Jakie książki dla młodzieży? Lista 7 najlepszych powieści dla młodzieży

Czytelność wśród młodzieży nie jest zbyt duża, ale to nie oznacza, że książki młodzieżowe nie cieszą się popularnością – jest wręcz przeciwnie. Na rynku wydawniczym nie brakuje tytułów skierowanych do nieco młodszych czytelników, ale które z nich są warte uwagi? Oto lista TOP 7 książek młodzieżowych.

  1. Rick Riordan, seria Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy
  2. Jay Asher, 13 powodów
  3. Suzanne Collins, Igrzyska śmierci
  4. Rainbow Rowell, Fangirl
  5. James Danser, Więzień labiryntu
  6. R. J. Palacio, Cudowny chłopak
  7. John Flanagan, cykl Zwiadowcy

1. Rick Riordan, seria Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy

Każdy, kto uwielbia choć trochę mitologię, z chęcią sięgnie po tę serię skierowaną do młodzieży. Książki skupiają się na przygodach młodego chłopaka, Percy Jacksona, który jest herosem, czyli pół bogiem, pół człowiekiem. Powieści ukazują znane wszystkim mity w zupełnie nowej konwencji, jednocześnie wpisując się we współczesny i dobrze znany nam świat. Na bazie popularności serii powstały nawet filmy kinowe.

2. Jay Asher, 13 powodów

Jest to jeden z niedawnych hitów, głównie za sprawą serialu, który powstał na jego podstawie. To powieść trudna, ale bardzo silnie przemawiająca do współczesnej młodzieży. Bohaterką jest nastolatka, która postanawia popełnić samobójstwo, a wyjaśnienie przyczyn tej decyzji ujawnia na 7 kasetach, gdzie wymienia 13 powodów. Taśmy te trafiają do osób, które w jakiś sposób przyczyniły się do jej śmierci. Problem poruszany w książce jet bardzo ważny i nie tylko młodzi ludzie powinni sięgnąć po tę lekturę.

3. Suzanne Collins, Igrzyska śmierci

Jest to już doskonale znana trylogia, głównie za sprawą ekranizacji kinowych. Główną bohaterką jest Katniss Everdeen, mieszkająca w 12 dystrykcie, w świecie będącym pozostałością po wojnie nuklearnej. Co roku bogaci mieszkańcu stolicy, Capitolu, organizują tzw. Głodowe Igrzyska, których główmy zadaniem jest utrzymanie porządku we wszystkich dystryktach. W igrzyskach biorą udział 24 młode osoby, walcząc na śmierć i życie. Gdy Katniss zostaje wytypowana jako zawodniczka, rozpoczyna się prawdziwa rewolucja.

Dziewczyna czytająca książkę

4. Rainbow Rowell, Fangirl

Jest to ciepła opowieść o dorastaniu, przyjaźni oraz wielkiej miłości do książek. Bohaterkami są dwie siostry bliźniaczki: Cath i Wren. Pierwsza z nich jest spokojna i cicha, a jej ulubionym zajęciem jest pisani opowiadań do książki, z kolei druga jest pełna życia, lubująca się w imprezach i spotkaniach towarzyskich. Były nierozłączne, aż do czasu wyjazdu do college’u. Ich drogi się rozeszły, a Cath musiała radzić sobie sama. Na swojej drodze spotkała jednak kilka niesamowitych osób, które w znacznym stopniu wpłynęły na jej życie.

5. James Danser, Więzień labiryntu

To kolejna popularna już seria, która została zekranizowana i dzięki temu wielu młodych ludzi zaczęło sięgać także po książki. Akcja skupia się na grupie młodych ludzi, którzy w tajemniczy sposób trafiają do zamkniętej przestrzeni otoczonej murem. Nikt niczego nie pamięta i nie wie jak się wydostać, a jedyną drogą ucieczki okazuje się być ogromny labirynt. Tylko czy przejście przez niego rzeczywiście będzie wiązało się ze szczęśliwym zakończeniem?

6. R. J. Palacio, Cudowny chłopak

Jest to powieść, której pierwsze wydanie ukazało się w 2012 roku pt. Cud chłopak i zyskało na tyle dużą popularność, że została zekranizowana pod znanym nam obecnie tytułem. Książka opowiada o życiu chłopca, który z powodu wady genetycznej ma zniekształconą i zdeformowaną twarz. Do 10 roku życia przebywał tylko w towarzystwie rodziny, ale przychodzi moment, gdy po raz pierwszy idzie do szkoły. Tam musi się zmierzyć z ostracyzmem, wytykaniem i wyśmiewaniem, ale z drugiej strony spotyka na swojej drodze ludzi pełnych dobroci i współczucia.

7. John Flanagan, cykl Zwiadowcy

Ten cykl książek liczy aż 12 tomów, do których należy dodać jeszcze 2 tomy prequeli. Jest to seria powieści fantasy, osadzona w fikcyjnym średniowiecznym świecie. Głównym bohaterem jest Will, sierota i czeladnik zwiadowcy Halta. Kim są zwiadowcy? Zajmują się dostarczaniem informacji o wrogich zamiarach nieprzyjaciół oraz pilnowaniem porządku w królestwie. Ta młodzieżowa seria przygodowa od lat utrzymuje się na szczytach list bestsellerów.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *