Najgroźniejszy ptak na świecie, jaki, jak atakuje?

Wielu ludzi zastanawia się, jaki ptak jest najgroźniejszy na świecie. Typów jest wiele, lecz zwycięzca tego tytułu może być tylko jeden. Dzisiaj postaramy się przybliżyć sylwetkę tego drapieżnika, opisać, jaki jest i jak atakuje. Zainteresowani? Zapraszamy do lektury!

Jaki jest najgroźniejszy ptak na świecie?

A co by było, gdybyśmy Wam powiedzieli, że najgroźniejszym ptakiem na świecie jest bliski kuzyn dinozaurów? Zdziwieni? Tym bardziej że nie jest to żart, a szczera prawda. Za najgroźniejszego ptaka na świecie uznaje się kazuara, nielota, którego często nazywa się żywą skamieniałością, dlatego, że pierwsi jego przedstawiciele wyewoluowali około 200 milionów lat temu.

Jaki jest kazuar – najgroźniejszy ptak na świecie?

Kazuar to ogromny ptaki żyjący w lasach deszczowych Australii, Indonezji oraz Nowej Gwinei. Mierzyć może nawet 170 cm, a ważyć około 60 kg. Charakteryzuje się ciemnym umaszczeniem, a to, co go zdecydowanie wyróżnia, to nieprzypadkowa narośl na głowie. Chroni ona tego najgroźniejszego ptaka na świecie przed spadającymi owocami, a także bierze udział w procesie termoregulacji.

Kazuar ma szybkie i niezwykle masywne nogi z trzema palcami. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ten boczny, który wyposażony jest w najgroźniejszą broń tego ptaka, czyli mocny pazur, który jest w stanie rozciąć skórę krokodyla. Co więcej, potrafi on wysoko skakać, nawet na 150 cm. Najgroźniejszy ptak na świecie żywi się głównie owocami czy orzechami, ale czasem poluje również na mniejsze zwierzęta, jak myszy, jaszczurki czy żaby. Charakteryzuje go samotny tryb życia i walka o własne terytorium.

Jak atakuje najgroźniejszy ptak na świecie?

Atak kazuara jest szybki i bardzo agresywny. Najczęściej uderza on ofiarę silnymi nogami, które jeśli nie zabiją, to na pewno poważnie zranią przeciwnika. Ponadto ten najgroźniejszy ptak na świecie ma bardzo mocny dziób, który również stanowi śmiertelną broń. Kazuar najczęściej atakuje, broniąc swego potomstwa lub chroniąc własne terytorium. Zdecydowanie nie jest przyjazne dla obcych, dlatego nie powinno się do niego zbliżać, robić im zdjęć, czy wykonywać gwałtownych ruchów.

Pierwszy przypadek śmiertelnego ataku kazuara na człowieka odnotowany został w 1926 roku, kiedy to dwóch australijskich nastolatków chciało zaatakować tego groźnego ptaka pałkami. W momencie, kiedy jeden z agresorów przewrócił się, kazuar wbił mu szpon w szyję, przebijając tętnicę. Chłopaka nie dało się uratować. Innym przypadkiem ataku tego groźnego ptaka na człowieka był ten z Florydy, z 2019 r. Hodowca kazuarów upadł obok ptaków, a jeden z nich wykorzystał okazję i zaczął atakować go stopami, powodując u człowieka liczne rany. Mężczyzna nie przeżył ataku, wykrwawiając się na śmierć.

Kazuary żyją na odludnych terenach, dlatego też ataki na człowieka są rzadkością. Pamiętajmy jednak, że jest to gatunek chroniony, którego nawet najbardziej doświadczeni przewodnicy, nie radzą obserwować.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *