Jakie zwierzątko do domu czyli jakie zwierze wybrać dla dziecka

Dzieci namawiają Cię do zakupu jakiegoś zwierzątka? Sami nie wiecie, czy to dobry pomysł? Jeśli tak, to na co się zdecydować? Pies, kot, a może myszka? Wybór nie jest prosty ale po przeczytaniu poniższego tekstu, z pewnością na coś się zdecydujecie! Przeczytajcie koniecznie i powiększcie rodzinę o jakiegoś miłego zwierzaka. Zobaczycie, że Wadze dzieci będą zachwycone! Warto pamiętać, że uszczęśliwicie w ten sposób również dane zwierzątko.

Posiadanie w domu zwierzątka, to same plusy. To dzięki niemu, Wadze dziecko rozwinie wszystkie wartościowe cechy charakteru, takie jak: opiekuńczość czy wytrwałość np. przy różnych zabiegach pielęgnacyjnych, higienicznych. T również wypracowanie taki cech jak cierpliwość i systematyczność np. przy karmieniu, sprzątaniu czy spacerze. Najważniejsze to nauczenie się empatii. Nowy pupil w domu to lekcja życia, radości, cierpienia oraz śmierci. Naukowcy udowodnili, że dzieci wychowujące się z jakimś zwierzątkiem są zdrowsze, mniej narażone na alergie i przede wszystkim szczęśliwsze.

1. Co kupić dzieciom?

Jeśli nie mieliście wcześniej zwierzątka, być może świnka morska lub królik to będzie dla Was dobry wybór.
Świnka morska lub królik Rex (antyalergiczny) dają mniejsze ryzyko pojawienia się alergii u dzieci, porównując np. świnkę morską do chomika, który znacznie częściej uczula. Świnka jest zwierzęciem bardzo mądrym.

królik mały

Mówi się że świnka morska jest nawet mądrzejsza od psa. Choć tego nie udowodniono, jedno jest pewne. Świnka jest gryzoniem wyjątkowo inteligentnym. W zależności od tego, ile Wasze dziecko poświęci jej czasu, może np. reagować na imię, spacerować po mieszkaniu a klatkę traktować tylko jako kuwetę (trociny, podłoże)/miejsce do spania(np. sianko).

Z kolei na królika trzeba nieco bardziej uważać ponieważ niejednokrotnie wypuszczenie go z klatki i nie pilnowanie, skutkuje przegryzionymi kablami. Nie ulega wątpliwości, że oba gryzonie są urocze i nie wymagają dużego nakładu czasowego. Nie są problematyczne pod względem opieki, tzn. planując całodniową wycieczkę, nie musicie angażować osób trzecich, np. sąsiadów do opieki nad zwierzęciem. Wystarczy miska pełna przysmaków i poidełko.Wasze dziecko będzie zachwycone! Jak wyglądają koszty związane z zakupem tych zwierzaczków? Średnie wydatki przedstawiają się następująco:

Koszta zakupy świnki lub króliczka, uzależniony od rasy i typu: od 40 do 150 zł,
Koszt klatki i akcesoriów: od 50 zł do 400 zł,
Koszt karmy: od 5 do 40 zł.

2. Lepszy kot czy pies?

Zarówno pies, jak i kot, korzystnie wpływają na rozwój i zdrowie dziecka. Choć dochodzi czasem do Nas głos „wszechwiedzącej ciotki”, rodem ze średniowiecza, że: „koty powodują bezpłodność, duszą dzieci, podczas ich spania, rozsiewają bakterie i są uczuleniowe (…)”, My inteligentni ludzie z XXI wieku, ceniący opinie weterynarzy, wiemy że są to mity! Większe ryzyka zarażenia się toksoplazmozą wystąpi np. po zjedzeniu surowego mięsa, niż po zetknięciu się z kocimi odchodami!

Śliczny piesek opiekuje się kotem

Mając zwierzęta, dbamy o nie np. szczepiąc je. To oczywiste. Zabawny może okazać się argument, przemawiający przeciwko zwierzętom domowym, którzy widzą w nich tylko stworzenia które brudzą i rozsiewają zarazki. Wypełniona kuweta nieprzyjemnie pachnie? To oczywiste, podobnie jak zużyty pampers. Nie myślmy w tych kategoriach, nie ograniczajmy się. Każdy z Nas kieruje się w życiu pewnymi normami, zasadami zachowania, posiadania określonych priorytetów. Najważniejsze, by w życiu być szczęśliwym. Dla jednego szczęście oznacza głośne mieszkanie z dziećmi i psem, dla innego sterylny i cichy dom.

3. Dlaczego warto mieć czworonoga?

Zarówno pies jak i kot wykazują podobny, wartościowy wpływ na rozwój dziecka. Cechy, których te zwierzęta uczą Naszych pociech są następujące:

sprawności motorycznej,
indywidualności: w przypadku posiadania kota,
kreatywności: przy zabawie z czworonogiem,
odpowiedzialności,
empatii,
miłości: dziecko będzie całe życie pamiętało swojego pierwszego czworonożnego przyjaciela.

Kotek patrzy

Warto również wspomnieć o felinoterapii i dogoterapii, czyli „terapia kotem” i „psoterapia”.Kot posiada naturalne właściwości uzdrawiające a przebywanie z nim, może nawet wyciągnąć z depresji. Koty o usposobieniu cichym i spokojnym, mogą pomóc dzieciom dotkniętym autyzmem lub zespołem downa, które mają problem z wyrażeniem emocji. Dogoterapia polega na nawiązaniu więzi z psem, dzięki czemu dziecko może łatwiej np. przejść chorobę.

Energiczny szczeniaczek lub kociątko z pewnością zachęci Wasze dziecko do zabawy. Dziecko posiadające zwierzę, uczy się szacunku do niego i co się z tym wiąże, do ludzi. Warto być szczęśliwym posiadaczem czworonoga lub gryzonia czy innego zwierzęcia! Przemawiają za tym same korzyści! Minusy? Sprzątanie? Jeśli się coś kocha, czynności tego typu nie kategoryzuje się jako minusy, tylko naturalne poczynania i zabiegi pielęgnacyjne.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Jakie zwierzątko do domu czyli jakie zwierze wybrać dla dziecka

  1. Mila says:

    Ja jestem za tym, żeby dziecko maiło zwierzątko bo wtedy uczy się odpowiedzialności za kogoś innego. Oczywiście, rodzice powinni wcześniej uczulić dziecko, że zwierze to nie zabawka tylko istota żyjąca której trzeba poświęcać czas, uwagę i dbać o nie.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *