Zwierzęta w domu potrafią napełnić go niezwykłą dawką miłości. Dla wielu osób są to prawdziwi towarzysze, na dobre i złe, a w wielu przypadkach, głównie dla dzieci formą nauki odpowiedzialności, ale i prawdziwymi przyjaciółmi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że domowi pupile najczęściej nie żyją tak długo jak ludzie i jest to towarzysz z ograniczeniami czasowymi. Ile właściwie żyją popularne zwierzęta domowe?
- Ile żyją domowe pupile?
- Jak długo żyje pies?
- Ile żyje kot?
- Jaka jest długość życia popularnych gryzoni?
- Papużki, kanarki – ile żyją ptaki?
- Jaka jest długość życia rybek w domowym akwarium?
Ile żyją domowe pupile?
Zwierzęta w naszych domach to pewien standard, większość z nas miała kiedyś psa, kota, świnkę morską, chomika czy wielu innych małych pupili, którzy sprawiali, że nasze otoczenie stawało się pełniejsze. Jednak zwierzątko w domu, to nie tylko sama przyjemność, to także odpowiedzialność oraz nauka, nie tylko empatii, ale i tego, że każde życie kiedyś się musi skończyć. Niestety zazwyczaj jest tak, że oglądanie śmierci swoich milusińskich jest bolesne, a ci zazwyczaj odchodzą zdecydowanie zbyt wcześnie, niż byśmy tego chcieli. Każde zwierzę ma określoną długość życia, która zależeć będzie zarówno od jego gatunku, jak i tego, w jaki sposób je pielęgnujemy. Warto przyjrzeć się temu, na jak długi czas przychodzi cieszyć się nam obecnością naszych zwierzęcych przyjaciół.
Jak długo żyje pies?
Psy to zdecydowanie najpopularniejsze zwierzęta domowe, które można znaleźć w wielu domach i nie bez powodu mówi się o nich także w kontekście najlepszych przyjaciół człowieka. Standardową długość życia tych zwierząt określa się ma 10 – 13 lat, ale wiele będzie zależało od ich gatunku oraz sprawowanej opieki. Zazwyczaj mniejsze rasy żyją dłużej, do tych większych. Przykłady długości życia: berneński pies pasterski – 8 lat, owczarek niemiecki – 12 lat, labrador – 14 lat, chihuahua – 20 lat, york – 16 lat. Wybierając więc pupila, warto zwrócić uwagę na to, jak długo może on z nami spędzić czas.
Ile żyje kot?
Koty cieszą się niewiele mniejszą popularnością od psów i jest on wręcz porównywalna. Podobnie jak w przypadku psów, długość życia tych puchatych miauczących przyjaciół także będzie uzależniona od gatunku oraz sprawowanej nad nimi opieki (głównie diety). Wiek kotów domowych zazwyczaj określa się na przedział od 14 do 17 lat, choć można rzecz jasna znaleźć zwierzęta, które przeżyją krócej albo dłużej. Wiek poszczególnych gatunków: kot syberyjski – 14 lat, kot brytyjski – 18 lat, kot syjamski – ponad 20 lat, kot perski – 15 lat, kot pospolity (dachowiec) – do 17 lat, maine coon – 18 lat.
Jaka jest długość życia popularnych gryzoni?
Oprócz psów i kotów, w wielu domach częstymi bywalcami były różnego rodzaju gryzonie – świnki morskie, chomiki, myszy, szczury, szynszyle czy króliki. Z oczywistych względów zwierzęta te nie cieszą się tak długą żywotnością jak psy i koty, choć i tu wiele będzie zależało od gatunku czy jakości opieki. Świnki morskie zazwyczaj przeżywają do 8 lat, a chomiki do 3. Średnia długość życia wśród królików szacuje się na ok. 8 – 10 lat i podobnie wygląda to także w przypadku szynszyli, choć tu przy odpowiedniej opiece można cieszyć się jej obecnością nawet 20 lat. Długość życia szczurów i myszy jest podobna i wynosi od 2 do 3 lat. Bardzo popularnym zwierzątkiem jest także koszatniczka, która w domowych warunkach może przetrwać nawet do 9 lat.
Papużki, kanarki – ile żyją ptaki?
W domach często można spotkać także różnego rodzaju ptaki, które mogą umilać nam czas swoim świergotaniem. Długość ich życia w znacznej mierze może zależeć przede wszystkim od gatunku, jaki się wybierze. Niektóre żyją krótko, inne mogą być wręcz długowieczne. Popularny kanarek w domowych warunkach przeżyje maksymalnie do 10 lat, podobnie jak papużka falista. Nieco dłuższym życiem mogą poszczycić się nimfy, bo do 14 lat, papużka nierozłączka będzie z nami 15 lat, a choćby piękna kakadu żółtlica aż… 60 lat. Ogólnie papugi żyją dość długo, zwłaszcza te większe gatunki.
Jaka jest długość życia rybek w domowym akwarium?
W przypadku rybek także ważny jest ich gatunek oraz to, w jaki sposób się nimi zajmuje, dlatego rozstrzał wieku w tym przypadku może być bardzo duży. Bojowniki żyją 5 lat, gupik (pawie oczko) – 2 lata, skalar z kolei może przeżyć nawet 15 lat, a glonojad syjamski ponad 20 lat. Ostatnio coraz popularniejsze są też karpie koi, jednak one żyją zazwyczaj nawet 80 lat i nie są proste w opiece. Kupując rybkę, warto zastanowić się nad jej gatunkiem i tym, w jakich warunkach akwariowych musi żyć – od tego też będzie zależało, jak długo ona przetrwa.
Takie informacje są przydatne zwłaszcza dla rodziców. Kupowanie zwierzaka dziecku to duże wyzwanie. Jeśli nie jest to młody chomik, to może szybko odejść. A nie o to chodzi, by dziecko musiało tak szybko żegnać przyjaciela.