Jak długo żyją koty czyli od czego zależy kocia długowieczność

Koty są fajne, nie ma co ukrywać. Owszem, potrafią być kapryśne, obrażalskie i lubią czasem zachowywać się jak paniska. Co nie zmienia faktu, że wszystko im wybaczamy kiedy przytulimy taką puchatą, rozmruczaną kuleczkę. To zrozumiałe więc, że każdy właściciel kota chciałby żeby jego ulubieniec towarzyszył mu jak najdłużej, ciesząc się przy tym oczywiście jego dobrym zdrowiem. Jakie są na to szanse? Jak długo żyją koty?

1. Średnia wieku kota

Z pewnością znana jest Wam obiegową opinię, że kot przeciętnie żyje około dwunastu do czternastu lat. Tak naprawdę jest to średnia długość życia, co wcale nie oznacza że większość kotów tyle żyje. Nie należy się zamartwiać, że pupil zbliżający się do swych czternastych urodzin, opuści Nas wkrótce po przekroczeniu tego wieku. Średnia bierze się stąd, że pewne koty żyją znacznie dłużej, a inne o wiele krócej. A od czego zależy kocia długowieczność? Jest kilka czynników, które trzeba wziąć pod uwagę.

2. Tryb życia

Tak jak w przypadku ludzi, tak i u kotów to do jakiego wieku uda im się dociągnąć, jest ściśle uzależnione od trybu życia. No ale zaraz! A jakiż to tryb życia mogą prowadzić koty, żeby je sobie skrócić? Piwa nie piją, szlugów nie kopcą i czipsami raczej też się nie jadają. A zatem co ma wpływ na długość kociego życia?

Otóż część kotów żyje sobie w stanie dzikim. Bez właściciela, bez domu. I nie mają nikogo, kto by je przytulił. Całe życie spędzają na świeżym powietrzu. Wydawałoby się, że to zdrowo. Nie zmienia faktu, że właśnie takie koty żyją najkrócej.

Czy to na skutek braku bliskości i opieki człowieka? Być może. Jednak większą rolę odgrywają tu nieprzyjazne warunki, w jakich taki dziki kot musi bytować. Głód, mróz, choroby i ciągła walka o teren z innymi kotami, to wszystko nie pozostaje bez znaczenia. I dlatego takie biedne, znękane bezpańskie kociska dożywają przeciętnie ośmiu lat.

Na dłuższe życie mogą liczyć tak zwane koty wychodzące. To te, które mają zapewnioną opiekę człowieka ale większość czasu spędzają na dworze. Najdłużej zaś żyją koty ściśle domowe, takie, które nawet nosa nie wyściubią na dwór. Cały dzień spędzają na kanapie czy w fotelu i na myśl by im nie przyszło, żeby zająć się polowaniem, przepędzaniem intruzów ze swego terytorium czy jakąś inną odwieczną kocią powinnością. Tacy puchaci domatorzy, chowani w cieplarnianych warunkach i rozpieszczani na każdym kroku, żyją nawet do dwudziestu lat.

szary kot wypoczywa

3. Rasa ma znaczenie

Generalnie obowiązuje pewna zasada, która może trochę zdziwić snobów, uznających wyłącznie koty z rodowodem. Otóż rasowe żyją krócej niż zwyczajne, w każdym calu pospolite dachowce. Uważa się, że to efekt kojarzenia ze sobą kotów rasowych w zbyt bliskim pokrewieństwie.

4. Kastracja a długość życia

Co ciekawe, na długość życia ma też wpływ zabieg kastracji. Przypuszczalnie to zmiany hormonalne w organizmie sprawiają, że wykastrowane koty (zwłaszcza samce) żyją dłużej. Tylko co to za życie, prawda?

5. Jakiego wieku może dożyć kot?

Zatem czternaście lat to nie jest żadna ostateczna granica. Ale wspomniane dwadzieścia lat, też nie. Nierzadko koty przekraczają ten wiek, a niektóre to nawet trzydziestki się nie boją. Dość owijania w bawełnę – to jaka jest granica kociego życia? Rzecz w tym, że nie wiadomo. Tak jak i w przypadku ludzi, ustanowione rekordy długowieczności zawsze są do pobicia. A kto jest obecnym kocim rekordzistą? Pierwsze miejsce na podium na dzień dzisiejszy zajmuje Creme Puff, kotka z Austin w USA, która zasłużyła sobie na wpis do Księgi Rekordów Guinessa, dożywając oszałamiającego wieku trzydziestu ośmiu lat.

Czy twojemu kotu uda się pobić ten rekord? Nigdy nic nie wiadomo. Jeśli nie ten światowy, to może chociaż nasz krajowy – bo ten na razie wynosi „mizerne” dwadzieścia trzy lata. No naprawdę, z czym do ludzi?

śpiący kotek

6. Długa młodość, krótka starość

Wielu właścicieli kotów lubi przeliczać wiek swoich ulubieńców na ludzkie lata. W obiegowej opinii utrwalił się pogląd, że jeden koci rok to, zależnie od wersji, pięć lub siedem lat ludzkich. Tylko że to wcale tak nie działa, bo życie kota toczy się innym rytmem niż człowieka.

I tak roczny kot jest już w pełni dorosły, żaden z niego więc ludzki siedmiolatek! Z kolei oznaki starzenia pojawiają się dopiero w ostatniej jednej dziesiątej życia. Gdyby i u ludzi tak było, to żyjąc, załóżmy siedemdziesiąt lat, byłoby po Nas widać że się starzejemy dopiero w wieku sześćdziesięciu trzech lat. Koty, długo zachowujące młodość i sprawność, natura potraktowała w tym względzie łaskawiej niż Nas. Rażąca niesprawiedliwość!

To, ile lat pożyje twój kot, zależy więc od warunków, jakie mu zapewnisz. Pamiętaj, że mijające lata to właściwie tylko liczby, każdy starzeje się w innym tempie, tak u ludzi jak i zwierząt. Jeśli odpowiednio o niego zadbasz, Twój ulubieniec może towarzyszyć Ci przez długie lata.

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...

3 komentarze dla “Jak długo żyją koty czyli od czego zależy kocia długowieczność

  1. Aniołek_Charliego says:

    Moje koty prowadzą średnio aktywny tryb życia. W przeważającej części śpią ale lubią się też pogodzić po domu, wiec jakaś aktywność fizyczna jest. Poza tym staram się, by się dobrze odżywiały, jadły tylko wartościową karmę więc mam nadzieję, że dożyją sędziwego wieku.

  2. Dakota says:

    Moja kicia żyła 13 lat, więc widzę, że mieści się w średniej. A myślałam, że koty dłużej żyją.

  3. chcę już wakacje says:

    To ja mam nadzieję, że mój kociołęk zostanie ze mną jeszcze na długie lata.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *