Co czytać dzieciom? 8 wybranych bajek

Rodzice nieustannie walczą wieczorami o to, by ich pociechy zasnęły. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym często są bardzo ruchliwe i po dniu pełnym wrażeń, ostatnią rzeczą na jaką mają ochotę jest sen. Dla takich małych urwisów powstały „bajki zasypianki”, a także pełne ciekawych historii opowieści.

Książki dla dzieci w wieku przedszkolnym.

To dzieci, którym trzeba poświęcić jak najwięcej uwagi i starać się pracować nad ich wyobraźnią oraz kreatywnością. A wiadomo, że nic tak nie rozwija, jak czytanie książek.

1. Rotraud Susanne Berner – „Noc na Ulicy Czereśniowej”

Ciekawą propozycją dla dzieci w wieku przedszkolnym jest bajeczka „Noc na ulicy Czereśniowej”. Właściwie tę czytankę trudno nazwać bajką pisaną, ponieważ na jej stronach nie pada ani jedno słowo. Mieszkańcy ulicy Czereśniowej nie spędzają nocy w łóżku, wybierają się na festyn, do biblioteki lub na spacer w blasku księżyca. Każda strona książki jest barwną i szczegółową ilustracją miasta oraz postaci, które co pewien czas powtarzają się na kartach książki lecz wykonują różne czynności. Bajeczka jest dobrą okazją, by poćwiczyć słownictwo i wyobraźnię, a przy tym się nie znudzić.

Książka dla dzieci z błękitną okładką

2. Arnold Lobel – „Żabek i Ropuch. Przyjaźń”

Ucząca prawdziwych wartości książka „Żabek i Ropuch. Przyjaźń”, jest klasyką dziecięcej literatury amerykańskiej w doskonałym tłumaczeniu Wojciecha Manna. Ilustrowana bajka opowiada o przygodach dwójki najlepszych przyjaciół, Żabka i Ropucha. Bajka zaskakuje prostotą, ucząc przy okazji empatii. Upór Ropucha i zdrowy rozsądek Żabka są podane w pełnej optymizmu, pozbawionej ckliwości formie. Na pewno spodoba się najmłodszym!

Drzewo wychodzące z otwartej książki

3. Opracowanie zbiorowe – „365 bajek na dobranoc”

Z pewnością ułatwieniem dla rodziców, a przy tym wielką radością dla dzieci, będzie propozycja „365 bajek na dobranoc” w opracowaniu zbiorowym. Wszystkie bajki są ponumerowane, a na każdej stronie znajduje się jedna opowieść znanego autora. Idealna opcja dla zabieganych rodziców i niecierpliwych pociech.

4. Tuwim nie tylko dla dzieci

W zbiorze dziecięcych dobranocek nie może zabraknąć tak znakomitego polskiego poety, piszącego wierszyki dla dzieci, jak Julian Tuwim. Znana wszystkim „Lokomotywa”, „Dyzio marzyciel” czy „Abecadło” rozbawią nie tylko najmłodszych ale także dorosłych, którzy przypomną sobie swoje dzieciństwo.

Książki dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Dzieci te są bardziej wymagającą grupą niż dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ posiadają już pewną wiedzę o świecie, którą wzbogaca codzienne chodzenie do szkoły. Są jednak jeszcze na tyle małe, że czytanie dłuższych opowieści może być dla nich nużące.

5. Agnieszka Chylińska – „Zezia”

Dla małych ludzi, którym nieobce są problemy swojego wieku, dobrą propozycją jest seria książek Agnieszki Chylińskiej „Zezia”. Opowiadają o dzielnej dziewczynce, która walczy o to by być prymuską i jeszcze pomóc rodzicom w ich codziennych problemach. Bohaterka przez swoje przygody pokazuje, że piękno świata jest blisko. Wystarczy się tylko rozejrzeć.

6. Renne Goscinny – „Nowe przygody Mikołajka”

Propozycją dla młodszych i starszych dzieci jest książka „Nowe przygody Mikołajka”. Każde z osiemdziesięciu opowiadań o przygodach niezapomnianego Mikołajka, francuskiego ucznia i jego kolegów, to prawdziwa perełka okraszona zabawnymi rysunkami Semp’ego. Propozycja nie tylko dla chłopców.

7. Andrzej Maleszko – „Magiczne drzewo. Świat Ogromnych”

Dla dzieci w wieku 8-11, prawdziwą przygodą pełną ciekawych postaci, będzie książka „Magiczne drzewo. Świat Ogromnych”. Opowieść ta, to jak nawiązanie do „Alicji w krainie czarów”. Grupa bohaterów trafia do świata olbrzymich ludzi, którzy pragną być jeszcze więksi. Aby wydostać się z tego przedziwnego miejsca, należy ułożyć magiczne puzzle. Propozycja skłaniająca najmłodszych do wyciągania własnych wniosków.

Na fruwającej wyspie stoi słoń, żyrafa jedzie autem

8. Wydawnictwo National Geographic – „Nela na tropie przygód”

Młodym podróżnikom książka „Nela na tropie przygód” najmłodszej reporterki Neli, pozwoli obejrzeć świat jej oczami, poznawać jego różnorodność, odwiedzać ciekawe, egzotyczne kraje. Mała dziewczyna zafascynowana innymi kulturami, prowadzi także w TVP program „Nela Mała Reporterka”, gdzie zaraża swoich rówieśników ciekawością świata. Wydała swoją pierwszą książkę już jako 8-latka.

Należy pamiętać jednak, że dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, dobór literatury będzie kwestią indywidualną zależną od temperamentu oraz własnych, ukształtowanych już upodobań. Książki „na dobranoc” nie muszą wcale być usypiające, choć po dniu pełnym wrażeń każda lektura czytana przez mamę, tatę, babcię lub dziadka buduje poczucie bezpieczeństwa, miłości i pozwala spokojnie zasnąć małym pociechom.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

5 komentarze dla “Co czytać dzieciom? 8 wybranych bajek

 1. Monia says:

  Część z tych książeczek znam i czytam swoim dzieciom, ale będę musiała zgarnąć nowe tytuły 🙂

 2. Kala says:

  Jedyne czego nigdy nie przeczytam swoim dzieciom to bajki Andersena i Grimm. Andersen jest smutny i depresyjny, a bajki Grimmów straszne i okropne.

 3. Ojciec Maciej says:

  Czytać warto zawsze, dziecko słucha i jego wyobraźnia działa. Na filmie dostaje jeden wzór i nie ma wyboru.

 4. Paula says:

  Tuwim pisze świetne bajki. Pamiętam, że jak byłam małą dziewczynką uwielbiałam jak rodzice mi to czytali

 5. Madness says:

  O, dla mnie to prawie same nieznane tytuły! Cieszę się, że tu wpadłam, będę miała nowe lektury do czytania mojej córeczce.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *