Popularne lalki Barbie, którymi bawią się już całe pokolenia

Lalka Barbie swoją popularność zawdzięcza targom zabawek, które odbyły się w 1959 roku w Nowym Jorku. To właśnie tam kreatorka Barbie, Ruth Handler po raz pierwszy pokazała swoje dzieło. Obecnie lalka Barbie, stworzona na wzór ikon piękna, przeszła liczne metamorfozy. Przeczytaj jakimi lalkami Barbie bawiły się dawniej dziewczynki, a jakimi bawią się dzisiaj.

Lalka Barbie – dlaczego dziewczynki ją uwielbiają?

Sylwetka lalki Barbie została ukształtowana na wzór nastolatek, jej znakiem rozpoznawczym jest szczupła talia, wydatny biust i niezwykle długie nogi. Dziewczynki na całym świecie uwielbiają bawić się Barbie, a najnowsze, współczesne jej wersje doczekały się wielu metamorfoz. Każda mała kobietka marzy o tym, by mieć kultową już lalkę Barbie, dlatego warto odwiedzić stronę: urwis.pl/lalki-i-akcesoria/lalki-barbie i wybrać taki model lalki, by sprawić radość dziewczynce. Fenomen lalki Barbie polega na jej niezmieniającym się pięknie, idealnych kształtach i tym, że można ją łatwo dostosować do panujących kanonów – stąd jej niesłabnąca od lat popularność. A przecież wiadomo, że wiele dziewczynek nie może doczekać, by zrobić fryzurę czy modnie ubrać swoją ulubiona lalkę.

Zestawienie lalek Barbie

Jak wyglądała dawniej lalka Barbie?

W latach 60-tych XX wieku lalka Barbie odzwierciedlała panujące w modzie trendy, a nawet jej podobizna związana była z kulturowym ruchem wyzwolenia Afroamerykanów – powstała wtedy Christie, czarnoskóra odpowiedniczka swojej koleżanki blondynki. Pierwsze lalki Barbie swoim wyglądem nawiązywały do znanych ówcześnie ikon kina, wzorowane były na Marylin Monroe czy Elizabeth Taylor. Barbie z lat 60-tych minionego wieku miała zatem mocny makijaż, czerwone usta i długie blond włosy upięte w koński ogon. Lata 70-te zmieniły Barbie w tak zwaną „beach girl” , blondynkę w hawajskich szortach i o szerokim uśmiechu. W latach 80-tych na fali popularnego serialu „Dynastia” powstała Barbie ubrana w cekiny, metaliczne materiały, oddające modę kreowaną przez wyższe sfery.

Jakimi lalkami Barbie obecnie najchętniej bawią się dziewczynki?

W rankingu lalek Barbie przeprowadzonym w 2017 roku pierwsze miejsce zajmowała Barbie na wrotkach (z serii Barbie w świecie gier), drugie jej modny towarzysz Ken, a kolejne tęczowa syrenka oraz Barbie z całym zestawem akcesoriów fryzjerskich. Jednak lalka Barbie to także lalka – superbohaterka, niania, królowa imprezy, weterynarz czy lalka ze znanego serialu dla dziewczynek, którego bohaterką jest sama Barbie. Patrząc na współczesne lalki Barbie można odnieść wrażenie, że są one zapisem panujących trendów, ich producent wychodzi zaś naprzeciw zmieniającym się potrzebom rynku.

Lalka Barbie nad jeziorem

Dlaczego lalka Barbie tak dobrze się sprzedaje?

Dzieci nie marzą o niczym innym, jak tylko o tym by szybko dorosnąć. Lalka Barbie i jej towarzysz Ken odzwierciedlają dorosłe życie pary narzeczonych. Małe modnisie dzięki lalce Barbie mogą wypróbować niezliczone fasony sukienek, wcielić swoją ulubioną zabawkę w wiele ról i sprawić, że pragnienie bycia dorosłą dzięki tej lalce nie jest już tak odległe. W końcu sama Barbie powstała na wzór niemieckiej lalki Bild Lilli oddającej wygląd postaci z komiksu. Pierwotnie nie była zatem przeznaczona dla dzieci, a dla fanów znanej ilustrowanej opowiastki. Obecnie marka produkująca lalki Barbie zmienia nieco jej wizerunek – kształty zabawki przypominają sylwetki pań, które wcale nie są ikonami kina czy modelkami. Taki wygląd popularnej lalki sprawia, że dziewczynki częściej będą uosabiały ją z postacią matki czy kobiet widywanych na ulicach. A co za tym idzie lalka Barbie zaczyna być bardziej realistyczna, przez co jeszcze lepiej spełnia swoją rolę społeczno-edukacyjną.

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Popularne lalki Barbie, którymi bawią się już całe pokolenia

  1. mala says:

    Lalki barbie to znaczna część dzieciństwa chyba praktycznie każdej dziewczynki. Pamiętam, że sama miała kilka takich lalek i że bardzo często się nimi bawiłam, a nawet samodzielnie szyłam im ubranka.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *