Jak czyścić srebro? 5 domowych sposobów na błyszczące sztućce i srebrną biżuterię

Twoja srebrna biżuteria bardzo szybko pokrywa się ciemnym nalotem, który odbiera jej urok, przez co coraz rzadziej ją nosisz? Chcieliście pochwalić się przed gośćmi zestawem srebrnych sztućców, jednak okazało się, że po dłuższym czasie nieużywania wcale nie wyglądają zbyt reprezentatywnie? Jeśli srebro w Waszym domu straciło blask, to podpowiemy Wam jak go na nowo odzyskać.

Dlaczego srebro ciemnieje?

Ten proces, fachowo określany „oksydacją” srebra, jest wynikiem zanieczyszczenia powietrza. Obecnie, z powodu znacznego uprzemysłowienia naszej planety, na wyrobach ze srebra osiada dwutlenek siarki. Co ciekawe, zjawisko to występuje w takim stopniu zaledwie od niecałych dwustu lat. Ponadto istnieją miejsca na naszej planecie, w których oksydacja srebra nie występuje, ale jest ich bardzo mało.

Domowe sposoby na błyszczące srebro

Oczywiście możemy za każdym razem, gdy nasze srebro ściemnieje, oddawać je do jubilera, aby je profesjonalnie oczyścił. Jest to jednak dość czasochłonne i mało praktyczne rozwiązanie. Na szczęście jest parę domowych sposobów, dzięki którym nasza biżuteria i inne srebrne wyroby odzyskają dawny blask.

 1. Polerowanie popiołem z dodatkiem kwasku cytrynowego. Te dwa składniki tworzą gęstą „papkę”, którą bierzemy na szmatkę i polerujemy nią dany przedmiot. Nie jest to najbezpieczniejsza metoda, do tego dość pracochłonna. Przez znajdujące się w popiele granulki może dojść do uszkodzenia powierzchni srebra i tym samym zniszczenia np. biżuterii. Nie pozwala również na wyczyszczenie trudno dostępnych zakamarków.
 2. Polerowanie mleczkiem Cif Active. Można użyć także innego środka o podobnym składzie. Jest to dość bezpieczny sposób, ale nie zawsze w pełni skuteczny, ze względu na (podobnie jak w przypadku popiołu z cytryną) trudności z dotarciem w każde miejsce i szczelinę.
 3. Czyszczenie wódką lub spirytusem. Wystarczy do szklanki z którymś z wymienionych alkoholi włożyć srebrny przedmiot. Minusem tej metody jest czas oczekiwania na efekt, gdyż powinno się zostawić zanurzone w płynie srebro na około 12 godzin.
 4. Roztwór solny. Prosty w przygotowaniu i skuteczny sposób. Wystarczy plastikowe lub szklane naczynie wyłożyć folią aluminiową, wlać do niego wrzącą wodę i rozpuścić w niej 5 łyżeczek soli. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy zanieczyszczone srebro i czekamy, aż osad „przejdzie” na folię aluminiową. Jest to jedna z najskuteczniejszych domowych metod czyszczenia srebra.
 5. Preparat do czyszczenia srebra. Jeśli żadna z powyższych metod nie jest wystarczająco skuteczna, wtedy pozostaje zakup specjalnego płynu do czyszczenia. Nie jest on drogi, jednak trzeba uważać, gdyż może okazać się szkodliwy w kontakcie ze skórą oraz mieć bardzo intensywny i nieprzyjemny zapach.

Niektóre z opisanych metod są dość pracochłonne lub mogą wymagać sporo czasu, zanim uzyskamy satysfakcjonujący nas efekt. Inne zaś (np. użycie preparatu do czyszczenia srebra) mogą ingerować w powierzchnię metalu i powodować jej zdzieranie, co jest szczególnie niepożądane w przypadku przedmiotów jedynie posrebrzanych. Wybór zależy od Was, jednak nie bójcie się próbować sami.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

2 komentarze dla “Jak czyścić srebro? 5 domowych sposobów na błyszczące sztućce i srebrną biżuterię

 1. LoveFashion says:

  Moje srebrne kolczyki czernieją w ciągu paru dni, jeśli ich nie noszę… Spróbuję tego sposobu z folią aluminiową i solą 🙂

 2. Larsa says:

  Trochę srebra u siebie w domu mam, więc umiejętność jego czyszczenia jest bardzo przydatna

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *