Jak pracować mądrzej? 4 metody na efektywną pracę

Ciężka praca to czasem za mało. Chcemy żeby była ona wydajna, przy okazji niezbyt męcząca, a w dodatku chcemy być dostrzeżeni i zasłużyć na awans. Pracując ciężko możemy osiągnąć sporo ale szybko się przy tym zmęczymy i wypalimy. Jak mądrze pracować, a przy okazji czerpać z tego więcej satysfakcji i osiągać lepsze wyniki?

1. Praca automatyczna

Najczęściej obowiązki jakimi się zajmujemy mają charakter powtarzalny. Przychodząc do pracy pokazują Nnam, co mamy robić i w jaki sposób. Najpierw uczymy się tego wszystkiego, wdrażamy się, a po pewnym czasie przyzwyczajamy i zaczynamy wszystko wykonywać odruchowo, automatycznie jak roboty. Monotonia pracy wyzwala w Nas pewne odruchy, nad którymi przestajemy się zastanawiać. Robimy to, czego od Nas oczekują, wyłącza się myślenie i nawet do głowy Nam nie przyjdzie, że można coś zmienić, ulepszyć, zrobić inaczej. Sami w ten sposób sobie podkładamy kłody pod nogi i utrudniamy pracę.

2. Wolność pracy

Każdy przyzna, że pracuje bo musi z czegoś żyć i tym samym popełnia podstawowy błąd. Jesteśmy ludźmi wolnymi, a co za tym gdzie, praca powinna dawać Nam tę wolność, a nie ją odbierać. Wolność to przede wszystkim możliwość wyboru, a nie działanie pod przymusem. Jeżeli wykonujemy Naszą pracę, bo musimy i uważamy, że inaczej się nie da, to innymi słowy staliśmy się niewolnikami Naszej pracy, Nie może Nam przynosić żadnej satysfakcji i już na pewno nie będziemy w stanie nic w niej osiągnąć. Najlepiej pracować z miejscu, które będzie w stanie sprawiać Nam radość.

Pracujący człowiek z notatnikiem, komórką i laptopem

3. Planowanie

Dobrze wykonywana praca, to przede wszystkim dobrze zorganizowana i zaplanowana praca. Na głowie często mamy całe mnóstwo zadań do wykonania, trzeba więc określić priorytety i ustalić, czym powinno się zajmować w pierwszej kolejności, a co może poczekać i nie jest takie pilne. Lepiej zajmować się jedną rzeczą w danym momencie, by móc się na niej całkowicie skupić i wykonać ją jak najlepiej. Wszystko inne powinno odejść na dalszy plan. Trzeba też szanować swój czas i wyznaczać realne terminy wykonywania konkretnej pracy. Trzeba umieć podejmować rozmowy z szefem i mówić mu o wykonalnych założeniach. Bardzo ważne jest także, by unikać rozpraszaczy.

4. Przerwij monotonię, znajdź czas na myślenie

Automatyczne wykonywanie zadań może doprowadzić do znużenia i wypalenia. Bardzo mocno też ogranicza Nasze zdolności myślenia i podejmowania samodzielnych decyzji. Trzeba umieć z tym walczyć i zmieniać swoje codzienne przyzwyczajenia. Można szukać nowych zadań do wykonania, wyjść z jakąś inicjatywą do szefostwa, postarać się o to, by nie ograniczać swoich możliwości tylko do jednej rzeczy. Pracę powinno się wykonywać starannie, więc monotonne wykonywanie zadań, może doprowadzić do bylejakości, a przecież nie o to chodzi. Planowanie, podejmowanie decyzji, szukanie nowych rozwiązać na lepsze, sprawniejsze i szybsze realizowanie zadań. Pomoże to także w zwalczeniu znużenia i zniechęcenia oraz jest szansą dalszy rozwój.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Jak pracować mądrzej? 4 metody na efektywną pracę

  1. Pokatoczka says:

    Zgadzam się z tym artykułem. Jeśli czegoś nie zmienimy to praca zawsze będzie Nam ciążyć.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *