E-papierosy – co czy są legalne, jakie przepisy?

E-papierosy od kilku lat cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością. Wiele osób na ich rzecz rezygnuje z tradycyjnych albo w ten sposób stara się skończyć z nałogiem. Uważa się, że e-papieros nie uzależnia, nie szkodzi palaczowi, ani otoczeniu. Czy to prawda? Czym tak naprawdę jest elektroniczny papieros? Czy jego sprzedaż i posiadanie są w Polsce uregulowane prawnie? Poniżej odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Czym jest e-papieros?

Elektroniczny inhalator nikotyny, potocznie zwany e-papierosem to urządzenie zasilane zwykłą baterią lub akumulatorem ładowanym poprzez USB lub gniazdo samochodowe, wyglądem przypominające tradycyjny papieros lub długopis. Zasada jego działania jest prosta. Płyn w e-liquidzie, czyli specjalnym pojemniku zostaje podgrzany do temperatury, w której przechodzi on w stan lotny i może być wdychany. Praktycznie to nawet nie jest dym, a para wodna. Stąd podobne wrażenia do palenia tradycyjnego papierosa.

Jakie są składniki elektronicznego papierosa?

Roztwór inhalacyjny składa się zazwyczaj z glikolu propylenowego, gliceryny, aromatów smakowych oraz zapachowych, a także nikotyny w różnym stężeniu – od 0% do 3,6%. Zdarza się, że dodaje się do niego niewielkie ilości wody demineralizowanej oraz etanolu. Jako, że w e-papierosie nie zachodzi spalanie, to nie wydziela się silny zapach i powstaje bardzo niewiele substancji ubocznych.

Mężczyzna palący e-papierosa

W tradycyjnym papierosie jest ponad 5000 różnych związków chemicznych, z czego ponad 400 jest szkodliwych dla zdrowia. W przypadku e-papierosa bierze się pod uwagę tylko dodatki zapachowo-smakowe. Posiadają one atesty dopuszczalności do stosowania w kosmetykach i artykułach spożywczych. Śladowa ich ilość może być szkodliwa.

Czy e-papierosy są zdrowe?

Co do szkodliwości elektronicznych papierosów jest kilka stanowisk. Na pewno można powiedzieć, że są zdrowsze niż tradycyjne, zarówno dla palacza, jak i osób w jego otoczeniu. Jednakże stwierdzenie, że są zdrowe byłoby oszustwem. Wszystko z powodu zawartej w nich nikotyny, która według Światowej Organizacji Zdrowia jest narkotykiem. Lista dolegliwości związanych z jej zażywaniem jest długa, jednakże to, o czym należy wspomnieć to fakt, że bardzo uzależnia. Badania nad e-papierosami zaczęto prowadzić stosunkowo niedawno, dlatego trudno o wiarygodne wyniki, gdyż na to potrzeba i czasu, i wielu przebadanych osób.

Nowoczesny e-papieros na korze

Czy palenie e-papierosów jest legalne?

W Polsce zarówno palenie, jak i sprzedaż e-papierosów są legalne. Jednakże, jako że, 20 maja 2016 roku wchodzi w życie dyrektywa Unii Europejskiej, dotycząca wyrobów tytoniowych, której zapisy odnoszą się m. in. do kupowania i sprzedawania e-papierosów oraz płynów z nikotyną do ponownego ich napełniania, konieczne było dostosowanie do niej polskiego prawa. Co się zmieni?

Sprzedaż i palenie e-papierosów po zmianie ustawy

Nowelizacja ustawy wprowadzi zakaz sprzedaży e-papierosów lub pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia. Co więcej, papierosy elektroniczne, podobnie jak tradycyjne, nie będą mogły być palone w miejscach publicznych. Ponadto e-papierosy zostaną objęte zakazem reklamy. Zakazane będzie także detaliczne sprzedawanie i kupowanie przez Internet e-papierosów i płynów z nikotyną do nich w kraju oraz za granicą.

Jak widać, mimo że był pomysł, aby e-papierosy zakwalifikować jako produkty medyczne i sprzedawać je tylko w aptekach, co wzbudzało sprzeciw firm je produkujących, stało się zupełnie inaczej. Prawo, które reguluje sprzedaż i palenie e-papierosów, zbliżone zostało do tego dotyczącego tradycyjnych.

Rating: 4.8/5. From 4 votes.
Please wait...

5 komentarze dla “E-papierosy – co czy są legalne, jakie przepisy?

 1. Więcesława says:

  Teraz zakazali sprzedaży takich papierosów nieletnim. Mam nadzieję, że w ogóle je wycofają.

 2. Pani Samochodzik says:

  Mnie mega wkurza, że wszędzie chodzą z tymi epapierosami. A raz pokłóciłam się ze znajomymi, który zaczął palić w moim aucie… Mówił, że się czepiam. Ale powiedziałam, że albo wychodzi z samochodu albo przestaje palić 😐

 3. Fanka_zdrowego_trybu_życia says:

  E-papierosy są tak samo szkodliwe jak te zwykłe, dlatego ja nigdy nie zdecydowałabym się na ich palenie, ale jak kto woli…

 4. anastasia says:

  Coraz więcej osób chodzi z e-papierosami, z jednej strony ok, mniej smrodu, ale z drugiej to żadne rozwiązanie, nałóg to nałóg

 5. Anka says:

  Mam dość podobne zdanie względem e-papierosów, nie śmierdzą, fakt, ale i tak irytują, szczególnie na przystankach

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *