Jaki jest najgroźniejszy pająk na świecie?

Pająki to postrach nie tylko dla cierpiących na arachnofobię. Wiele gatunków jest wręcz śmiertelnie niebezpiecznych dla człowieka. W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam, który pająk jest najgroźniejszy na świecie i dlaczego lepiej unikać z nim kontaktu!

Jaki jest najgroźniejszy pająk na świecie?

Biorąc pod uwagę toksyczność, to najgroźniejszym pająkiem na świecie jest australijski atrax robustus — pająk piła, pochodzący z rodziny migalomorfy. Jedno ukąszenie tego niebezpiecznego pajęczaka może spowodować śmierć u człowieka już w przeciągu kilku godzin, o ile nie zostaną przeprowadzone odpowiednie czynności medyczne. Na całe szczęście śmiertelne ukąszenia pająka piły są rzadkością. Jeśli jednak spotka nas to nieprzyjemne zdarzenie, trzeba jak najszybciej podać odpowiednie lekarstwa, które uchronią przed najgorszym.

Gdzie żyje najgroźniejszy pajęczak?

Atrax robustus, czyli najgroźniejszy pająk na świecie, zamieszkuje tereny południowo-wschodniej Australii, występując w lasach deszczowych oraz terenach wilgotnych. Jest to drapieżnik, który najczęściej poluje na inne owady, ale również małe zwierzęta.

Jak wygląda najgroźniejszy pająk świata?

Samice najgroźniejszego pająka świata mogą osiągnąć długość około 3,5 cm, podczas gdy samce są nieco mniejsze. Charakteryzują się one ciemnobrązową lub czarną skórą, kontrastującą z pomarańczowymi lub czerwonymi plamami na odnóżach pająka. Warto zaznaczyć, że atrax robustus ma silne i kolczaste odnóża, zakończone ostrymi, jak na pajęczaka, pazurami.

Kiedy pająk-piła atakuje człowieka?

Z reguły, ten najgroźniejszy pająk świata, unika otoczenia człowieka, w pewnych sytuacjach może go ukąsić. Najczęściej dochodzi do tego w momencie, kiedy pajęczak poczuje się zagrożony lub gdy broni swojego terytorium. Jad pająka-piły zawiera neurotoksynę, która odpowiada za wystąpienie takich objawów, jak:

  • trudności w oddychaniu,
  • skurcze mięśni,
  • niewydolność krążeniowo-oddechowa.

Czy w Polsce występują groźne pająki?

W tym miejscu możemy uspokoić wiele osób, mimo że mamy w naszym kraju pająki, których ugryzienia mogą wywoływać nieprzyjemne objawy, nie ma powodów do obaw, nie stanowią one dla nas zagrożenia. Do najbardziej nieprzyjemnych pajęczaków w Polsce zaliczyć możemy krzyżaka, czyli największego pająka, który u nas żyje. Rozpiętość jego odnóży sięgać może nawet 3 cm. Ukąszenie może powodować ból, obrzęk, czy podwyższenie temperatury, jednak bardzo rzadko występują reakcje alergiczne. Kolejnym, gryzącym, polskim pająkiem jest skakun pstrokaczek, który, choć mniejszy od krzyżaka, może dawać podobne objawy. W tym miejscu musimy również zmartwić wiele osób, otóż skakun to gatunek pająka skaczącego. Potrafi on pokonywać spore odległości susami w celu zdobycia pożywienia. Kolejnym pająkiem, którego ukąszenie może spowodować dyskomfort, zaczerwienienie, swędzenie czy ból jest karłowiec. Jest to niewielki pajęczak, który zwykle nie przekracza 5 mm.

I co sądzicie o tych pająkach? Boicie się, wprawiają Was w dyskomfort, czy może wręcz przeciwnie, lubicie tych wielonożnych, małych przyjaciół? Dajcie znać w komentarzach!

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *