Jubiler – czym się zajmuje? Co wiesz o jubilerach?

Kim jest jubiler? Wszyscy to mniej więcej wiedzą. Albo wydaje im się, że wiedzą. Generalnie zdajemy sobie sprawę, że to taki rzemieślnik od biżuterii, ale co konkretnie robi podczas swojego typowego dnia pracy oraz jakie musi mieć kwalifikacje i zdolności by wykonywać ten zawód – to już dla wielu z nas pozostaje zagadką.

1. Co robi jubiler?

Jubiler, zwany też złotnikiem, jest zarówno rzemieślnikiem jak i artystą. Zajmuje się wykonywaniem z metali szlachetnych przeróżnych wyrobów. Nie tylko tych służących do ozdoby, jak wszelkiego rodzaju pierścionki, kolczyki, bransolety czy kolie, choć z tego zawód ten jest najbardziej znany. W zakres jego obowiązków wchodzi też jednak wyrób przedmiotów religijnego kultu oraz użytkowych, takich chociażby jak puchary, dzbany czy cukiernice.

Jubiler jest też specjalistą od kamieni szlachetnych. Potrafi je rozpoznawać, a także dopasowuje je i wstawia do wyrobów złotniczych.

Oprócz tworzenia biżuterii zajmuje się też jej naprawą i obróbką. W grę wchodzi tu na przykład zmiana rozmiaru obrączek czy konserwacja biżuterii, polerowanie, matowanie – jednym słowem wszystko, co potrzebne, by doprowadzić ją do jak najlepszego stanu.

Wszechstronny jubiler podejmuje się też wyceny metali i kamieni szlachetnych oraz ich skupu.

2. Kto może zostać jubilerem?

Najpierw trzeba powiedzieć szczerze, czym powinna się odznaczać osoba, chcąca z powodzeniem realizować się w zawodzie jubilera. Musi ona oczywiście posiadać szeroką wiedzę na temat metali i kamieni szlachetnych oraz wyrobu biżuterii.

Ale ponieważ sama teoria jest tu mało warta bez praktyki, musi on też być kreatywny i mieć dobre poczucie estetyki, ale ważna jest też zręczność, bo w procesie tworzenia lub obrabiania biżuterii zdolności manualne odgrywają niebagatelną rolę.

Praca w złotnictwie bywa bardzo drobiazgowa i żmudna, dlatego wymaga też dobrego wzroku i dużej dozy cierpliwości.

pierścionek z diamentem

3. Jak zostać jubilerem?

Jubilerem można zostać nawet bez specjalistycznego wykształcenia, jeśli tylko ma się potrzebne umiejętności i wiedzę – zwłaszcza, jeżeli zamierza się założyć swój prywatny zakład. Nie ma się jednak co oszukiwać, dla pracodawcy najczęściej dyplom będzie nieodzowny.

A co trzeba zrobić, aby go uzyskać? Należy ukończyć kierunki takie jak projektowanie biżuterii lub wzornictwo, oferowane na kilku polskich uczelniach, do których należą na przykład Akademia Sztuk Pięknych, Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi lub warszawska Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych.

Jednak dopiero po odbyciu trzyletniej praktyki można przystąpić do egzaminu czeladniczego, a na egzamin mistrzowski trzeba sobie zapracować praktyką jeszcze o dwa lata dłuższą.

4. Czy warto być jubilerem?

To już każdy musi rozsądzić sam. Na pewno praca jubilera wiążę się z wieloma plusami. To samodzielne stanowisko, które pozwala zainteresowanemu realizować swoje pasje i uzewnętrzniać twórczy talent, a zarobki – w zależności od ilości zleceń – mogą nieraz przekraczać dwa tysiące złotych.

Ale są i minusy. Nie ma stałej pensji. Kiedy zleceń jest mało, trzeba zacisnąć pasa. Poza tym nie jest to praca lekka, łatwa i przyjemna. Wiąże się z hałasem i stałym kontaktem z substancjami chemicznymi, co może prowadzić do podrażnień oczu i dłoni.

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Jubiler – czym się zajmuje? Co wiesz o jubilerach?

  1. jubiler says:

    trudny fach jubilerski, bo tylko najlepsi potrafią zarobić na swojej wyobraźni itd.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *