Likopen, napoje likopenowe – co to jest?

Na pewno zdarzyło Ci się słyszeć o likopenie. Tam gdzie mówi się o zdrowiu, raz po raz powraca ta nazwa, a przypisuje się mu niemal cudowne właściwości, zwłaszcza jeśli chodzi o walkę z nowotworami. Ale czym właściwie jest likopen? Skąd jego wzrastająca w ostatnim czasie popularność? I czy naprawdę ma aż tak dobroczynne działanie dla naszego zdrowia?

1. Co to jest likopen?

Likopen jest naturalnym czerwonym barwnikiem, który występuje zarówno u roślin, zwłaszcza owoców i warzyw, jak i zwierząt. To organiczny związek chemiczny należący do grupy karotenów, nienasycony węglowodór, którego budowa przypomina strukturę naturalnego kauczuku. Ale nadawanie barwy owocom czy warzywom nie jest powodem, dla którego tak wiele się o nim mówi. Ma on inne właściwości, które mają niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia.

2. Jakie działanie ma likopen?

Likopen jest naturalnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że neutralizuje wolne rodniki. Jak wiadomo, ich zbyt duża ilość może skutkować tak zwanym stresem oksydacyjnym, czyli zaburzeniem równowagi między zdolnością organizmu do detoksykacji a szkodliwym działaniem reaktywnych form tlenu. Taki stan prowadzi na dłuższą metę do rozwoju wielu groźnych chorób, w tym układu sercowo-naczyniowego i nowotworowych.

Likopen jest tu prawdziwym wybawieniem. Nie tylko neutralizuje bowiem wolne rodniki, ale także wspomaga regenerację innych przeciwutleniaczy, takich jak luteina. Spożywanie produktów bogatych w likopen zmniejsza więc ryzyko wystąpienia nowotworów, zwłaszcza raka prostaty, przewodu pokarmowego, piersi, szyjki macicy. Wspomaga też leczenie, jeśli już za późno na profilaktykę – na przykład w przypadku raka prostaty kuracja z zastosowaniem likopenu przynosi pozytywne efekty nawet u osiemdziesięciu procent chorych.

Ten barwnik hamuje też rozwój miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych, dzięki swoim właściwościom, które zapobiegają agregacji płytek krwi i tworzeniu się zakrzepów. Obniża ryzyko zawału i choroby wieńcowej, gdyż hamuje syntezę cholesterolu i pomaga usuwać z krwi ten „zły”, czyli LDL.

Jak wykazują badania, likopen chroni też kości przed nadmierną utratą tkanki, co w znaczący sposób poprawia ich gęstość mineralną. Zwiększa także odporność skóry na promieniowanie słoneczne, co naturalnie zapobiega rozwojowi nowotworów skórnych, takich jak czerniak.

przekrojony grejpfrut

3. Gdzie występuje likopen?

Gdzie szukać tego zbawczego składnika? Skoro to czerwony barwnik, to oczywiste, że znajdziemy go w czerwonych owocach, takich jak arbuzy, grejpfruty, melony czy owoce dzikiej róży, jednak szczególnie bogate w likopen są pomidory. Najlepiej jeść je w postaci przetworów, takich jak ketchup, koncentraty, sosy, przeciery i soki, gdyż likopen jest uwalniany podczas gotowania, smażenia i rozdrabniania, więc właśnie w przetworach znajduje się w największym stężeniu.

Można też znaleźć ten barwnik, ukrywający się pod symbolem E160d, w gotowych produktach spożywczych, takich jak zupy, jogurty, napoje gazowane, batoniki, produkty żelujące, lody, przyprawy, wina owocowe, kandyzowane owoce, pikle, wyroby ciastkarskie czy musztardy.

4. Napoje likopenowe

Likopenu można też się napić. Umożliwiają to specjalne napoje z dużą zawartością tego cennego składnika. Występują w różnych wariantach – soki owocowe, lemoniady, płynne suplementy diety. Ich cechą wspólną jest to, że zwykle wytwarza się je z naturalnych składników, bez użycia konserwantów i sztucznych barwników – żaden sztuczny barwnik nie jest tu zresztą potrzebny, skoro barwnik naturalny jest najważniejszym składnikiem takiego napoju.

Napoje mają pewną przewagę nad innymi produktami zawierającymi likopen. Jego stężenie jest największe właśnie w napojach, a ponadto, kiedy przyjmujemy go w płynie, wykazuje większą przyswajalność dla naszego organizmu.

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Likopen, napoje likopenowe – co to jest?

  1. Sluga says:

    Och, pierwszy raz słyszę o czymś takim. Chyba powinnam spróbować bo widzę, że to zdrowe jest

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *