Olej silnikowy to jeden z podstawowych i najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym samochodzie. To właśnie on odpowiada za zmniejszenie tarcia, chłodzenie poszczególnych elementów silnika czy za ochronę przed korozją i innymi zniszczeniami. Dlatego tak ważna jest jego systematyczna wymiana. Jak często należy to robić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Jak często wymieniać olej?
Regularna wymiana tego płynu jest bardzo ważna dla każdego pojazdu. Wszyscy kierowcy wiedzą, że wymiana oleju i filtrów to jedna z najważniejszych czynności podczas eksploatacji auta (jak podaje auto serwis), a częstotliwość zmiany zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in. rodzaj, właściwości, zalecenia producenta oraz kondycja pojazdu. Ogólnie rzecz biorąc, olej należy wymieniać po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Warto to robić raz w roku lub co 15 do 30 tys. km, w zależności od modelu auta. Aby ustalić optymalny czas wymiany, można zajrzeć do instrukcji pojazdu i poszukać informacji na ten temat.
Należy odpowiedzieć sobie również na następujące pytania:
- czy częściej poruszamy się krótkimi trasami do 10 km?
- czy auto jest często eksploatowane?
- czy poruszamy się po mieście, czy po trasach szybkiego ruchu?
- czy często jeździmy po nieutwardzonych drogach gruntowych?
Jeżeli na przynajmniej trzy pytania można uzyskać odpowiedź twierdzącą, wówczas okres eksploatacji należy skrócić do 10 tys. km. A to oznacza, że olej należy wymieniać częściej, aby zapewnić silnikowi solidne nasmarowanie i uchronić go przed zatarciem.
Wybierając olej do określonego modelu samochodu, najbezpieczniej kierować się zaleceniami producenta. Nie wolno mieszać ze sobą płynów o różnych właściwościach. W przypadku jakiejkolwiek wątpliwości najbezpieczniej udać się do zaufanego warsztatu samochodowego i zlecić taką wymianę profesjonalistom. Nie można zapominać o regularnej kontroli poziomu oleju. To warto wykonywać raz w miesiącu.
Kiedy wymienić filtr oleju?
Wymiana oleju często wiąże się ze zmianą filtra, który odpowiada za wyłapywanie nieczystości takimi jak pozostałości po niespalonym paliwie, pył z powietrza, cząstki metali czy produkty utleniania. Zapchany i „przeżarty” filtr doprowadza do tego, że olej nie jest oczyszczany a transportowany pod dużym ciśnieniem do silnika, może skutkować uszkodzeniem pojazdu. Regularna wymiana filtra nie jest ani skomplikowana, ani kosztowna, zatem warto przyłożyć wagę również i do tej kwestii. Będziemy mieli wówczas pewność, że do silnika nie przedostaną się żadne nieczystości.
Odpowiednio dobrany olej oraz czysty i drożny filtr to gwarancja skutecznej ochrony silnika i zabezpieczenie go przed zepsuciem. Zaniedbanie tych prostych czynności może doprowadzić do poważnych uszkodzeń innym elementów pojazdu, które mogą na długo unieruchomić samochód a ich naprawa, może być zarówno kosztowna, jak i czasochłonna.