Usługi księgowe dla firm to nie tylko rozliczanie faktur!

Wielu z nas księgowość kojarzy się tylko i wyłącznie z rozliczaniem faktur. Jednakże okazuje się, że w ofercie biur rachunkowych jest znacznie więcej usług, z których warto skorzystać prowadząc firmę, aby odciążyć się i móc zająć się prowadzeniem biznesu, a nie księgowością. Poniżej omawiamy, co należy do zadań biur rachunkowych w ramach obsługi firmy.

Jakie usługi księgowe dla nowych firm świadczą biura rachunkowe?

Jak wiadomo, biura rachunkowe to wyspecjalizowane podmioty, które oferują pomoc w zakresie prowadzenia księgowości i podatków. W każdej takiej firmie pracują księgowe i specjaliści z zakresu prawa podatkowego. Po założeniu firmy zazwyczaj szukamy pomocy w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i innych pracach, ponieważ usługi księgowe to dużo zadań dla biura rachunkowego w ramach obsługi firmy (doczytaj na www.jasta.pl).

Wielu przedsiębiorców, jeszcze przed założeniem biznesu udaje się do biura księgowego, które świadczy usługi księgowe związane z rozpoczęciem działalności w Polsce. W ich ramach uwzględnione jest zgłoszenie NIP, VAT, a nawet VAT-UE do właściwego Urzędu Skarbowego. To duża wygoda, zwłaszcza dla osób, które zakładają jednoosobową działalność, nie są pewne, czy wszystko wykonają poprawnie lub po prostu są bardzo zapracowane.

Jakie usługi dla przedsiębiorstw oferują biura rachunkowe?

To, co najważniejsze dla wszystkich przedsiębiorców, to zlecenie księgowej bieżącego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Oczywiście często mają do tego oprogramowanie, jednakże boją się odpowiedzialności za popełnienie błędów i wolą udostępnić własny program księgowy. Wiadomo bowiem, że biura rachunkowe mają ubezpieczenie OC.

Oprócz prowadzenia ksiąg rachunkowych biurowi rachunkowemu można zlecić sporządzanie deklaracji podatkowych CIT, VAT. Przedsiębiorca korzystający z takiej usługi może liczyć na terminowe przekazywanie informacji o zobowiązaniach podatkowych.

W ramach usług księgowych biuro rachunkowe może też przygotowywać sprawozdania finansowe zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. To co ważne, to uzgodnienie z przedsiębiorcą standardów raportowania. Zawsze są one zgodne z wewnętrznymi wzorami, procedurami, a przede wszystkim – terminami.

To, co może być istotne dla wielu przedsiębiorstw i osób je prowadzących to fakt, że wiele biur rachunkowych oferuje swoim klientom, że w razie konieczności ich przedstawiciel będzie obecny podczas kontroli z Urzędu Skarbowego, Urzędu Kontroli Skarbowej lub z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie usługi biur rachunkowych dla osób samodzielnie prowadzących księgowość?

Okazuje się, że biura rachunkowe otwarte są także na potrzeby przedsiębiorców, którzy samodzielnie prowadzą księgowość. Dzięki nadzorowi księgowemu są w stanie kontrolować działania klienta lub działu księgowości jego firmy. W jego ramach mieści się na przykład comiesięczna weryfikację ksiąg w siedzibie firmy klienta. Jest to niejako przejęcie przez biuro rachunkowe obowiązków głównego księgowego. W razie konieczności może być też oferowana asysta księgowa, czyli albo operacyjne wsparcie działów księgowych w rozwiązaniu jakiegoś problemu, albo tymczasowe zastępstwo personelu księgowego.

Rating: 4.6/5. From 5 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Usługi księgowe dla firm to nie tylko rozliczanie faktur!

  1. Inea says:

    Takie usługi rzeczywiście są bardzo przydatne. Sama na księgowości znam się tyle co nic, to naprawdę zawiła kwestia i bez porządnej pomocy ze strony biura rachunkowego, nie wiem jak bym sobie poradziła.

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *