Obligacje korporacyjne – pytania i odpowiedzi

Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o to, czy warto inwestować w obligacje korporacyjne. I wiele z nich dochodzi do wniosku, że jest to ciekawy i bezpieczny sposób na powiększenie kapitału. Dlatego warto odpowiedzieć na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące inwestowania w papiery dłużne przedsiębiorstw.

Czym są obligacje korporacyjne?

Obligacje korporacyjne to papiery dłużne przedsiębiorstw, emitowane w serii przez spółki z o.o., spółki akcyjne oraz spółki komandytowo-akcyjne. W takim dokumencie emitent (czyli przedsiębiorstwo, które decyduje się na sprzedaż swoich obligacji) oświadcza, że staje się dłużnikiem posiadacza obligacji (inwestora, który je zakupił) i zobowiązuje się do spłaty określonych świadczeń w wyznaczonym terminie. Inwestor najczęściej zarabia na odsetkach, które zazwyczaj wypłacane są w regularnych odstępach czasu, od momentu zakupu obligacji do terminu wykupu, kiedy to emitent musi zwrócić inwestorowi wartość nominalną papierów dłużnych.

Jak kupić obligacje korporacyjne?

Istnieją dwa podstawowe sposoby wykupu obligacji, bezpośrednio od emitenta na rynku pierwotnym oraz na rynku wtórnym, czyli na giełdzie. W Polsce największym powodzeniem cieszy się rynek wtórny Catalyst, który umożliwił handel obligacjami indywidualnym inwestorom. Jeśli jednak potencjalny nabywca nie zna dokładnie mechanizmów rządzących giełdą, wtedy obligacje korporacyjne najlepiej zakupić u autoryzowanego doradcy Catalyst, NewConnect (http://bestcapital.pl/dla-inwestorow/obligacje-korporacyjne/), który przedstawi m. in. ryzyko związane z daną inwestycją.

Gdzie kupić obligacje korporacyjne?

Większość inwestorów decyduje się na zakup obligacji korporacyjnych na rynku wtórnym Catalyst. Tam mogą swobodnie nimi handlować oraz sprzedawać je, nawet przed zakończeniem inwestycji. Ponadto wybierając Catalyst można operować kapitałem dowolnej wielkości.

Jakie jest ryzyko inwestowania w obligacje korporacyjne?

Każda inwestycja w obligacje korporacyjne jest obciążona ryzykiem, natomiast można wybierać tak, aby je zminimalizować. Decydując się papiery dłużne spółek o ugruntowanej pozycji na rynku i pewnej kondycji finansowej, w dużym stopniu zmniejszamy ryzyko niepowodzenia. W takim przypadku należy liczyć się z niższym oprocentowaniem, jednak potencjalny zysk powinien być stały i bezpieczny. Można również wykupić obligacje spółek o niskiej ocenie ratingowej, które aby zachęcić potencjalnych inwestorów, muszą zaproponować wypłatę wyższych odsetek. Ale wtedy istnieje możliwość, że przedsiębiorstwo upadnie jeszcze przed terminem wykupu.

Jakie obligacje korporacyjne kupić?

Wybór obligacji korporacyjnych zależeć będzie od zakładanego stopnia ryzyka, jakie jesteśmy w stanie podjąć. Jeśli inwestor poszukuje alternatywy dla lokat albo chce zabezpieczyć portfel inwestycyjny, lepszym rozwiązaniem będą papiery dłużne spółek o stabilnej kondycji finansowej. Natomiast w przypadku gdy jesteśmy skłonni zaryzykować, można zdecydować się na wyżej oprocentowanie obligacje.

Odpowiedzi na te podstawowe pytania oczywiście nie wyczerpują tematu. Jeśli jednak na poważnie myślimy o zainwestowaniu w obligacje korporacyjne, dobrym krokiem będzie umówienie się na konsultacje z Autoryzowanym Doradcą Catalyst. U niego uzyskamy wszystkie najważniejsze informacje oraz z jego pomocą będziemy mogli zdecydować się na zakup papierów dłużnych konkretnych spółek.

Rating: 5.0/5. From 6 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Obligacje korporacyjne – pytania i odpowiedzi

  1. armagedon says:

    Ja w zasadzie nie znam nikogo, kto by inwestował w obligacje. Ale też słyszałam, że robi się to bardziej jako zabezpieczenie inwestycji. Jeśli ktoś w głównej mierze stawia na dość ryzykowne akcje, to lokuje swój kapitał jeszcze w papierach dłużnych, które są może mniej zyskowne, ale o wiele bardziej bezpieczne.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *