Coraz chętniej decydujmy się na samodzielne przeprowadzanie drobnych prac remontowych w naszym domu. Malowanie ścian czy położenie paneli to jedno z najłatwiejszych zadań. Dużo trudniejsze są prace związane z kładzeniem płytek oraz fugowaniem. Jak wymienić fugi epoksydowe, a jak mineralne, by nie uszkodzić płytek? Sprawdzone sposoby znajdziesz w naszym artykule.
- Co to fugi epoksydowe?
- Jak wymienić fugi epoksydowe?
- Co to fugi mineralne?
- Jak wymienić fugi mineralne?
Co to fugi epoksydowe?
Fuga epoksydowa to wypełnienie między płytkami, składające się z pasty epoksydowej oraz utwardzacza. Coraz częściej w budownictwie zastępuje się nią klasyczną cementową fugę. Można użyć jej w łazience, kabinie prysznicowej czy kuchni. Jej niewątpliwą zaletą jest nieabsorbowanie wody oraz zanieczyszczeń. Bardzo łatwo utrzymać ją w czystości, ponadto jest trwała na uszkodzenia mechaniczne. Niestety nie jest to produkt bez wad – fuga epoksydowa jest bardzo droga oraz trudna do usunięcia, poprzez swoją dużą odporność na działanie siły oraz środków chemicznych.
Jak wymienić fugi epoksydowe?
Wymiana fugi epoksydowej jest trudna, ale nie niemożliwa. Najczęściej wykorzystywaną przez budowlańców metodą jest usuwanie jej za pomocą cienkiej tarczy szlifierki kątowej. Używane są także opalarki elektryczne. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może być bardzo ryzykowne, gdy nie posiadasz doświadczenia w pracy z tym urządzeniem. Na rynku wciąż nie znajdziemy środka chemicznego umożliwiającego szybkie i bezpieczne dla płytek usunięcie fugi epoksydowej. Warto jednak zaznaczyć, że można skorzystać z produktu do usuwania jej pozostałości z płytek. Jest to jednak bardzo żmudne, ponieważ tym sposobem możliwe jest ściągnięcie jedynie cienkiej warstwy fugi, dlatego aplikację produktu należy wielokrotnie powtarzać.
Po usunięciu fugi konieczne jest dokładne wyczyszczenie płytek i przestrzeni między nimi wilgotną ściereczką. Gdy wyschną, można zaaplikować nową fugę. W tym celu konieczne jest wymieszanie ze sobą pasty epoksydowej oraz utwardzacza. Taka mieszanka będzie nadawała się do użycia przez około pół godziny. Najlepiej nakładać ją przy pomocy szpachelki i pacy. Następnie całą powierzchnię trzeba zmyć ciepłą wodą i odpowiednio wyprofilować jeszcze miękką fugę. Zanieczyszczenia pozostałe na płytkach warto zmyć przed całkowitym zaschnięciem produktu. Później będzie to zdecydowanie trudniejsze.
Co to fugi mineralne?
Na fugę mineralną składa się mieszanina cementu, modyfikatorów oraz wypełniaczy mineralnych. Gotowy produkt może kupić w marketach budowlanych. Jest to najczęściej stosowanie mieszanina, służąca do wypełnienia przestrzeni pomiędzy płytkami. Występuje w wielu kolorach, dlatego możliwe jest prawie idealne dopasowane koloru fugi do płytek. Ponadto jest to dość tanie rozwiązanie w porównaniu z innymi rodzajami wypełnień. Jest bardzo uniwersalna – fugę mineralną można zastosować także na podłogach z ogrzewaniem podłogowym, które staje się coraz popularniejsze w naszych domach. Warto jednak zaznaczyć, że fugi tego typu są mniej wytrzymałe na uszkodzenia niż fugi epoksydowe. Za ich wadę można uznać także trudności z dokładnym wyczyszczeniem.
Jak wymienić fugi mineralne?
Fugi mineralne zazwyczaj bardzo dobre trzymają się podłoża, dlatego konieczne jest włożenie dużego wysiłku w usunięcie ich. Warto zaopatrzyć się w specjalny rylec do usuwania fug. To najbezpieczniejsze dla płytek rozwiązanie. Jeżeli posiadasz doświadczenie w pracy z narzędziami elektrycznymi możesz zdecydować się na użycie mikroszlifierki z końcówką frezującą. Przy używaniu tego narzędzia należy zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić kafelków. Po usunięciu fug puste miejsca należy oczyścić przy użyciu szczotki i odkurzacza. Opcjonalnym krokiem jest zagruntowanie powierzchni. Po wymieszaniu zaprawy z wodą należy nałożyć ją przy pomocy pacy. Najlepiej sprawdzi się gumowa. Podobnie jak w przypadku fugi epoksydowej nadmiar masy należy zebrać wilgotną gąbką, a następnie uformować fugi. Na koniec prac należy dokładnie wyczyścić płytki z wszelkich pozostałości masy.
Jak dla mnie wymiana fug to za dużo roboty… Już wolę od razu całą podłogę wymienić, serio xD