Płytki ceramiczne to produkt, który znajduje się w prawie każdym domu. Jest niezwykle uniwersalny, dlatego stosuje się go w wielu pomieszczeniach. Jednak czyszczenie fug między płytkami może przysporzyć nam wiele trudności, stąd sporo z nas zamiast pielęgnować spoiny woli wymienić je na nowe. W poradniku przedstawiamy jak krok po kroku wymienić fugi w kafelkach.
- Usuwanie starej fugi
- Nowa fuga ― przygotowanie i rozprowadzanie
- Wygładzenie powierzchni fugi
- Czyszczenie i impregnacja fug
Usuwanie starej fugi
Jak widać na https://www.homebook.pl/produkty/fugi fugi mogą być naprawdę różne, dlatego usuwanie ich, często okaże się czasochłonnym zadaniem, wymagającym sporo cierpliwości. Na pierwszym etapie wymiany, musimy zdrapać starą fugę. Najlepiej zrobić to za pomocą diamentowego skrobaka, specjalnej nakładki na wiertarkę, śrubokręta lub zwykłego nożyka z wymiennym ostrzem. Trzeba tylko uważać, aby nie uszkodzić płytki, a po wszystkim skruszone resztki usunąć odkurzaczem. Na koniec warto także umyć nawierzchnię, którą będziemy fugować i tym samym nawilżyć spoiny.
Nowa fuga ― przygotowanie i rozprowadzanie
Przygotowując nową fugę musimy dokładnie trzymać się zaleceń producenta. Warto także zwrócić uwagę na ilość wody jaką wlewamy do fugi, ponieważ jej nadmiar może utworzyć nieprawidłową konsystencję. Tak przygotowany roztwór należy wymieszać i zostawić na około 5 minut, a następnie zacząć nakładanie. Cały ten proces przedstawiony jest również w poniższym filmiku.
Nową fugę należy zagarniać do szczeliny za pomocą gumowej szpachelki lub packi. Ważne, aby podczas tego rozprowadzania nie używać ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić powierzchnię kafelek. Przygotowaną zaprawę wprowadza się do spoiny najpierw ukośnym, a później prostopadłym do krawędzi płytek ruchem, tym samym zbierając nadmiar fugi z kafelek. Spoinę należy ubić i dokładnie wyrównać, tak, aby grubość fugi była na całej długości taka sama.
Wygładzenie powierzchni fugi
Gotową powierzchnię należy wygładzić. Najczęściej robi się to po około 10 minutach od nałożenia fugi, jednak wszystko zależy od zaleceń producenta. Do tej czynności najlepiej zastosować wilgotną gąbkę. Ważne, aby była ona w dobrym stanie, w przeciwnym razie włókna i pokruszone kawałki mogą pozostać w świeżo nałożonej fudze.
Czyszczenie i impregnacja fug
Gdy już wszystko jest prawie gotowe, powinniśmy zająć się wyczyszczeniem płytek, na których znajduje się zaprawa. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ zaschnięta masa może być ciężka do usunięcia. Czyszczenie kafelek warto wykonać kilka razy, aby nie pozostały na nich zacieki.
Ostatnią czynnością przy wymianie fugi w kafelkach jest odpowiednia impregnacja, która sprawi, że będzie ona bardziej wytrzymała i odporna na zabrudzenia. Ważną zaletą impregnatów jest także fakt, że wiele z nich chroni spoiny przed pleśnią i grzybami. Jednak mimo to warto dbać o regularną pielęgnacje fugi. Najłatwiej będzie nam spryskać ją detergentem, a następnie wyczyścić miękką szczoteczką do zębów. Taką czynność powinniśmy powtarzać co jakiś czas.