Zima, zimno, wiatr, śnieg, nieprzyjemna atmosfera, ciągły chłód. Jeżeli nie jest się morsem, to ciągle odczuwalne zimno nie należy do najprzyjemniejszych. Co można zrobić, by przetrwać te parę miesięcy dzielące Nas od wiosny i nie zamarznąć?
• Gorąca kąpiel
• Ubieranie się na cebulkę
• Ciepłe posiłki
• Ćwiczenia
• Dogrzanie mieszkania
• Domowe podgrzewacze
• Przeciwdziałanie przeziębieniom
Gorąca kąpiel
Ciepłe kąpiele pozwolą na rozgrzanie organizmu, w dodatku, jeżeli będzie się kąpać przy otwartych drzwiach, wilgotne i gorące powietrze przedostanie się także do reszty mieszkania i w ten sposób ociepli się nie tylko Nas, ale i całe otoczenie. Oczywiście taka możliwość jest dostępna tylko w przypadku, gdy mieszka się samemu bądź z drugą połówką.
Ubieranie się na cebulkę
Czasem o wiele łatwiej ubrać kolejną warstwę ubrań niż włączać ogrzewanie. Dzięki temu oszczędzimy nieco na ogrzewaniu. Dotyczy to zresztą zarówno przebywania w domu, jak i wychodząc z niego. Zakładając kilka warstw ubrań automatycznie dodajemy sobie ciepła, a w razie czego o wiele łatwiej jest potem je zdjąć.
Ciepłe posiłki
Rozgrzewać można się na kilka sposobów. Jednym z nich jest jedzenie i picie. Gorący rosół czy inna ciepła potrwa, natychmiastowo rozgrzeje Nas od środka przy niewielkim nakładzie własnym. Warto również często popijać ciepłe napoje. Kilka warstw ubrań, ciepły koc, gorąca herbata i można spokojnie przezimować. Dodatkową korzyścią jest ogrzanie pomieszczenia w trakcie gotowania czy pieczenia. Warto odpalić parę palników czy też zostawić uchylone drzwiczki piekarnika po pieczeniu.
Ćwiczenia
Jedną z podstaw wytwarzania ciepła jest ruch. W lato, gdy panują upały, najczęściej odczuwane jest również silne rozleniwienie i niechęć do robienia czegokolwiek. W zimie warto zacząć ćwiczyć nawet w domu, dzięki czemu nie tylko będzie można zachować odpowiednią sylwetkę oraz poprawić samopoczucie, jak również pomóc sobie w rozgrzaniu organizmu. Ruch to zdrowie. I ciepło.
Dogrzanie mieszkania
Zimno panujące w mieszkaniu może być uciążliwe, ale temu też można w jakiś sposób zaradzić. Warto pamiętać o uszczelnieniu framug okien i drzwi, aby zimno nie dostawało się do mieszkania przez szczeliny. Można również wsadzić za kaloryfer folię spożywczą lub specjalną folię izolacyjną, by w ten sposób odbijać więcej ciepła do wnętrza mieszkania. Dobrze jest rozsuwać żaluzje i firany w ciągu dnia, by wpadało jak najwięcej światła i ciepła, a na noc je zasuwać, by ciepło nie uciekało.
Domowe podgrzewacze
Można je stworzyć samemu, w dodatku niewielkim kosztem. Wystarczy zwykły podgrzewacz dostępny w każdym sklepie, dwie doniczki, odpowiednie ustawienie i wówczas ciepło, które wydobywa się z rozpalonego podgrzewacza, będzie rozprowadzone po całym pomieszczeniu. Ten sposób pozwoli na lepsze ogrzanie oraz pomoże w oszczędzaniu na tradycyjnym ogrzewaniu.
Przeciwdziałanie przeziębieniom
Żeby dodatkowo się zabezpieczyć warto pamiętać, zarówno o jedzeniu, jak i piciu ciepłych posiłków, a również spożywaniu dużej ilości owoców i warzyw, szczególnie tych, które zawierają w sobie witaminę C. Należy dbać o odporność swojego organizmu, wówczas zimno nie będzie nam straszne. Właściwa dieta to podstawą.
W zimie zawsze stawiam przede wszystkim na dogrzewanie się, bo nie znoszę zimna. Naprawdę nie znoszę, a raczej moje ciało go nie znosi, pilnuję się wtedy bardzo, ubieram na cebulkę i jem więcej witamin