Masz własną firmę? Zatrudniasz pracowników? Musisz pamiętać o zapewnieniu im szkolenia BHP! I to nie tylko w momencie przyjmowania ich do pracy! Tego typu szkolenia należy co pewien czas powtarzać. I to w gestii pracodawcy leży zapewnienie pracownikom dostępu do nich. Nie wiesz jak się za to zabrać? Przeczytaj nasz artykuł!
• Dlaczego należy przeprowadzać okresowe szkolenia BHP?
• Jakie wyróżniamy rodzaje szkoleń okresowych?
• Jak często należy przeprowadzać szkolenia okresowe BHP?
• W jakiej formie przeprowadza się szkolenia okresowe BHP?
Dlaczego należy przeprowadzać okresowe szkolenia BHP?
Okresowe szkolenia BHP należy powtarzać w trakcie zatrudnienia. Ich celem jest przypomnienie i ugruntowanie wiedzy z zakresu BHP. Kolejną jego funkcją jest zapoznanie uczestników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. To wszystko sprawia, że szkolenia okresowe BHP dla pracowników są obowiązkowe i bardzo ważne (nie tylko w przypadku kontroli), a nabyta podczas nich wiedza pomaga usprawniać wykonywanie obowiązków przez pracowników – poczytaj o tym na gdbhp.pl/kursy-szkolenia/szkolenia-bhp.
Jakie wyróżniamy rodzaje szkoleń okresowych?
Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 roku wyróżniamy
5 rodzajów szkoleń okresowych BHP. Są one dzielone według rodzaju wykonywanej przez uczestników kursu pracy. Te grupy to: pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, pracownicy administracyjno-biurowi, pracownicy inżynieryjno-techniczni, pracownicy służb bhp oraz osoby wykonujące zadania tych służb, a także pracodawcy
i osoby kierujące pracownikami. Dla każdej z nich przygotowano specjalne szkolenia, których tematyka dostosowana jest do rodzaju wykonywanych obowiązków. Częstotliwość ich powtarzania jest zależna od pełnionej przez pracownika funkcji.
Jak często należy przeprowadzać szkolenia okresowe BHP?
Częstotliwość przeprowadzania szkoleń okresowych zależy od rodzaju zajmowanego stanowiska w zakładzie pracy. Najczęściej muszą je powtarzać osoby zatrudnione na stanowiskach robotniczych, które wykonują prace uznane za szczególnie niebezpieczne. Oni muszą powtarzać kurs co roku.
Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych nie wiążących się ze szczególnym niebezpieczeństwem kurs odbywają co 3 lata. Osoby zatrudnione na stanowiskach technicznych, projektanci i organizatorzy produkcji, pracownicy narażeni na czynniki niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia muszą szkolić się co 5 lat. Najrzadziej kurs BHP powtarzają pracownicy administracyjno-biurowi. Dla nich szkolenia organizowane są co 6 lat.
W jakiej formie przeprowadza się szkolenia okresowe BHP?
Wyróżniamy 4 formy w jakich mogą być przeprowadzane szkolenia BHP. Pierwszą z nich jest instruktaż, trwający nie krócej niż 2 godziny lekcyjne. Umożliwia on uzyskanie, aktualizację lub uzupełnienie nabytej wcześniej wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. Kolejną formą jest trwający nie krócej niż 15 godzin kurs, składający się zarówno z zajęć praktycznych jak i teoretycznych mający na celu uzyskanie bądź zaktualizowanie nabytej wcześniej wiedzy.
Szkolenia BHP mogą być również przeprowadzane w formie seminarium, czyli szkolenia trwającego nie krócej niż 5 godzin lekcyjnych i samokształcenia kierowanego. Ten ostatni sposób cieszy się coraz większą popularnością, gdyż polega on na zdobywaniu potrzebnej wiedzy na podstawie materiałów udostępnionych przez organizatora szkolenia w formie papierowej bądź elektronicznej. Jest to forma, która cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród pracodawców jak i pracowników. A ty który sposób wybierzesz?
jak patrzę na niektóre firmy zwłaszcza budowlane, to mam wrażenie że szkolenie bhp powinni mieć rano i wieczorem 🙂