1. Pożywne śniadanie to zdrowia podstawa
2. Znajdź swój rytm odżywiania
3. Bogactwo witamin na talerzu
4. Bliżej natury
5. Czy kolacja jest konieczna?
1. Pożywne śniadanie to zdrowia podstawa
Śniadanie jest pierwszym posiłkiem i tak naprawdę to ono decyduje o tym, jak będzie wyglądał Twój żywieniowy dzień. Jeśli do tej pory Twoim jedynym posiłkiem była kawa, powinieneś to zmienić. Pozwól sobie na odrobinę kulinarnego szaleństwa i przygotuj np. naleśniki ze szpinakiem lub jajkami na twardo. Możesz eksperymentować do woli z dogadzaniem swoim kubkom smakowym. Nie zapominaj tylko o solidnej dawce węglowodanów najlepiej o niskim indeksie glikemicznym, a także o sporej porcji białka.
2. Znajdź swój rytm odżywiania
Zamiast jeść jeden olbrzymi posiłek pod koniec dnia, jedz kilka mniejszych np. pięć, sześć. Zadbaj także o ich jakość, niech nie będą to na szybko pochłaniane porcje fast foodów czy przekąsek typu chipsy, ale zestaw zawierający warzywa i owoce. W tym przypadku rutyna nie zabija, ponieważ jeśli nauczysz się jeść regularnie podziękuje Ci za to Twój organizm. Unikniesz tak częstego przy nieregularnym jedzeniu obciążenia żołądka i nie będziesz wciąż przybierać na wadze. Chipsy ziemniaczane zastąp na przykład chipsami bananowymi lub marchewkowymi. Zamiast sięgać po ciężkie czekoladowe praliny, skosztuj kilku suszonych moreli.
3. Bogactwo witamin na talerzu
Pamiętaj, że żaden wysiłek włożony w przygotowanie smacznego i zdrowego posiłku nie zastąpi codziennej porcji aktywności fizycznej. Niemniej jednak porcja warzyw i owoców, produktów zbożowych (najlepiej pełnoziarnistych), przetworów mlecznych lub mleka jest niezbędna każdego dnia. Mięso najlepiej zastąp czymś chudym np. rybą, bogatą w witaminy z grupy B. Unikaj monotonii na talerzu. Zdrowy i smaczny posiłek powinien być także pięknie skomponowany, a nic tak nie pobudza apetytu jak widok kolorowych warzyw.
4. Bliżej natury
Wydaje Ci się, że zdrowe jedzenie na pewno nie może być smaczne ponieważ napotykasz same kulinarne zakazy. Lekarze zewsząd alarmują: „Nie jedz soli, nie jedz cukru!”. Spokojnie. Zwykły cukier zastąp cukrem brzozowym, a sól spożywczą różową solą himalajską stanowiącą dodatkowo ozdobę sałatek. Takie naturalne dodatki świetnie komponują się z warzywami i sokami owocowymi, a także różnego rodzaju przyprawami ziołowymi i korzennymi.
5. Czy kolacja jest konieczna?
Na pewno znasz powiedzenie „Śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”. Pominięcie kolacji nie do końca jest jednak dobrą metodą. Zasada pięciu mniejszych posiłków dziennie obejmuje także lekką kolację zjedzoną o odpowiednie porze, czyli trzy godziny przed pójściem spać. Zrezygnuj jednak z dużej porcji węglowodanów, najlepiej wybierz sałatkę z dodatkiem ryb lub chudego pieczonego w folii mięsa.
Stosując się do powyższych zasad nie tylko zaspokoisz głód, ale także dostarczysz niezbędnej energii swojemu organizmowi. Jedzenie zdrowe może być też smaczne!
Teraz coraz więcej osób przykłąda uwagę do zdrowego odżywiania. To dobrze, może w końcu przestaniemy mieć otyłe społeczeństwo.
Zgadzam się z tymi zasadami. Nigdy nie wychodzę z domu bez śniadania, w ciągu dnia jem zdrowe przekąski i lekkostrawną kolację – czuję się rewelacyjnie!
O, ja bym bardzo chciała się zdrowo odżywiać 🙂 Ale mi to nie wychodzi. Jak mam ochotę na chipsy, to jem chipsy, jak chcę zjeść fast fooda, to jem fast fooda. Rzadko sobie czegoś odmawiam.