dalej poddajesz się rutynie. Życie, które nie zaskakuje jest dla większości z nas idealną sytuacją. Jednak nie jest to już tak idealne dla naszych mózgów.

Dlatego postaraj się każdego dnia robić coś innego. Dostarczaj swojemu organizmowi nowych wrażeń, zdobywaj i przekazuj zdobytą wiedzę. Dzięki temu nie tylko ty będziesz lepszy, ale i otaczający się świat. A to chyba miła perspektywa?

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Jak dbać o mózg i pamięć?

  1. Est_in_est says:

    Trening umysłowy przydałby się każdemu szkoda, że tak słabo dbamy o nasze mózgi.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *