Glutenem nazywamy kompozycję dwóch roślinnych białek czyli gliadyny i gluteniny. Znaleźć go można w większości zbóż. Białko to bardzo często jest przyczyną alergii. Uczulenie na gluten nazywamy celiakią. Do jej objawów zaliczamy ból brzucha, biegunki, osłabienie organizmu.
1. Glutenowy zawrót głowy
Dużo ostatnio słyszymy o tym, jak się odżywiać by być zdrowym. Co jeść, a na czego nie. O glutenie słyszy się wszędzie, w prasie, telewizji, internecie nawet na plakatach w komunikacji miejskiej. Ze wszystkich możliwych źródeł bombardowani jesteśmy informacjami, różnymi, sprzecznymi informacjami. Bo z jednej strony mówi się o tym, jaki to szkodliwy gluten jest z drugiej zaś, że bardziej szkodliwa dla Nas będzie jego eliminacja.
2. Od czego się zaczęło?
Zaczęło się od roku 2011, kiedy australijski naukowiec ogłosił światu, że gluten u wszystkich ludzi, nawet u tych u których wykluczono celiakię, powoduje ból brzucha, niestrawność, przemęczenie.I wszystko jasne! To gluten jest winowajcą, a nie stres czy niezdrowy tryb życia! Zatem moda na bezglutenowe życie rozpoczęła się.
Minęły dwa lata, gdy naukowiec postanowił powtórzyć badania. Brały w nich udział osoby, które nie chorowały na celiakię ale twierdziły, że czują się znacznie lepiej ponieważ wyeliminowały gluten ze swojej diety. Podawane im pokarmy jednakże miały gluten, o czym osoby te nie wiedziały. I co nastąpiło? Otóż nic, tzn. osoby czuły się dokładnie tak samo jak przed eksperymentem. Wniosek? U osób nie chorujących na celiakię, glutenowa dieta nie powoduje żadnych zmian. Glutenowa moda narodziła się w głowie i tam też pozostała. Do dziś.
3. Gluten czy rzeczywiście szkodzi?
Bardzo ważne jest czy obecność glutenu w diecie faktycznie szkodzi? A może bardziej tragiczna dla Nas w skutkach będzie jego eliminacja? Biorąc oczywiście pod uwagę to, że nie chorujemy na celiakię oraz to, że nie ma dowodów że człowiek czuje się lepiej nie spożywając glutenu. Możemy zatem wysnuć stwierdzenie, że obecność glutenu w diecie u osób nie chorujących na celiakię nie szkodzi. Jeszcze coś ważnego. Jak każda dieta, również ta bezglutenowa, może źle wpłynąć na Nasz organizm. Dzieje się tak ponieważ źle dostosowana, może nie dostarczać odpowiednich składników odżywczych.
Glutenowy zawrót głowy o którym wspomniano powyżej, ma też przejaw w modzie oraz w świecie celebrytów, show-biznesu. Gwyneth Paltrow, Victoria Beckham czy Miley Cyrus przekonywały, że od kiedy ją stosują nie tylko schudły, ale także czują się lepiej, mają więcej energii i ładniejszą cerę. Jenny McCarthy, aktorka i modelka, zapewnia, że odstawiając gluten, wyleczyła syna z autyzmu. A Novak Djoković, po przejściu na bezglutenowe menu, odzyskał energię i zaczął wreszcie odnosić sukcesy na korcie. W Polsce bezglutenową dietę pokochały Kayah i Reni Jusis.
Prawda jest też taka, że My sami doskonale sobie zdajemy sprawę z tego, po jakich produktach Nasz organizm czuje się dobrze, a po jakich potrawach czujemy się źle czy ociężale. Jeśli chcemy zasięgnąć porady, to najlepiej lekarza. Zróbmy badania i obserwujmy swoje ciało. A wtedy na pewno nie dokonamy złego wyboru. Pamiętajcie też o tym, że dużo czasem nie prawdziwych i somatycznych objawów, może siedzieć tylko i wyłącznie w Naszych głowach!
Każdy składnik pożywienia może być szkodliwy, jeśli się ma alergię.