Medytacja jest wprowadzeniem umysłu w stan totalnego wyciszenia, oczyszczenia go z jakichkolwiek myśli. Jednak wielość technik i praktyk wymyka się jakimkolwiek definicjom. Jedni będą twierdzili, że to najlepszy sposób na poznanie samego siebie, dla drugich medytacja będzie sposobem by poczuć się na sto procent komfortowo we własnym ciele. Są jednak pewne ćwiczenia, które wpływają na harmonię ciała i umysłu. Skorzystaj z nich, by pozbyć się gromadzonych przez cały dzień pokładów stresu.
Jeśli jesteś osobą o sztywnych mięśniach i niezbyt dużej sprawności fizycznej najlepszą formą medytacji będzie dla Ciebie joga lub medytacja transcendentalna, która nie jest związana z żadnymi wierzeniami, ani z religią. Są to metody relaksacji na tyle neutralne, że nie obrażą Twoich uczuć bez względu na wyznawane przez Ciebie przekonania. Podstawą medytacji transcendentalnej jest mantra, czyli zdanie powtarzane podczas wykonywania ćwiczenia.
1. Chwila relaksu
Usiądź na poduszce, kanapie, lub miękkim dywanie. Jeśli siedzisz na podłodze, Twoje stopy powinny jej dotykać. Głowa powinna być lekko uniesiona, a dłonie leżeć na udach. Skoncentruj się na oddechu i staraj się o niczym nie myśleć. Może wydać Ci się to trudne, ale postaraj się odganiać myśli dotyczące codzienności i skupiać się tylko na oddechu. Zacznij od 5 minut dziennie i wydłuż czas do 15, 20 minut. Wykonuj to ćwiczenie dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a po jakimś czasie poczujesz się zrelaksowany i wyciszony.
Nauczyciele jogi wyróżniają 7 czakr, którym odpowiadają mantry. Podstawowymi mantrami są głoski alfabetu sanskryckiego. Nie ma zbyt wielkiego znaczenia które głoski będziesz powtarzać. Może to być np. „Ram” odpowiadające czakrze żołądka.
2. „Ram”
Usiądź w pozycji do medytacji (może to być pozycja lotosu lub półlotosu), tak aby Twoje plecy nie odczuwały dyskomfortu, zamknij oczy i skup się na powtarzaniu słowa „Ram”, oddychaj miarowo. Po czasie odkryjesz jak wiele zawdzięczasz temu ćwiczeniu.
3. Asana podstawowa
Tadasana to podstawowa asana (postawa ciała) w jodze. Stań prosto i złącz stopy, tak by mocno dociskały do podłoża. Złącz obie dłonie, a kciuki przyciśnij do piersi. Wytrzymaj w tej pozycji 5-10 wdechów. Powtórz to ćwiczenie trzykrotnie. Tadasana pomoże Ci w relaksacji i wyciszeniu, poprawi także postawę ciała i zmniejszy płaskostopie.
4. Asana wzmacniająca
Adho mukha Dandasana – jest asaną wzmacniającą mięśnie rąk barków, pleców i stóp. Ułóż ciało w pozycji leżącej i linii prostej, z przodu wesprzyj się na dłoniach z tyłu na palcach stóp. Bardzo ważne jest by pośladki i plecy tworzyły jedną linię. Wytrzymaj w tej pozycji 5-10 sekund. Ćwiczenie to poprawi Ci postawę ciała, zwiększy powierzchnię płuc i pomoże ukształtować mięśnie obręczy barkowej.
5. Pozycja „Motyl”
Usiądź wygodnie i wyprostuj plecy. Złącz obie stopy trzymając kolana blisko podłogi, złap stopy obiema dłońmi. Wyciągaj dłonie do przodu po podłodze jak najdalej wydłużając plecy. Ćwiczenie to jest dobrym przejściem z pozycji siedzącej, nie zakłócającym harmonii ciała, którą osiągniesz wykonując je poprawnie.
Ćwicz tyle na ile masz ochotę, ale nie spodziewaj się natychmiastowych efektów. Stosuj powyższe ćwiczenia rano i wieczorem oraz zawsze, kiedy czujesz się wyprowadzony z równowagi, przemęczony i zestresowany. Przedstawione sposoby medytacji łączą techniki medytacji z mantrami, ćwiczenia oddechowe oraz asany w jodze. Tak naprawdę jednak liczy się nie technika, którą obierzesz ale Twoje samopoczucie podczas wykonywania ćwiczeń.
.
Medytacja to skomplikowana sprawa, kiedyś próbowałem ale mi nie wyszło.
Fajny artykuł, dziękuje bardzo. Kiedyś próbowałam medytacji jednak jakoś mi nie wychodziło. Ale dzięki waszemu wpisowi może znowu tego spróbuje? Teraz już wiem jakie błędy popełniałam