Czego potrzebujesz do wyrobu trunków i nalewek?

Nie od dziś wiadomo, że Polacy mają słabość do alkoholu. Czemu więc nie robić go samemu? Własnoręczne przygotowywanie trunków ma swoje zalety. Wiemy co pijemy, możemy zdecydować i intensywności smaku ale także stężeniu alkoholu. Czego więc potrzebujemy do wyrobu trunków i nalewek?

1. Jakie akcesoria są potrzebne do wyrobu trunków?

Aby rozpocząć produkcję napojów wyskokowych na własny użytek, trzeba zaopatrzyć się w profesjonalne narzędzia. Wyrób trunków i nalewek wymaga listy akcesoriów (tu lista w dziale https://www.stukpuk.pl/hobby/wyrob-trunkow-i-nalewek.html), które można zamówić przez Internet. Na pewno będą potrzebne:

> probówki,
> mieszadła,
> destylatory,
> balony,
> beczki itp.

2. Co jest potrzebne do nalewek?

Nalewki to nie jest zwykły alkohol. Najczęściej robi się je w taki sposób, aby ich wypicie niosło ze sobą korzyści zdrowotne. Aby tak było, należy odpowiednio dobrać składniki ale też kupić potrzebne akcesoria. Co musimy mieć, aby zrobić dobrą nalewkę? Poza spirytusem, wódką i wsadem (owocami, przyprawami, ziołami), potrzebne będą:

> gąsior z szerokim wlewem,
> lejki,
> sitka,
> butelki z zamknięciem.

3. Jak zrobić dobrą nalewkę?

Istnieje kilka metod sporządzania tych trunków. Który z nich jest najlepszy? To już zależy od Naszych upodobań. Pierwsza z metod polega na zalaniu owoców alkoholem. Macerujemy je, a po zlaniu zasypujemy cukrem. Kiedy ten już się rozpuści, należy odlać syrop i zmieszać go z uzyskanym alkoholem, czyli nalewem. Druga metoda polega na zasypaniu owoców cukrem, następnie zlaniu syropu i zalaniu ich alkoholem. Potem nalew należy zmieszać z syropem. Trzecia metoda, chyba najłatwiejsza polega na zalaniu owoców i cukru alkoholem i zamknięciu w szczelnych naczyniach. Następnie stawiamy je w ciepłych miejscach i wstrząsamy co kilka dni.

Butelki z pysznymi nalewkami

4. Jak wybrać owoce do trunków?

Kiedy już postanawiamy robić nalewki istotne będzie wybranie odpowiednich do tego owoców. Nie chodzi o to czy będą to śliwki czy maliny, najważniejsze, żeby były one dojrzałe ale i świeże. Najlepiej, jeśli będziemy mieli pewność, że pochodzą one z Naszych polskich sadów, a nie są z importu. Istotny jest również proces mycia. Owoce muszą być umyte dokładnie, ale nie można tego robić zbyt długo, żeby nie utraciły one swojego aromatu. I co ważne, owoce pestkowe muszą być wydrylowane. Pozostawienie nawet cząstki pestki w nalewce może powodować później bóle głowy.

5. O czym pamiętać robiąc nalewki?

Jest kilka reguł, których należy przestrzegać, gdy chcemy, by Nasze trunki cieszyły podniebienie nie tylko Nasze, ale również naszych gości. Poza wybraniem dobrych owoców musimy pamiętać, aby nie zalewać ich zbyt mocnym spirytusem, bo stracą swój smak. Nalewka powinna też dobrze się prezentować. W tym przypadku dobra prezencja polega na niemal idealnej krystaliczności. Warto też podawać ją w kryształowej karafce, żeby cieszyła nie tylko podniebienie, ale także oczy miłośników trunków.

Rating: 4.8/5. From 4 votes.
Please wait...

3 komentarze dla “Czego potrzebujesz do wyrobu trunków i nalewek?

  1. Czesław says:

    Oj ja chyba zrobię jakąś dobrą nalewczkę na zimę. Trzeba się jakoś rozgrzewać w chłodne wieczory 😀

  2. kucharka says:

    Myślałam kiedyś, żeby zrobić taką nalewką. Koleżanka pokazywała mi jak się za to zabrać, tylko wszystkie te sprzęty musiałabym najpierw kupić. A gdzie je można tak hurtowo zamówić? Żeby przy okazji nie zbankrutować…

  3. Olcia says:

    Ważne jest również to, aby alkohol użyty do wyrobu nalewki był dobrej jakości. Z lichego nic dobrego nie wyjdzie

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *