Jaki jest najgroźniejszy rekin na świecie?

Rekiny to zwierzęta, które od zawsze intrygują ludzi, wzbudzają ogromną ciekawość, a jednocześnie wywołują duży lęk. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jaki jest najgroźniejszy rekin na świecie i omówimy, czym się charakteryzuje. Zainteresowani? Czytajcie dalej!

Jaki jest najgroźniejszy rekin na świecie?

Za najgroźniejszego rekina na świecie uważa się carcharodona carcharias, czyli rekina białego. Ten duży drapieżnik może mierzyć nawet 6 metrów i ważyć około 2 ton, a co ciekawe samice są większe od samców. Rekin biały spotykany jest w większości ciepłych wód oceanicznych, czasem wpływa do wód chłodniejszych. Starsze osobniki spotykane są również w wodach pelagialnych.

Czym charakteryzuje się rekin biały?

Rekin biały, inaczej zwany żarłaczem białym, ma krępe, umięśnione, silne i wrzecionowate ciało. Jego grzbiet niebiesko lub ciemnoszary, a brzuch przybiera odcienie od białego do jasnoszarego. Drapieżnik ten charakteryzuje się również krótkim i tępostożkowym pyskiem, niewielkimi oczami oraz tryskawką. Jego zęby, a może być ich aż 128, są duże i trójkątne, a do tego ostre i o piłkowanych narzędziach.

Najgroźniejszy rekin świata ma bardzo czuły węch, a co ciekawe, potrafi on wyczuć jedną kroplę krwi w 115 litrów wody. Żarłacz biały pływa szybko i może osiągnąć prędkość nawet 40 km/H. Rekin biały żywi się:

  • dużymi rybami,
  • fokami,
  • delfinami,
  • żółwiami morskimi.

Kolejną ciekawostką dotyczącą tego najgroźniejszego rekina na świecie jest fakt, że jest to jedyny gatunek, który potrafi wystawić głowę ponad powierzchnię wody, po to, by obserwować swoje ofiary.

Jak atakuje najgroźniejszy rekin na świecie?

Atak żarłacza białego jest zazwyczaj szybki i niespodziewany. Rekin ten błyskawicznie uderza swoją ofiarę, tak by szybko ją ogłuszyć, osłabić i przewrócić do góry brzuchem. Następnie drapieżnik gryzie swoją ofiarę, a mocne i ostre zęby natychmiastowo ją rozrywają, dzięki czemu jest on w stanie połknąć kawałki mięsa.

Czy rekiny białe często atakują ludzi?

Rekiny wzbudzają u ludzi ogromny lęk i nie można się temu dziwić, jednak ataki tych drapieżników nie są częste. Na przełomie ostatnich 200 lat, ten najgroźniejszy rekin na świecie pozbawił życia 31 osób. Najczęściej jest to nieporozumienie, kiedy rekiny te mylą ludzi z innymi ofiarami, jak foki czy większe ryby. Co ważne, drapieżniki te nie mają zdolności ro rozpoznawania ludzi, jako naturalnej zdobyczy i w większości przypadków ataki te kończą się jednym ugryzieniem, tym bardziej, że człowiek nie jest poprawnym pożywieniem dla żarłacza. Spożycie istoty ludzkiej źle wpływa na układ trawienny drapieżnika. Warto też zaznaczyć, że co roku więcej ludzi ginie w wyniku ataków czworonogów, najczęściej są to najgroźniejsze rasy psów, które nie zostały odpowiednio wychowane.

Jak widać, rekiny są drapieżnikami, które potrafią wzbudzać ogromne emocje. Nie należy jednak wpadać w panikę podczas spotkania z nimi. Tak naprawdę, to my, ludzie, jesteśmy większym zagrożeniem dla tych rekinów.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *