Filmy na walentynki – miłosne opowieści z historią w tle

Walentynki to czas, kiedy chętnie siadamy przez telewizorem i puszczamy sobie romantyczne komedie, lekkie, zabawne, sprawiające, że robi nam się cieplej na duszy. Nie o nich tutaj będzie! To filmy ograne do szczętu, widzieliście je sto razy! Ile można? W tym przeglądzie walentynkowym zaproponujemy filmy o miłości, dziejącej się na tle burzliwych historycznych dziejów. Bo w sztuce nic nie robi takiego wrażenia jak wielka miłość w czasach burzliwych przemian.

1. Przeminęło z wiatrem

Jeden z najsłynniejszych filmów w historii, a jeśli brać pod uwagę liczbę sprzedanych biletów, to po dziś dzień niepokonany przebój. Duch wielkiej historii jest tu obecny pod postacią wojny domowej w Stanach Zjednoczonych, stanowiącej tło dla osobistych dramatów bohaterów.

Miłość z kolei została odmalowana w postaci Scarlett, zakochanej szaleńczo w Ashleyu, oraz jej związku z Rhettem. Scarlett i Rhett – tych dwoje jest jak ogień i woda, a w ich relacjach mieszają się stale w rozmaitych proporcjach miłość, złość, zazdrość i pogarda.

To nie jest jakieś błahe filmowe romansidło. Związek dwojga bohaterów został pokazany w sposób bogaty psychologicznie i często dość przytłaczający.

2. Titanic

Co może być bardziej wzniosłego niż wielka miłość, która rozkwita tuż przed równie wielką katastrofą. Tak jak w życiu mieszają się radosne i smutne chwile, tak i miłość Rose i Jacka rodzi się właściwie krótką chwilę przed zatonięciem słynnego „Titanica”.

Dwoje bohaterów z różnych klas społecznych łączy uczucie niewiele robiące sobie z tych podziałów. Ta miłość zwłaszcza dla Rose jest jak objawienie. Wyrywa ją z marazmu i sztuczności tego elitarnego świata, w którym dotąd żyła. Wreszcie czuje się wolna, do tego stopnia, że w obliczu późniejszej katastrofy, paradoksalnie wybiera wolność, zostając z Jackiem na statku, zamiast wsiąść do łodzi ratunkowej z pozostałymi przedstawicielami swojej klasy.

Co tu dużo mówić, opowieść jest piękna, Kate Winslet i Leonardo DiCaprio dają aktorski popis, a ścieżka dźwiękowa, jedna z najlepszych w historii kina, umiejętnie wydobywa czar tej historii.

3. Troja

Tak, tak, „Troja” jest oparta przede wszystkim na „Iliadzie” Homera, ale skoro badania wykazały już historyczność tego grodu, także i film o wojnie trojańskiej możemy chyba uznać za historyczny.

To jakby podwójna opowieść miłosna, bo z jednej strony mamy tu miłość Parysa i Heleny, a z drugiej uczucie łączące Achillesa z Bryzeidą. Każdego z naszych bohaterów miłość popycha do buntowniczych czynów i decyzji, które okażą się tragiczne w skutkach.

Postępek Parysa, uprowadzającego Helenę ze Sparty, ściągnie zagładę na Troję. Z kolei Achilles, z powodu Bryzeidy przeciwstawiający się swemu dowódcy, ściągnie śmierć na swojego najlepszego przyjaciela Patroklesa.

Miłość potrafi być więc też niszczycielską siłą. Pozostaje zatem pytanie: czy zawsze warto się w niej zatracić, nawet kiedy wiadomo, że konsekwencje mogą być złe? To jak odwieczna walka między sercem a rozumem.

4. Wyznania gejszy

A tu dostajemy wgląd w świat japońskich gejsz. W ich dorastanie, szkolenie i, nazwijmy to, pracę zawodową. Wszystko, co robi nasz główna bohaterka, robi z miłości. Przez całe życie to ta siła kieruje jej kolejnymi krokami.

A co z historią? Ano mamy tu ładny kawałek drugiej wojny światowej, jak i również odmalowanie stosunków panujących w Japonii po jej zakończeniu – głównie możemy tu zaobserwować odejście od tradycji i zwrot ku zachodowi, co wywołuje w widzu pewnego rodzaju nostalgiczny smutek za światem, który odchodzi w niepamięć.

5. Australia

Dama z wyższych sfer i prosty mężczyzna z nizin społecznych. Ile było już takich historii? Najwyraźniej jest w tym motywie coś, co sprawia, że zawsze się on dobrze sprawdza i wciąż potrafi ująć za serca kolejne pokolenia widzów.

„Australia” to właśnie opowieść tego rodzaju, o damie i poganiaczu, którzy muszą zawiązać współpracę, by przeprowadzić bydło na miejsce przeznaczenia i tym samym pokrzyżować szyki swym wrogom. Oczywiście w międzyczasie ich relacje, z początku dość oschłe, wyraźnie się ocieplą i w końcu połączy ich wielkie uczucie.

A to wszystko na tle stosunków społecznych panujących w Australii w pierwszej połowie ubiegłego wieku (dużą część filmu poświęca się zwłaszcza dzieciom z mieszanych związków, które siłą odbierano rodzicom, by nie wyrosły na Aborygenów) oraz dramatycznych historycznych wydarzeń, takich jak japońskie naloty.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

One thought on “Filmy na walentynki – miłosne opowieści z historią w tle

  1. kolejna says:

    Pomimo bycia kobietą nie traktuje walentynek jako czegoś szczególne i lista „filmów na walentynki” mnie nie przekonuje, choć niektóre tytuły chętnie obejrzę, niekoniecznie z okazji walentynek

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *