Najgroźniejszy drapieżnik na świecie, czyli kto?

Myśląc o najgroźniejszym drapieżniku na świecie mamy przed oczami duże zwierzęta, które obnażają przed nami swoje zęby lub pazury. Prawda może okazać się jednak zgoła inna, ale na pewno ciekawa. Chcesz poznać najgroźniejszego drapieżnika na świecie? Rozwiązujemy tę zagadkę poniżej!

Jaki jest najgroźniejszy drapieżnik na świecie?

Do najgroźniejszych drapieżników świata zdecydowanie zaliczyć możemy rekina, kobrę, warana czy hipopotama, jednak żaden z nich nie jest liderem w liczbie zabijanych w ciągu roku ludzi. Jesteście ciekawi cóż to za zwierzę? Otóż to komar z rodzaju Anopheles, a konkretnie chodzi o bytującego na nim pierwotniaka z rodzaju Plasmodium, który odpowiedzialny jest za malarię. Rokrocznie na tę chorobę zapada około 220 milionów ludzi, a umieralność wynosić może nawet 3 miliony osób. Najczęściej ofiarami są dzieci poniżej 5 roku życia żyjące na terenach Afryki równikowej.

Warto również zaznaczyć, że komary zamieszkują wszystkie ,oprócz Grenlandii, kontynenty i śmiało można powiedzieć, że uprzykrzają życie praktycznie całej ziemskiej populacji. Nie ma chyba osoby, która nie miałaby z nimi do czynienia.

Jakie jeszcze choroby przenoszą komary?

Ten mały zabójca, który pozbawia życia najwięcej ludzi, mierzyć może do 6 mm, a waży niespełna 2 mg. Niewielkie rozmiary nie przeszkadzają mu być nosicielem takich chorób, jak:

  • wspomniana już wcześniej malaria,
  • gorączkę doliny Rift,
  • gorączka zachodniego Nilu,
  • dengę,
  • żółtą febrę,
  • wirusowe zapalenie mózgu.

Najczęściej do tych groźnych ataków komarów dochodzi w strefach tropikalnych. Warto jednak zaznaczyć, że z uwagi następujące zmiany klimatyczne, obszar występowania tych najgroźniejszych drapieżników na świecie przesuwał się będzie w stronę północy, co oznacza, że częściej pojawiać się będą np. w południowej Europie. Dobrze jest więc wiedzieć, jak można z komarami walczyć i chronić się przed ich ukąszeniami.

Jak walczyć najgroźniejszym drapieżnikiem na świecie?

Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie wiąże się z przenoszeniem przez komary różnych chorób, bardzo ważnym działaniem jest kontrola ich populacji. Do tego celu stosuje się środki chemiczne i różne inne, które działają odstraszająco na komary. Przed tym niepozornym, aczkolwiek najgroźniejszym drapieżnikiem na świecie, człowiek bronić może się również dzięki zastosowaniu moskitier zasłaniających okna i drzwi, odpowiedniego ubioru czy unikaniu terenów, gdzie tych owadów jest najwięcej, jak np. zbiorników wodnych. Dodatkowo, tereny, na których bytują te irytujące i niebezpieczne owady, powinny być regularnie czyszczone, a miejsca lęgowe eliminowane.

Jak widać, najgroźniejszy drapieżnik na świecie, pomimo że nie imponuje wielkością, może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób można się przed nim chronić.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *