Brak okresu – przyczyny i zaburzenia cyklu

Spóźniająca się miesiączka jest dla wielu kobiet poważnym zmartwieniem. Nie zawsze związanym z obawą przed nieplanowaną ciążą. Brak okresu może również zwiastować pewne problemy zdrowotne, dlatego nie należy tego bagatelizować.

Dlaczego brakiem okresu należy się przejmować?

Warto mieć świadomość tego, że również wszelkie inne zmiany związane z menstruacją powinny skłonić nas do wizyty u ginekologa. Zarówno zmiana długości cyklu, czasu trwania krwawienia, jak i jego obfitości. Są one ważnym sygnałem wysyłanym przez nasz organizm. Równie ważny jak brak okresu.

Jeżeli zazwyczaj masz regularne cykle i nagle zauważasz pewne zmiany, to koniecznie umówi się na wizytę u ginekologa. Krótsze lub dłuższe krwawienie czy zmiana jego obfitości to objawy, które warto zgłosić swojemu lekarzowi.

Kobieta w ręczniku

Najczęstsze przyczyny braku okresu

Specjaliści portalu kobiecosc.info zgodnie twierdzą, że najczęstszą przyczyną braku okresu jest ciąża. Jeżeli krwawienie nie pojawia się w ciągu kilku dni po planowanej dacie, to należy sięgnąć po domowy test ciążowy. Jednak może on nie wykazać ciąży. W takiej sytuacji należy odczekać kilka kolejnych dni i jeśli krwawienie nadal nie wystąpi, to trzeba wykonać dokładniejszy test ciążowy z krwi lub zgłosić się do ginekologa.

Brak okresu może być również związany z zaburzeniami cyklu. Dochodzi do nich w wyniku zaburzeń hormonalnych, prowadzenia stresującego i wyniszczającego organizm trybu życia (np. nadmierna aktywność fizyczna połączona z odchudzaniem). Na szczęście w wyniku wywiadu lekarskiego i przeprowadzonych badań można bardzo szybko postawić prawidłową diagnozę, dlatego w przypadku braku okresu wskazana jest jak najszybsza konsultacja lekarska.

Zachęcamy wszystkie kobiety, aby pogłębiały swoją wiedzę na temat zdrowia intymnego. Polecamy zapoznać się również z innymi artykułami, jak np. „Objawy owulacji – proces jajeczkowania”. Świadomość własnego ciała i zachodzących w nim procesów jest pierwszym elementem dbania o własne zdrowie.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Brak okresu – przyczyny i zaburzenia cyklu

  1. Asia says:

    Ja jestem zdumiona, że są kobiety, które o tym nie myślą. Spotkałam takie w swoim życiu. To bardzo niebezpieczne.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *